Niestandardowe serwery: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
d Anulowanie wersji 112128 autora 195.248.246.35 (dyskusja), nonsens
Patbox (dyskusja | edycje)
Poprawki i aktualizacja #1
Linia 1: Linia 1:
{{Odpowiedzialność}}
{{Odpowiedzialność}}
{{Stub}}


'''Niestandardowe serwery''' - są to wersje plików serwerowych stworzonych poza [[Mojang]]. Istnieją one po to, aby umożliwić wgrywanie pluginów urozmaicających rozgrywkę i zabezpieczających serwer przed tzw. grieferami, czyli graczami niszczącymi mapę.
'''Niestandardowe serwery''' - są to wersje plików serwerowych stworzonych poza [[Mojang]]. Pozwalają one na wgrywanie pluginów, czyli modyfikacji po stronie serwera, które urozmaicają rozgrywkę lub zabezpieczają serwer przed tzw. grieferami, czyli graczami niszczącymi mapę.


Najpopularniejsze silniki to:
Najpopularniejsze silniki to:
* [[Niestandardowe serwery/Bukkit|Bukkit]] - najpopularniejszy serwer umożliwiający wgrywanie pluginów oraz modów.
* [[Niestandardowe serwery/Bukkit|Bukkit]] - Jedna z najstarszych modyfikacji oficjalnego silnika gry. Umożliwia ona wgrywanie pluginów oraz modów. Jest on podstawą dla wielu nowych silników.
** [[Niestandardowe serwery/MCPC|MCPC]] - Przeróbka Bukkita umożliwiająca wgrywanie [[Modyfikacje|modów]], które w przeciwieństwie do pluginów wymagają również wgrania na cliencie, ale dają większe możliwości.
** [[Niestandardowe serwery/Spigot|Spigot]] - Jest on zmodyfikowaną i zaktualizowaną wersją Bukkit. Aktualnie jeden z najpopularniejsze oprogramowanie serwerowe.
* [[Niestandardowe serwery/Canary|Canary]]
** [[Niestandardowe serwery/Paper|Paper]] - Jest to zmodyfikowana wersja Spigota. Cechuje się większą ilością opcji oraz poprawkami optymalizującymi.
= Cechy =
Własne serwery posiadają szereg funkcji, z których niektóre są wspólne między nimi. Cechy te rozszerzają funkcjonalność rozgrywki, administracji czy nawet wiele innych rzeczy.
== Kolorowe Kody ==


= Kolorowe Kody =
{{main|Formatowanie tekstu}}
Tekst w Minecraft może być formatowany za pomocą paragrafu (§). W normalnym trybie rozgrywki (bez modyfikacji i pluginów) wprowadzenie tego znaku jest możliwe tylko w książce z piórem. Na serwerach używany jest zazwyczaj znak & oraz %.


{| class="wikitable" style="text-align:center;" border="1" cellpadding="5"
== Multiworld ==
|-
! colspan="1"  width="8px"| Kolor Tła
! colspan="1" | Kod
! colspan="1" | Nazwa
! colspan="3" | Foreground
! colspan="3" | Background
|-
| || ||
|width="30px"|R
|width="30px"|G
|width="30px"|B
|width="30px"|R
|width="30px"|G
|width="30px"|B
|-
| bgcolor="black" |
| &0 - %0 || Czarny || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0
|-
| bgcolor=#0000BF |
| &1 - %1 || Ciemny niebieski (granatowy) || 0 || 0 || 191 || 0 || 0 || 47
|-
| bgcolor=#00BF00 |
| &2 - %2 || Ciemny zielony || 0 || 191 || 0 || 0 || 47 || 0
|-
| bgcolor=#00BFBF |
| &3 - %3 || Ciemny turkusowy || 0  || 191 || 191 || 0 || 47 || 47
|-
| bgcolor=#BF0000 |
| &4 - %4 || Ciemny czerwony || 191 || 0 || 0 || 47 || 0 || 0
|-
| bgcolor=#BF00BF |
| &5 - %5 || Purpurowy || 191 || 0 || 191 || 47 || 0 || 47
|-
| bgcolor=#BFBF00 |
| &6 - %6 || Złoty || 191 || 191 || 0 || 47 || 47 || 0
|-
| bgcolor=#BFBFBF |
| &7 - %7 || Szary || 191 || 191 || 191 || 47 || 47 || 47
|-
| bgcolor=#404040 |
| &8 - %8 || Ciemno Szary || 64 || 64 || 64 || 16 || 16 || 16
|-
| bgcolor=#4040FF |
| &9 - %9 || Niebieski || 64 || 64 || 255 || 16 || 16 || 63
|-
| bgcolor=#49FF40 |
| &a - %a || Jaskrawy zielony (limonkowy) || 64 || 255 || 64 || 16 || 63 || 16
|-
| bgcolor=#40FFFF |
| &b - %b || Turkusowy || 64 || 255 || 255 || 16 || 63 || 63
|-
| bgcolor=#FF4040 |
| &c - %c || Czerwony || 255 || 64 || 64 || 63 || 16 || 16
|-
| bgcolor=#FF40FF |
| &d - %d || Różowy || 255 || 64 || 255 || 63 || 16 || 63
|-
| bgcolor=#FFFF40 |
| &e - %e || Żółty || 255 || 255 || 64 || 63 || 63 || 16
|-
| bgcolor=#FFFFFF |
| &f - %f || Biały || 255 || 255 || 255 || 63 || 63 || 63
|}
 
= Multiworld =
'''Multiworld''' to nazwa cechy klienta Minecraft które może być wykorzystany przez niestandardowy serwer. Pierwszym serwerem na tej funkcji był Myne. Zazwyczaj na tych serwerach może być główny świat i portale przenoszące do innych map lub przez komendę. Mogą także tworzyć nowe światy i przypisać różne właściwości tym światom, na przykład: ograniczenia dotyczące tego, kto może wchodzić na pewne światy. To sprawia, że ​​można pokazać stare światy, tworząc przekierowanie z publicznego świata.
'''Multiworld''' to nazwa cechy klienta Minecraft które może być wykorzystany przez niestandardowy serwer. Pierwszym serwerem na tej funkcji był Myne. Zazwyczaj na tych serwerach może być główny świat i portale przenoszące do innych map lub przez komendę. Mogą także tworzyć nowe światy i przypisać różne właściwości tym światom, na przykład: ograniczenia dotyczące tego, kto może wchodzić na pewne światy. To sprawia, że ​​można pokazać stare światy, tworząc przekierowanie z publicznego świata.


= Cechy =
Własne serwery posiadają szereg funkcji, z których niektóre są wspólne między nimi. Cechy te rozszerzają funkcjonalność rozgrywki, administracji czy nawet wiele innych rzeczy.
= Porównanie =
To jest porównanie dostępnych niestandardowych serwerów dla obu wersji Minecraft.
Serwery, które są tutaj wymienione muszą mieć przynajmniej jeden publicznie dostępną wersję.
Serwery, które są tutaj wymienione muszą mieć przynajmniej jeden publicznie dostępną wersję.


== Przetrwanie ==
== Niestandardowe serwery (Java Editon) ==
Ta wersja zawiera tylko Minecraft SMP w tym czasie.
 
== Niestandardowe serwery ==
{| class="wikitable" style="text-align: center; font-size: smaller"
{| class="wikitable" style="text-align: center; font-size: smaller"
|-style="background:#eee"
|-style="background:#eee"
!style="width: 128px" | Nazwa
!style="width: 128px" | Nazwa
!style="width: 200px" | Autorzy
!style="width: 200px" | Autorzy
!style="width: 68px" | [[Historia wersji|Wersja]]
!style="width: 68px" | [[wikipedia:Język programowania|Język]]
!style="width: 68px" | [[wikipedia:Język programowania|Język]]
!style="width: 128px" | [[wikipedia:Licencja oprogramowania|Licencja]]
!style="width: 128px" | [[wikipedia:Licencja oprogramowania|Licencja]]
Linia 101: Linia 31:
| [[Custom servers/Chraft|C#raft]]
| [[Custom servers/Chraft|C#raft]]
| ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13)
| ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13)
|
| [[wikipedia:C Sharp|C#]]
| [[wikipedia:C Sharp|C#]]
| [[wikipedia:AGPL|AGPL3]]
| [[wikipedia:AGPL|AGPL3]]
Linia 107: Linia 38:
| [http://github.com/huin/chunkymonkey Chunky Monkey]
| [http://github.com/huin/chunkymonkey Chunky Monkey]
| huin, agon, nictuku
| huin, agon, nictuku
|
| [[wikipedia:Go (język programowania)|Go]]
| [[wikipedia:Go (język programowania)|Go]]
| [[wikipedia:Licencja MIT|MIT]]
| [[wikipedia:Licencja MIT|MIT]]
Linia 114: Linia 46:
(Minecraft PE)
(Minecraft PE)
| shoghicp
| shoghicp
|
| [[wikipedia:PHP|PHP]]
| [[wikipedia:PHP|PHP]]
| [[wikipedia:GNU Lesser General Public License|LGPL]]
| [[wikipedia:GNU Lesser General Public License|LGPL]]
Linia 120: Linia 53:
| [http://mc.kev009.com/craftd/ craftd]
| [http://mc.kev009.com/craftd/ craftd]
| Founders (kev009, meh), PrecipiceGames (HACKhalo2, dotblank, alyawn), other contributors
| Founders (kev009, meh), PrecipiceGames (HACKhalo2, dotblank, alyawn), other contributors
|
| [[wikipedia:C99|C99]]
| [[wikipedia:C99|C99]]
| [[wikipedia:Licencja BSD|2-klauzulowa licencja BSD]]
| [[wikipedia:Licencja BSD|2-klauzulowa licencja BSD]]
Linia 126: Linia 60:
| [https://github.com/clonejo/mc-erl mc-erl]
| [https://github.com/clonejo/mc-erl mc-erl]
| Apiocera, clonejo
| Apiocera, clonejo
|
| [[wikipedia:Erlang (język programowania)|Erlang]]
| [[wikipedia:Erlang (język programowania)|Erlang]]
| [[wikipedia:GNU General Public License|GNU GPL]] <ref> [https://github.com/clonejo/mc-erl/blob/master/LICENSE.txt Licencja ''mc-erl''] </ref>
| [[wikipedia:GNU General Public License|GNU GPL]] <ref> [https://github.com/clonejo/mc-erl/blob/master/LICENSE.txt Licencja ''mc-erl''] </ref>
Linia 132: Linia 67:
| [http://github.com/SpaceManiac/Glowstone Glowstone]
| [http://github.com/SpaceManiac/Glowstone Glowstone]
| SpaceManiac
| SpaceManiac
|
| [[wikipedia:Java|Java]]
| [[wikipedia:Java|Java]]
| [[wikipedia:Licencja MIT|MIT]]
| [[wikipedia:Licencja MIT|MIT]]
Linia 138: Linia 74:
| [https://github.com/BizarreCake/hCraft hCraft]
| [https://github.com/BizarreCake/hCraft hCraft]
| BizarreCake
| BizarreCake
|
| [[wikipedia:C++|C++]]
| [[wikipedia:C++|C++]]
| [[wikipedia:GNU General Public License|GNU GPL]]
| [[wikipedia:GNU General Public License|GNU GPL]]
Linia 144: Linia 81:
| [http://github.com/UnXoft-Interactive/lightstone Lightstone]
| [http://github.com/UnXoft-Interactive/lightstone Lightstone]
| Founder (Graham Edgecombe) picked up with permission by: creatorfromhell
| Founder (Graham Edgecombe) picked up with permission by: creatorfromhell
|
| [[wikipedia:Java|Java]]
| [[wikipedia:Java|Java]]
| [[wikipedia:Licencja MIT|MIT]]
| [[wikipedia:Licencja MIT|MIT]]
Linia 150: Linia 88:
| [http://luacraft.com LuaCraft]
| [http://luacraft.com LuaCraft]
| [http://twitter.com/luastoned LuaStoned], [http://steamcommunity.com/id/BlackOps BlackOps], [http://twitter.com/irzilla iRzilla] and [http://steamcommunity.com/id/andrewmcwatters/ AndrewMcWatters]
| [http://twitter.com/luastoned LuaStoned], [http://steamcommunity.com/id/BlackOps BlackOps], [http://twitter.com/irzilla iRzilla] and [http://steamcommunity.com/id/andrewmcwatters/ AndrewMcWatters]
|
| [[wikipedia:Java|Java]]
| [[wikipedia:Java|Java]]
| [[wikipedia:Licencja MIT|MIT]]
| [[wikipedia:Licencja MIT|MIT]]
Linia 156: Linia 95:
| [http://www.mc-server.org/ MCServer]
| [http://www.mc-server.org/ MCServer]
| FakeTruth
| FakeTruth
|
| [[wikipedia:C++|C++]]
| [[wikipedia:C++|C++]]
| [[wikipedia:Apache License|Apache License 2.0]]
| [[wikipedia:Apache License|Apache License 2.0]]
Linia 162: Linia 102:
| [http://mineserver.be/ Mineserver]
| [http://mineserver.be/ Mineserver]
| Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ...
| Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ...
|
| [[wikipedia:C++|C++]]
| [[wikipedia:C++|C++]]
| [[wikipedia:Licencja BSD|3-klauzulowa licencja BSD]]
| [[wikipedia:Licencja BSD|3-klauzulowa licencja BSD]]
Linia 168: Linia 109:
| [http://sourceforge.net/projects/open-mc/ OpenMC]
| [http://sourceforge.net/projects/open-mc/ OpenMC]
| Xinnx
| Xinnx
|
| [[wikipedia:C Sharp|C#]]
| [[wikipedia:C Sharp|C#]]
| [[wikipedia:GNU General Public License|GNU GPL]]
| [[wikipedia:GNU General Public License|GNU GPL]]
Linia 174: Linia 116:
| [http://libopencraft.com LibOpenCraft]
| [http://libopencraft.com LibOpenCraft]
| Geramy, Alex, Zahndy
| Geramy, Alex, Zahndy
|
| [[wikipedia:C Sharp|C#]]
| [[wikipedia:C Sharp|C#]]
| [[wikipedia:GNU General Public License|GNU GPL]]
| [[wikipedia:GNU General Public License|GNU GPL]]
Linia 180: Linia 123:
| [http://spout.org/ Spout]<br>(with [http://github.com/SpoutDev/Vanilla Vanilla] plugin)
| [http://spout.org/ Spout]<br>(with [http://github.com/SpoutDev/Vanilla Vanilla] plugin)
| [http://spout.org/team/ SpoutDev]: Afforess, Wulfspider, alta189, raphfrk, Top_Cat, narrowtux, Olloth, Rycochet, RoyAwesome, zml2008  
| [http://spout.org/team/ SpoutDev]: Afforess, Wulfspider, alta189, raphfrk, Top_Cat, narrowtux, Olloth, Rycochet, RoyAwesome, zml2008  
|
| [[wikipedia:Java|Java]]
| [[wikipedia:Java|Java]]
| [http://spout.org/SpoutDevLicenseV1.txt SpoutDev v1]
| [http://spout.org/SpoutDevLicenseV1.txt SpoutDev v1]
Linia 186: Linia 130:
| [http://bukkit.org/ Bukkit]
| [http://bukkit.org/ Bukkit]
| Bukkit Team
| Bukkit Team
|
| [[wikipedia:Java|Java]]
| [[wikipedia:Java|Java]]
| [[wikipedia:GNU General Public License|GNU GPL]] <ref>[https://github.com/Bukkit/Bukkit/blob/master/LICENCE.txt Licencja ''Bukkit'']</ref>
| [[wikipedia:GNU General Public License|GNU GPL]] <ref>[https://github.com/Bukkit/Bukkit/blob/master/LICENCE.txt Licencja ''Bukkit'']</ref>
Linia 192: Linia 137:
| [https://www.spigotmc.org/go/bungeecord-git BungeeCord]
| [https://www.spigotmc.org/go/bungeecord-git BungeeCord]
| md-5, SpigotMC Team
| md-5, SpigotMC Team
|
| [[wikipedia:Java|Java]]
| [[wikipedia:Java|Java]]
| [[wikipedia:Licencja BSD|3-klauzulowa licencja BSD]]
| [[wikipedia:Licencja BSD|3-klauzulowa licencja BSD]]

Wersja z 14:33, 11 wrz 2019

Treść strony Niestandardowe serwery nie jest wspierana przez Mojang Studios ani Minecraft Wiki. Strona opisuje element stworzony przez społeczność gry.

Niestandardowe serwery - są to wersje plików serwerowych stworzonych poza Mojang. Pozwalają one na wgrywanie pluginów, czyli modyfikacji po stronie serwera, które urozmaicają rozgrywkę lub zabezpieczają serwer przed tzw. grieferami, czyli graczami niszczącymi mapę.

Najpopularniejsze silniki to:

  • Bukkit - Jedna z najstarszych modyfikacji oficjalnego silnika gry. Umożliwia ona wgrywanie pluginów oraz modów. Jest on podstawą dla wielu nowych silników.
    • Spigot - Jest on zmodyfikowaną i zaktualizowaną wersją Bukkit. Aktualnie jeden z najpopularniejsze oprogramowanie serwerowe.
    • Paper - Jest to zmodyfikowana wersja Spigota. Cechuje się większą ilością opcji oraz poprawkami optymalizującymi.

Cechy

Własne serwery posiadają szereg funkcji, z których niektóre są wspólne między nimi. Cechy te rozszerzają funkcjonalność rozgrywki, administracji czy nawet wiele innych rzeczy.

Kolorowe Kody

 Osobny artykuł: Formatowanie tekstu.

Tekst w Minecraft może być formatowany za pomocą paragrafu (§). W normalnym trybie rozgrywki (bez modyfikacji i pluginów) wprowadzenie tego znaku jest możliwe tylko w książce z piórem. Na serwerach używany jest zazwyczaj znak & oraz %.

Multiworld

Multiworld to nazwa cechy klienta Minecraft które może być wykorzystany przez niestandardowy serwer. Pierwszym serwerem na tej funkcji był Myne. Zazwyczaj na tych serwerach może być główny świat i portale przenoszące do innych map lub przez komendę. Mogą także tworzyć nowe światy i przypisać różne właściwości tym światom, na przykład: ograniczenia dotyczące tego, kto może wchodzić na pewne światy. To sprawia, że ​​można pokazać stare światy, tworząc przekierowanie z publicznego świata.

Serwery, które są tutaj wymienione muszą mieć przynajmniej jeden publicznie dostępną wersję.

Niestandardowe serwery (Java Editon)

Nazwa Autorzy Wersja Język Licencja Platforma
C#raft ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) C# AGPL3 WindowsLinuxMac OS
Chunky Monkey huin, agon, nictuku Go MIT WindowsLinuxMac OS
PocketMine-MP

(Minecraft PE)

shoghicp PHP LGPL WindowsLinuxMac OS
craftd Founders (kev009, meh), PrecipiceGames (HACKhalo2, dotblank, alyawn), other contributors C99 2-klauzulowa licencja BSD Linux
mc-erl Apiocera, clonejo Erlang GNU GPL [1] Linux
Glowstone SpaceManiac Java MIT WindowsLinuxMac OS
hCraft BizarreCake C++ GNU GPL Linux
Lightstone Founder (Graham Edgecombe) picked up with permission by: creatorfromhell Java MIT WindowsLinuxMac OS
LuaCraft LuaStoned, BlackOps, iRzilla and AndrewMcWatters Java MIT WindowsLinuxMac OS
MCServer FakeTruth C++ Apache License 2.0 WindowsLinuxMac OSAndroid
Mineserver Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... C++ 3-klauzulowa licencja BSD WindowsLinuxMac OS
OpenMC Xinnx C# GNU GPL Windows
LibOpenCraft Geramy, Alex, Zahndy C# GNU GPL WindowsLinuxMac OS
Spout
(with Vanilla plugin)
SpoutDev: Afforess, Wulfspider, alta189, raphfrk, Top_Cat, narrowtux, Olloth, Rycochet, RoyAwesome, zml2008 Java SpoutDev v1 WindowsLinuxMac OS
Bukkit Bukkit Team Java GNU GPL [2] WindowsLinuxMac OS
BungeeCord md-5, SpigotMC Team Java 3-klauzulowa licencja BSD WindowsLinuxMac OS

Modyfikacje SMP

Poniżej znajduje się lista modyfikacji SMP.

Nazwa Wersja Silnik Link Najnowsza kompatybilna wersja Autor
Virtual World Server 1.2 MCPC+, Minecraft Forge Server Strona
Facebook
1.6.2 Polish Games Studio
(Bartosz Konkol)