Minecraft Wiki Polska:Kanał IRC/Bot: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Dodatki |
Aktualizacja po napisanym na nowo FriskBocie |
||
| Linia 4: | Linia 4: | ||
== Komendy == | == Komendy == | ||
Bot interpretuje również komendy podane niżej, kwadratowe nawiasy [] oznaczają argumenty wymagane do działania komendy, okrągłe nawiasy () oznaczają argumenty opcjonalne. | |||
Bot interpretuje również komendy podane niżej | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! Komenda !! Opis !! Wymagane uprawnienie | ! Komenda !! Opis !! Wymagane uprawnienie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki>zasady</code> || Wyświetla link kierujący do zasad pokoju || Nie | | <code><nowiki>!</nowiki>zasady</code> || Wyświetla link kierujący do zasad pokoju || Nie | ||
| Linia 23: | Linia 18: | ||
| <code><nowiki>!</nowiki>skróty</code> || Wyświetla link kierujący do listy skrótów używanych na kanale || Nie | | <code><nowiki>!</nowiki>skróty</code> || Wyświetla link kierujący do listy skrótów używanych na kanale || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>english [nick]</code> || Wyświetla tekst po angielsku informujący o rozmowie w języku angielskim || Nie | ||
|- | |||
| <code><nowiki>!</nowiki>ciastko [nick]</code> || Pokazuje informację o przekazaniu ciastka użytkownikowi || Nie | |||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>ciasteczka (nick)</code> || Pokazuje ilość ciasteczek użytkownika, bez podania argumentu zwraca ilość ciasteczek użytkownika wykonującego komendę || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>gog [nazwa gry]</code> || Zwraca informacje o podanej grze w sklepie GOG.com || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki>credits</code> || Wyświetla autorów bota || Nie | | <code><nowiki>!</nowiki>credits</code> || Wyświetla autorów bota || Nie | ||
| Linia 33: | Linia 30: | ||
| <code><nowiki>!</nowiki>ping</code> || Wyświetla "Pong!". Przydatne przy testowaniu połączenia || Nie | | <code><nowiki>!</nowiki>ping</code> || Wyświetla "Pong!". Przydatne przy testowaniu połączenia || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>kolory</code> || Pokazuje kolory oraz ich kody działające na IRC || Nie | ||
|- | |||
| <code><nowiki>!</nowiki>wiad [nick] [wiadomość]</code> || Wysyła wiadomość możliwą do odczytania przez określoną osobę. Przydatne w przypadku jej nieobecności || Nie | |||
|- | |||
| <code><nowiki>!</nowiki>info [u/s] [nick/strona]</code> || Pokazuje podstawowe informacje o podanym/ej użytkowniku/stronie na Minecraft Wiki Polska || Nie | |||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>statystyki (en)</code> || Pokazuje statystyki na temat Minecraft Wiki Polska, lub Minecraft Wiki gdy podane z "en" || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>historia [nick]</code> || Pokazuje kiedy ostatnio podany użytkownik był widziany na kanale #mcwikipl lub jeżeli ma status AFK, od kiedy go ma (w przybliżeniu do minuty) oraz jaki jest podany powód AFK.|| Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>losowastrona (numer przestrzeni nazw) (en)</code> || Tworzy link do losowej strony z podanej przestrzeni nazw (domyślnie 0 czyli główna przestrzeń nazw). Jeżeli zostanie dodany argument en, to podania zostanie strona z angielskiej MCWiki. || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>wikipedia [artykuł]</code> || Wyświetla link prowadzący do podanego artykułu na Wikipedii<ref name="interwiki">Możliwe jest łatwe użycie przedrostka takiego jak "en:" przez nazwą artykułu, aby link stanowił przekierowanie do artykułu na obcojęzycznej wiki</ref> || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>słownik [słowo]</code> || Wyświetla link prowadzący do podanego słowa na Wikisłowniku<ref name="interwiki"/> || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>def (en) [artykuł]</code><ref>Wpisz dodatkowy argument EN w celu pobrania informacji z angielskiej Wikipedii</ref> || Podaje definicję hasła z Wikipedii || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>mcwiki [artykuł]</code> || Wyświetla link prowadzący do podanego artykułu na Minecraft Wiki<ref name="interwiki"/> || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>google [fraza]</code> || Wyświetla link prowadzący do hasła w wyszukiwarce Google || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>startpage [fraza]</code> || Wyświetla link prowadzący do hasła w wyszukiwarce Startpage || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>urlstatus [URL]</code> || Sprawdza podaną stronę internetową i podaje jej kod odpowiedzi HTTP lub informację o niepowodzeniu z połączeniem || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>obserwuj [URL] (title)</code> || Dopisuje stronę do listy sprawdzanych stron i sprawdza co określony czas czy podana strona jest osiągalna. Jeżeli został podany argument title strona sprawdzana jest pod kątem zmienionego tytułu || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki>status</code> || Wyświetla czas, przez który bot operuje || Nie | | <code><nowiki>!</nowiki>status</code> || Wyświetla czas, przez który bot operuje, wyłączone komendy oraz ilość napisanych wiadomości || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki>rand</code> || Zwraca losowo "Tak" lub "Nie" || Nie | | <code><nowiki>!</nowiki>rand (liczba bądź wyrażenie podzielone znakami '/')</code> || Zwraca losowo "Tak" lub "Nie", losową liczbę od 1 do podanej w argumencie bądź losową wartość ze wszystkich podanych jako argument || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki>przypomnij ["wiadomość"] [czas]</code | | <code><nowiki>!</nowiki>przypomnij ["wiadomość"] [czas]</code> || Ustawia przypomnienie na określony okres czasu. Po upłynięciu czasu podanego w argumencie czas, bot wyśle podaną wiadomość do miejsca gdzie wykonana została komenda. Wiadomość powinna być opatrzona w cudzysłowie. Format czasu wygląda następująco: xx'''d'''xx'''g'''xx'''m''' gdzie '''d''' oznacza dni, '''g''' godziny i '''m''' minuty. Przykładowo, jeżeli chcemy ustawić przypomnienie za godzinę, powinniśmy to zrobić w taki sposób: <code>!przypomnij "Zająć się artykułem [[Ziemia]]" 1g</code>. Oczywiście możliwe jest również mieszanie wartości, np "2d10g10m" co ustawi przypomnienie za 2 dni, 10 godzin oraz 10 minut. Możliwe jest usunięcie przypomnienia z użyciem <code>!przypomnij usuń [ID wiadomości]</code> || Nie | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>popraw [*/wersje/linki/interwiki/język] (artykuł)</code> || Jeżeli pierwszy argument to wersje, bot spróbuje zaktualizować [[Moduł:Version/Numbers]], nie potrzebny jest wtedy drugi argument. Gdy jednak wybrana zostanie inna opcja argument "artykuł" jest wymagany do przejrzenia podanego artykułu pod kątem wybranych zadań (* oznacza przejrzenie artykułu pod wszystkimi względami - linków, interwiki i języka) || Redaktor | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki>kick [nick] (powód)</code | | <code><nowiki>!</nowiki>kick [nick] (powód)</code>Okrągły nawias oznacza że podany paramet może zostać podany ale nie jest wymagany</ref> || Wyrzuca podanego użytkownika z kanału || Administrator | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki>quiet [nick]</code | | <code><nowiki>!</nowiki>quiet [nick]</code> || Wycisza (mutuje) podanego użytkownika || Administrator | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki>lock</code> || Blokuje możliwość rozmowy dla użytkowników bez uprawnienia głosu (redaktorzy oraz administratorzy takie posiadają) || Administrator | | <code><nowiki>!</nowiki>lock</code> || Blokuje możliwość rozmowy dla użytkowników bez uprawnienia głosu (redaktorzy oraz administratorzy takie posiadają) || Administrator | ||
| Linia 73: | Linia 74: | ||
| <code><nowiki>!</nowiki>unlock</code> || Odblokowuje możliwość rozmowy na kanale dla użytkowników bez uprawnienia głosu || Administrator | | <code><nowiki>!</nowiki>unlock</code> || Odblokowuje możliwość rozmowy na kanale dla użytkowników bez uprawnienia głosu || Administrator | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki>say [wiadomość]</code | | <code><nowiki>!</nowiki>say [wiadomość]</code> || Pisze wiadomości w imieniu bota || Administrator | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>ignoruj [użytkownik]</code> || po wpisaniu tej komendy bot będzie ignorował wszelkie wiadomości podanego użytkownika || Administrator | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>przełącz [komenda]</code> || Wyłącza/włącza daną komendę || Administrator | ||
|- | |- | ||
| <code><nowiki>!</nowiki> | | <code><nowiki>!</nowiki>access [rola] [użytkownik]</code> || Nadaje uprawnienia kanału na stałe zarejestrowanemu użytkownikowi. Rola musi zawierać dwa znaki + lub -, oraz a lub r lub u. <br>"+" Oznacza nadanie danego uprawnienia, "-" oznacza jego odebranie. Literki a, r czy u oznaczają kolejno role w pokoju - administrator, redaktor, użytkownik || Administrator | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Wersja z 20:35, 5 lip 2017
| Ta strona dotyczy nieaktywnego kanału IRC. Informacje tutaj zamieszczone odnosiły się do kanału IRC wiki, który przestał być używany. Aktualnie społeczność używa Discorda.
|
Na kanale działa bot. Nazywa się FriskBot, informuje on o ostatnich zmianach wykonanych na Minecraft Wiki Polska, oraz o nowych postach na mojang.com.
Komendy
Bot interpretuje również komendy podane niżej, kwadratowe nawiasy [] oznaczają argumenty wymagane do działania komendy, okrągłe nawiasy () oznaczają argumenty opcjonalne.
| Komenda | Opis | Wymagane uprawnienie |
|---|---|---|
!zasady |
Wyświetla link kierujący do zasad pokoju | Nie |
!komendy |
Wyświetla link kierujący do tej listy | Nie |
!zmiany |
Wyświetla informacje o tym jak przejść na kanał #mcwikipl-zmiany |
Nie |
!skróty |
Wyświetla link kierujący do listy skrótów używanych na kanale | Nie |
!english [nick] |
Wyświetla tekst po angielsku informujący o rozmowie w języku angielskim | Nie |
!ciastko [nick] |
Pokazuje informację o przekazaniu ciastka użytkownikowi | Nie |
!ciasteczka (nick) |
Pokazuje ilość ciasteczek użytkownika, bez podania argumentu zwraca ilość ciasteczek użytkownika wykonującego komendę | Nie |
!gog [nazwa gry] |
Zwraca informacje o podanej grze w sklepie GOG.com | Nie |
!credits |
Wyświetla autorów bota | Nie |
!ping |
Wyświetla "Pong!". Przydatne przy testowaniu połączenia | Nie |
!kolory |
Pokazuje kolory oraz ich kody działające na IRC | Nie |
!wiad [nick] [wiadomość] |
Wysyła wiadomość możliwą do odczytania przez określoną osobę. Przydatne w przypadku jej nieobecności | Nie |
!info [u/s] [nick/strona] |
Pokazuje podstawowe informacje o podanym/ej użytkowniku/stronie na Minecraft Wiki Polska | Nie |
!statystyki (en) |
Pokazuje statystyki na temat Minecraft Wiki Polska, lub Minecraft Wiki gdy podane z "en" | Nie |
!historia [nick] |
Pokazuje kiedy ostatnio podany użytkownik był widziany na kanale #mcwikipl lub jeżeli ma status AFK, od kiedy go ma (w przybliżeniu do minuty) oraz jaki jest podany powód AFK. | Nie |
!losowastrona (numer przestrzeni nazw) (en) |
Tworzy link do losowej strony z podanej przestrzeni nazw (domyślnie 0 czyli główna przestrzeń nazw). Jeżeli zostanie dodany argument en, to podania zostanie strona z angielskiej MCWiki. | Nie |
!wikipedia [artykuł] |
Wyświetla link prowadzący do podanego artykułu na Wikipedii[1] | Nie |
!słownik [słowo] |
Wyświetla link prowadzący do podanego słowa na Wikisłowniku[1] | Nie |
!def (en) [artykuł][2] |
Podaje definicję hasła z Wikipedii | Nie |
!mcwiki [artykuł] |
Wyświetla link prowadzący do podanego artykułu na Minecraft Wiki[1] | Nie |
!google [fraza] |
Wyświetla link prowadzący do hasła w wyszukiwarce Google | Nie |
!startpage [fraza] |
Wyświetla link prowadzący do hasła w wyszukiwarce Startpage | Nie |
!urlstatus [URL] |
Sprawdza podaną stronę internetową i podaje jej kod odpowiedzi HTTP lub informację o niepowodzeniu z połączeniem | Nie |
!obserwuj [URL] (title) |
Dopisuje stronę do listy sprawdzanych stron i sprawdza co określony czas czy podana strona jest osiągalna. Jeżeli został podany argument title strona sprawdzana jest pod kątem zmienionego tytułu | Nie |
!status |
Wyświetla czas, przez który bot operuje, wyłączone komendy oraz ilość napisanych wiadomości | Nie |
!rand (liczba bądź wyrażenie podzielone znakami '/') |
Zwraca losowo "Tak" lub "Nie", losową liczbę od 1 do podanej w argumencie bądź losową wartość ze wszystkich podanych jako argument | Nie |
!przypomnij ["wiadomość"] [czas] |
Ustawia przypomnienie na określony okres czasu. Po upłynięciu czasu podanego w argumencie czas, bot wyśle podaną wiadomość do miejsca gdzie wykonana została komenda. Wiadomość powinna być opatrzona w cudzysłowie. Format czasu wygląda następująco: xxdxxgxxm gdzie d oznacza dni, g godziny i m minuty. Przykładowo, jeżeli chcemy ustawić przypomnienie za godzinę, powinniśmy to zrobić w taki sposób: !przypomnij "Zająć się artykułem Ziemia" 1g. Oczywiście możliwe jest również mieszanie wartości, np "2d10g10m" co ustawi przypomnienie za 2 dni, 10 godzin oraz 10 minut. Możliwe jest usunięcie przypomnienia z użyciem !przypomnij usuń [ID wiadomości] |
Nie |
!popraw [*/wersje/linki/interwiki/język] (artykuł) |
Jeżeli pierwszy argument to wersje, bot spróbuje zaktualizować Moduł:Version/Numbers, nie potrzebny jest wtedy drugi argument. Gdy jednak wybrana zostanie inna opcja argument "artykuł" jest wymagany do przejrzenia podanego artykułu pod kątem wybranych zadań (* oznacza przejrzenie artykułu pod wszystkimi względami - linków, interwiki i języka) | Redaktor |
!kick [nick] (powód)Okrągły nawias oznacza że podany paramet może zostać podany ale nie jest wymagany</ref> |
Wyrzuca podanego użytkownika z kanału | Administrator |
!quiet [nick] |
Wycisza (mutuje) podanego użytkownika | Administrator |
!lock |
Blokuje możliwość rozmowy dla użytkowników bez uprawnienia głosu (redaktorzy oraz administratorzy takie posiadają) | Administrator |
!unlock |
Odblokowuje możliwość rozmowy na kanale dla użytkowników bez uprawnienia głosu | Administrator |
!say [wiadomość] |
Pisze wiadomości w imieniu bota | Administrator |
!ignoruj [użytkownik] |
po wpisaniu tej komendy bot będzie ignorował wszelkie wiadomości podanego użytkownika | Administrator |
!przełącz [komenda] |
Wyłącza/włącza daną komendę | Administrator |
!access [rola] [użytkownik] |
Nadaje uprawnienia kanału na stałe zarejestrowanemu użytkownikowi. Rola musi zawierać dwa znaki + lub -, oraz a lub r lub u. "+" Oznacza nadanie danego uprawnienia, "-" oznacza jego odebranie. Literki a, r czy u oznaczają kolejno role w pokoju - administrator, redaktor, użytkownik |
Administrator |
Problemy, sugestie
Wszelkie uwagi oraz sugestie dotyczące bota można zgłaszać na tej dyskusji bądź w dokumencie do którego link podany jest w temacie pokoju IRC