Lazuryt: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
uproszczono, zaktualizowano, posprzątano. dodano historię dla wersji Bedrock i notkę o barwniku
upraszczanie + poprawki + info o ozdabianiu zbroi
Linia 2: Linia 2:
|wygląd1=Lazuryt.png
|wygląd1=Lazuryt.png
|typ=Materiał
|typ=Materiał
|wytrzymałość=4
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|data=351:4
|idsłowne=lapis_lazuli
}}
}}
'''Lazuryt''' (ang. ''Lapis Lazuli'') – minerał oraz [[przedmiot]] potrzebny do [[zaklinanie|zaklinania]].
'''Lazuryt''' (ang. ''Lapis Lazuli'') – minerał oraz [[przedmiot]] potrzebny do [[zaklinanie|zaklinania]].
Linia 34: Linia 31:
! Wejście → Wyjście
! Wejście → Wyjście
|-align="center"
|-align="center"
| Ruda lazurytu
| Złoże lazurytu
| {{Grid/Furnace
| {{Grid/Furnace
|Input= Ruda lazurytu
|Input= Złoże lazurytu
|Output= Lazuryt
|Output= Lazuryt
|Fuel= Węgiel, Dębowe deski, Drewno dębu, Sadzonka, Patyk, Wiadro z lawą  |FA= 1,1,1,2,2,1
}}
}}
|}
|}
Linia 53: Linia 49:
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-align="center"
|-align="center"
! Składniki
! Wejście → Wyjście
! Składniki
! Składniki
! Wejście → Wyjście
! Wejście → Wyjście
|-align="center"
|-align="center"
| '''Lazuryt'''
|rowspan=2 |'''Lazuryt'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Lazuryt|B1= Lazuryt|C1= Lazuryt
|A1= Lazuryt |B1= Lazuryt |C1= Lazuryt
|A2= Lazuryt|B2= Lazuryt|C2= Lazuryt
|A2= Lazuryt |B2= Lazuryt |C2= Lazuryt
|A3= Lazuryt|B3= Lazuryt|C3= Lazuryt
|A3= Lazuryt |B3= Lazuryt |C3= Lazuryt
|Output= Blok lazurytu
|Output= Blok lazurytu
}}
}}
|[[Lazuryt]]
|-
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|B2 = Lazuryt
|B2 = Lazuryt
|Output= Niebieski barwnik,2
|Output= Niebieski barwnik
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
}}
}}
Linia 74: Linia 68:


=== [[Zaklinanie]] ===
=== [[Zaklinanie]] ===
1–3 sztuk lazurytu trzeba włożyć w drugie miejsce [[stół do zaklęć|stołu do zaklęć]], aby móc zaklinać. Jest to zbędne w trybie kreatywnym.
1–3 sztuk lazurytu trzeba włożyć w drugie miejsce [[stół do zaklinania|stołu do zaklinania]], aby móc zaklinać. Jest to zbędne w trybie kreatywnym.


=== Barwnik ===
=== Barwnik ===
W [[Bedrock Edition|edycji Bedrock]] lazuryt wciąż może być użyty jako barwnik. Można więc za jego pomocą tworzyć kolorowe warianty szkła, terakoty, cementu itp. bez konieczności przetwarzania na [[niebieski barwnik]].
W [[Bedrock Edition|edycji Bedrock]] lazuryt wciąż może być użyty jako barwnik. Można więc za jego pomocą tworzyć kolorowe warianty szkła, terakoty, cementu itp. bez konieczności przetwarzania na [[niebieski barwnik]].
=== Ozdabianie ===
Lazuryt może być również wykorzystana do ozdabiania [[Zbroja|zbroi]] w [[Stół kowalski|stole kowalskim]]. Dodaje to dekoracyjny niebieski wzór na zbroi, zależny od użytego [[szablon kowalski|szablonu kowalskiego]].


== Historia ==
== Historia ==

Wersja z 10:32, 10 maj 2025

Lazuryt

Typ

Materiał

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64

Rzadkość

Pospolita


Lazuryt (ang. Lapis Lazuli) – minerał oraz przedmiot potrzebny do zaklinania.

Otrzymywanie

Złoże lazurytu

Po zniszczeniu złoża lazurytu wypada 4–8 sztuk lazurytu. Ilość lazurytu zwiększa się, gdy kilof będzie miał zaklęcie Szczęście.

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Blok lazurytu




9






Przetapianie

Składniki Wejście → Wyjście
Złoże lazurytu






2

2

Handel

Lazuryt można pozyskać, handlując z osadnikami. Osadnicy-kapłani mogą, w drugiej fazie handlu, sprzedać za 1 szmaragd 1 lub 2 sztuki lazurytu.

Naturalne generowanie

Lazuryt w wagoniku ze skrzynią w opuszczonej kopalni

Lazuryt może pojawić się w wagonikach ze skrzyniami w opuszczonych kopalniach (17% szans, w ilości 4–9).

Zastosowanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Lazuryt




















Zaklinanie

1–3 sztuk lazurytu trzeba włożyć w drugie miejsce stołu do zaklinania, aby móc zaklinać. Jest to zbędne w trybie kreatywnym.

Barwnik

W edycji Bedrock lazuryt wciąż może być użyty jako barwnik. Można więc za jego pomocą tworzyć kolorowe warianty szkła, terakoty, cementu itp. bez konieczności przetwarzania na niebieski barwnik.

Ozdabianie

Lazuryt może być również wykorzystana do ozdabiania zbroi w stole kowalskim. Dodaje to dekoracyjny niebieski wzór na zbroi, zależny od użytego szablonu kowalskiego.

Historia

Beta
1.2Plik:Lazuryt przed TextureUpdate.png Dodano lazuryt.
Służy on do wytworzenia bloku lazurytu.
1.2_02Od teraz złoże lazurytu upuszcza 4–8 sztuk lazurytu.
1.8Beta 1.8-pre1Lazuryt można odnaleźć w skrzyniach w opuszczonych kopalniach.
Pełna wersja
1.0.0Lazuryt można pozyskać, przetapiając w piecu złoże lazurytu.
1.4.212w34aDodano możliwość barwienia obroży i skórzanej zbroi.
1.6.113w19aDodano możliwość wytwarzania barwionej gliny.
1.7.213w41aDodano możliwość wytwarzania barwionego szkła.
1.814w02aDo zaklinania wymagany jest lazuryt. Ilość potrzebnego materiału zależy od poziomu zaklęcia (od 1 do 3 sztuk).
Lazuryt stał się odnawialny, ponieważ osadnicy mogą go sprzedawać.
14w30aDodano sztandary, które mogą być barwione.
1.1318w11aLazuryt można odnaleźć we wrakach statków w skrzyniach ze skarbem.
1.1418w43aLazuryt nie jest już barwnikiem i nie używa się go do tworzenia barwionych przedmiotów.
Dodano niebieski barwnik, który przejął część funkcji lazurytu.
18w48aLazuryt można znaleźć w wioskach w skrzyni w świątyni.
1.19.423w04aLazuryt może być użyty do zdobienia zbroi na stole kowalskim.[Tylko z włączoną wbudowaną paczką danych "Update 1.20"]
Pocket Edition Alpha
v0.3.0Dodano lazuryt.
v0.12.1Lazuryt jest od teraz wymagany do zaklinania.
Pełna wersja Pocket Edition
1.0.4alpha 1.0.4.0Osadnicy mogą sprzedawać lazuryt.
Bedrock Edition
1.19.80Preview 1.19.80.21Lazuryt może być użyty do zdobienia zbroi na stole kowalskim.[Tylko z włączonym eksperymentem "Next Major Update"]

Ciekawostki

  • W primaaprilisowej wersji 2.0 diamentowe kurczaki znosiły diamenty lub lazuryt.
  • Lapis lazuli i lazuryt nie są tym samym - lazuryt to minerał wchodzący w skład lapisu lazuli, mogący stanowić od 25% do 40% tej skały. Polska nazwa jest prawdopodobnie błędem tłumaczy.