Niestandardowe serwery: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
d Aktualizacja wersji silników |
d Podbicie numerów wersji, dodano Tuinity |
||
| Linia 31: | Linia 31: | ||
!Twórcy | !Twórcy | ||
!Wersja MC | !Wersja MC | ||
!Bazuje na | |||
!Język | !Język | ||
!Status | !Status | ||
| Linia 38: | Linia 39: | ||
|[https://www.spigotmc.org/ Spigot] | |[https://www.spigotmc.org/ Spigot] | ||
| md_5 i inni | | md_5 i inni | ||
| 1.16. | | 1.16.5 | ||
|Vanilla | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |Aktywny | ||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] | |[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] | ||
| Linia 46: | Linia 48: | ||
|[https://papermc.io/ Paper] | |[https://papermc.io/ Paper] | ||
|aikar i inni | |aikar i inni | ||
|1.16. | |1.16.5 | ||
|[https://www.spigotmc.org/ Spigot] | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |Aktywny | ||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] oraz [[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] oraz [[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[[github:Spottedleaf/Tuinity|Tuinity]] | |||
|Spottedleaf | |||
|1.16.5 | |||
|[[github:Spottedleaf/Tuinity|Tuinity]] | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
| Linia 55: | Linia 67: | ||
|gabizou, bloodmc i inni | |gabizou, bloodmc i inni | ||
|1.12.2 | |1.12.2 | ||
|Vanilla | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |Aktywny | ||
| Linia 73: | Linia 86: | ||
|[https://github.com/Minestom/Minestom Minestorm] | |[https://github.com/Minestom/Minestom Minestorm] | ||
|TheMode, jglrxavpok | |TheMode, jglrxavpok | ||
|1.16. | |1.16.5 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |Aktywny | ||
| Linia 81: | Linia 94: | ||
|[https://github.com/LanternPowered/Lantern/ Lantern] | |[https://github.com/LanternPowered/Lantern/ Lantern] | ||
|Cybermaxke | |Cybermaxke | ||
|1.16. | |1.16.5 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |Aktywny | ||
| Linia 212: | Linia 225: | ||
|[https://github.com/SpigotMC/BungeeCord/ Bungeecord] | |[https://github.com/SpigotMC/BungeeCord/ Bungeecord] | ||
| md_5 i inni | | md_5 i inni | ||
| 1.8-1.16. | | 1.8-1.16.5 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |Aktywny | ||
| Linia 220: | Linia 233: | ||
|[https://github.com/PaperMC/Waterfall Waterfall] | |[https://github.com/PaperMC/Waterfall Waterfall] | ||
|jamierocks, electronicboy i inni | |jamierocks, electronicboy i inni | ||
|1.8-1.16. | |1.8-1.16.5 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |Aktywny | ||
| Linia 228: | Linia 241: | ||
|[https://github.com/PaperMC/Travertine Traveltine] | |[https://github.com/PaperMC/Travertine Traveltine] | ||
|jamierocks, electronicboy i inni | |jamierocks, electronicboy i inni | ||
|1.7-1.16. | |1.7-1.16.5 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |Aktywny | ||
| Linia 236: | Linia 249: | ||
|[https://www.velocitypowered.com/ Velocity] | |[https://www.velocitypowered.com/ Velocity] | ||
|astei oraz inni | |astei oraz inni | ||
|1.8-1.16. | |1.8-1.16.5 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |Aktywny | ||
Wersja z 12:55, 27 sty 2021
| Treść strony Niestandardowe serwery nie jest wspierana przez Mojang Studios ani Minecraft Wiki. Strona opisuje element stworzony przez społeczność gry. |
Niestandardowe serwery - są to wersje plików serwerowych stworzonych poza Mojang. Pozwalają one na wgrywanie pluginów, czyli modyfikacji po stronie serwera, które urozmaicają rozgrywkę lub zabezpieczają serwer przed tzw. grieferami, czyli graczami niszczącymi mapę.
Najpopularniejsze silniki to:
- Bukkit - Jedna z najstarszych modyfikacji oficjalnego silnika gry. Umożliwia ona wgrywanie pluginów. Jest on podstawą dla wielu nowszych silników.
- Spigot - Jest on zmodyfikowaną i zaktualizowaną wersją Bukkit. Aktualnie jeden z najpopularniejsze oprogramowanie serwerowe.
- Paper - Jest to zmodyfikowana wersja Spigota. Cechuje się większą ilością opcji oraz poprawkami optymalizującymi.
- Sponge - Najpopularniejszy serwer używany do tworzenia publicznych serwerów z modyfikacjami
Cechy
Własne serwery posiadają szereg funkcji, z których niektóre są wspólne między nimi. Cechy te rozszerzają funkcjonalność rozgrywki, administracji czy nawet wiele innych rzeczy.
Formatowanie tekstu
Tekst w Minecraft może być formatowany za pomocą paragrafu (§). W normalnym trybie rozgrywki (bez modyfikacji i pluginów) wprowadzenie tego znaku jest możliwe tylko w książce z piórem. Na serwerach używany jest zazwyczaj znak & oraz %.
Multiworld
Multiworld to nazwa cechy klienta Minecraft które może być wykorzystany przez niestandardowy serwer. Pierwszym serwerem na tej funkcji był Myne. Zazwyczaj na tych serwerach może być główny świat i portale przenoszące do innych map lub przez komendę. Mogą także tworzyć nowe światy i przypisać różne właściwości tym światom, na przykład: ograniczenia dotyczące tego, kto może wchodzić na pewne światy. To sprawia, że można pokazać stare światy, tworząc przekierowanie z publicznego świata.
Serwery, które są tutaj wymienione muszą mieć przynajmniej jeden publicznie dostępną wersję.
Wsparcie wielu wersji
Niestandardowe serwery często wspierają wiele wersji Minecrafta. Najczęściej jest to używane na serwerach typu minigry i innych trybach, które nie wymagają elementów z najnowszej wersji gry.
Niestandardowe serwery (Java Edition)
Bazujące na oficjalnym silniku od Mojang
| Nazwa | Twórcy | Wersja MC | Bazuje na | Język | Status | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Spigot | md_5 i inni | 1.16.5 | Vanilla | Java | Aktywny | GPLv3 | |
| Paper | aikar i inni | 1.16.5 | Spigot | Java | Aktywny | GPLv3 oraz MIT | |
| Tuinity | Spottedleaf | 1.16.5 | Tuinity | Java | Aktywny | MIT | |
| Sponge | gabizou, bloodmc i inni | 1.12.2 | Vanilla | Java | Aktywny | MIT |
Niebazujące na oficjalnym silniku od Mojang
| Nazwa | Twórcy | Wersja MC | Język | Status | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Minestorm | TheMode, jglrxavpok | 1.16.5 | Java | Aktywny | Apache License 2.0 | |
| Lantern | Cybermaxke | 1.16.5 | Java | Aktywny | MIT | |
| GoLangMc | Sxtanna | 1.15.2 | Go | Aktywny | MIT | |
| Cuberite | Wielu | 1.8 - 1.12 | C++ | Aktywny | Apache License 2.0 | |
| Glowstone | Wielu | 1.12.2 | Java | Aktywny | MIT | |
| GemsCraft | apotter96 | 1.13.2 | C# | Porzucony | MIT | |
| Diorite | GotoFinal, NorthPL93 | 1.8 | Java | Porzucony | MIT | |
| Bravo | C. and others | Beta | Python 2 | Porzucony | MIT | |
| C#raft | ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) | 1.5 | C# | Porzucony | AGPL3 | |
| Chunky Monkey | huin, agon, nictuku | Beta | Go | Porzucony | MIT | |
| craftd | kev009, meh, PrecipiceGames oraz inni | Beta | C99 | Porzucony | Simplified BSD | |
| mc-erl | Apiocera, clonejo | 1.4.7 | Erlang | Porzucony | GPL v3 | |
| hCraft | BizarreCake | 1.7.2 | C++ | Porzucony | GPLv3 | |
| LibOpenCraft | Geramy, Alex, Zahndy | 1.2.4 | C# | Porzucony | GPL v3 | |
| Mineserver | Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... | 1.5.2 | C++ | Porzucony | New BSD | |
| Spout (with Vanilla plugin) |
SpoutDev | 1.6.4 | Java | Porzucony | SpoutDev v1 |
Serwery używane do przenoszenia graczy (proxy):
| Nazwa | Twórcy | Wersja MC | Język | Status | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bungeecord | md_5 i inni | 1.8-1.16.5 | Java | Aktywny | BSD | |
| Waterfall | jamierocks, electronicboy i inni | 1.8-1.16.5 | Java | Aktywny | MIT | |
| Traveltine | jamierocks, electronicboy i inni | 1.7-1.16.5 | Java | Aktywny | MIT | |
| Velocity | astei oraz inni | 1.8-1.16.5 | Java | Aktywny | MIT |