Niestandardowe serwery: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Patbox (dyskusja | edycje)
d Aktualizacja wersji silników
Patbox (dyskusja | edycje)
d Podbicie numerów wersji, dodano Tuinity
Linia 31: Linia 31:
!Twórcy
!Twórcy
!Wersja MC
!Wersja MC
!Bazuje na
!Język
!Język
!Status
!Status
Linia 38: Linia 39:
  |[https://www.spigotmc.org/ Spigot]
  |[https://www.spigotmc.org/ Spigot]
  | md_5 i inni
  | md_5 i inni
  | 1.16.4
  | 1.16.5
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Vanilla
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]]
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]]
Linia 46: Linia 48:
|[https://papermc.io/ Paper]
|[https://papermc.io/ Paper]
|aikar i inni
|aikar i inni
|1.16.4
|1.16.5
|[https://www.spigotmc.org/ Spigot]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] oraz [[Wikipedia:MIT License|MIT]]
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] oraz [[Wikipedia:MIT License|MIT]]
|{{OS|Win|Linux|Mac}}
|-
|[[github:Spottedleaf/Tuinity|Tuinity]]
|Spottedleaf
|1.16.5
|[[github:Spottedleaf/Tuinity|Tuinity]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]]
|{{OS|Win|Linux|Mac}}
|{{OS|Win|Linux|Mac}}
|-
|-
Linia 55: Linia 67:
|gabizou, bloodmc i inni
|gabizou, bloodmc i inni
|1.12.2
|1.12.2
|Vanilla
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
Linia 73: Linia 86:
|[https://github.com/Minestom/Minestom Minestorm]
|[https://github.com/Minestom/Minestom Minestorm]
|TheMode, jglrxavpok
|TheMode, jglrxavpok
|1.16.4
|1.16.5
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
Linia 81: Linia 94:
|[https://github.com/LanternPowered/Lantern/ Lantern]
|[https://github.com/LanternPowered/Lantern/ Lantern]
|Cybermaxke
|Cybermaxke
|1.16.4
|1.16.5
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
Linia 212: Linia 225:
  |[https://github.com/SpigotMC/BungeeCord/ Bungeecord]
  |[https://github.com/SpigotMC/BungeeCord/ Bungeecord]
  | md_5 i inni
  | md_5 i inni
  | 1.8-1.16.4
  | 1.8-1.16.5
  |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
  |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
Linia 220: Linia 233:
|[https://github.com/PaperMC/Waterfall Waterfall]
|[https://github.com/PaperMC/Waterfall Waterfall]
|jamierocks, electronicboy i inni
|jamierocks, electronicboy i inni
|1.8-1.16.4
|1.8-1.16.5
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
Linia 228: Linia 241:
|[https://github.com/PaperMC/Travertine Traveltine]
|[https://github.com/PaperMC/Travertine Traveltine]
|jamierocks, electronicboy i inni
|jamierocks, electronicboy i inni
|1.7-1.16.4
|1.7-1.16.5
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny
Linia 236: Linia 249:
|[https://www.velocitypowered.com/ Velocity]
|[https://www.velocitypowered.com/ Velocity]
|astei oraz inni
|astei oraz inni
|1.8-1.16.4
|1.8-1.16.5
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]]
|Aktywny
|Aktywny

Wersja z 12:55, 27 sty 2021

Treść strony Niestandardowe serwery nie jest wspierana przez Mojang Studios ani Minecraft Wiki. Strona opisuje element stworzony przez społeczność gry.

Niestandardowe serwery - są to wersje plików serwerowych stworzonych poza Mojang. Pozwalają one na wgrywanie pluginów, czyli modyfikacji po stronie serwera, które urozmaicają rozgrywkę lub zabezpieczają serwer przed tzw. grieferami, czyli graczami niszczącymi mapę.

Najpopularniejsze silniki to:

  • Bukkit - Jedna z najstarszych modyfikacji oficjalnego silnika gry. Umożliwia ona wgrywanie pluginów. Jest on podstawą dla wielu nowszych silników.
    • Spigot - Jest on zmodyfikowaną i zaktualizowaną wersją Bukkit. Aktualnie jeden z najpopularniejsze oprogramowanie serwerowe.
    • Paper - Jest to zmodyfikowana wersja Spigota. Cechuje się większą ilością opcji oraz poprawkami optymalizującymi.
  • Sponge - Najpopularniejszy serwer używany do tworzenia publicznych serwerów z modyfikacjami

Cechy

Własne serwery posiadają szereg funkcji, z których niektóre są wspólne między nimi. Cechy te rozszerzają funkcjonalność rozgrywki, administracji czy nawet wiele innych rzeczy.

Formatowanie tekstu

 Osobny artykuł: Formatowanie tekstu.

Tekst w Minecraft może być formatowany za pomocą paragrafu (§). W normalnym trybie rozgrywki (bez modyfikacji i pluginów) wprowadzenie tego znaku jest możliwe tylko w książce z piórem. Na serwerach używany jest zazwyczaj znak & oraz %.

Multiworld

Multiworld to nazwa cechy klienta Minecraft które może być wykorzystany przez niestandardowy serwer. Pierwszym serwerem na tej funkcji był Myne. Zazwyczaj na tych serwerach może być główny świat i portale przenoszące do innych map lub przez komendę. Mogą także tworzyć nowe światy i przypisać różne właściwości tym światom, na przykład: ograniczenia dotyczące tego, kto może wchodzić na pewne światy. To sprawia, że ​​można pokazać stare światy, tworząc przekierowanie z publicznego świata.

Serwery, które są tutaj wymienione muszą mieć przynajmniej jeden publicznie dostępną wersję.

Wsparcie wielu wersji

Niestandardowe serwery często wspierają wiele wersji Minecrafta. Najczęściej jest to używane na serwerach typu minigry i innych trybach, które nie wymagają elementów z najnowszej wersji gry.

Niestandardowe serwery (Java Edition)

Bazujące na oficjalnym silniku od Mojang

Nazwa Twórcy Wersja MC Bazuje na Język Status Licencja Platforma
Spigot md_5 i inni 1.16.5 Vanilla Java Aktywny GPLv3 WindowsLinuxMac OS
Paper aikar i inni 1.16.5 Spigot Java Aktywny GPLv3 oraz MIT WindowsLinuxMac OS
Tuinity Spottedleaf 1.16.5 Tuinity Java Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS
Sponge gabizou, bloodmc i inni 1.12.2 Vanilla Java Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS

Niebazujące na oficjalnym silniku od Mojang

Nazwa Twórcy Wersja MC Język Status Licencja Platforma
Minestorm TheMode, jglrxavpok 1.16.5 Java Aktywny Apache License 2.0 WindowsLinuxMac OS
Lantern Cybermaxke 1.16.5 Java Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS
GoLangMc Sxtanna 1.15.2 Go Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS
Cuberite Wielu 1.8 - 1.12 C++ Aktywny Apache License 2.0 WindowsLinuxMac OSAndroid
Glowstone Wielu 1.12.2 Java Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS
GemsCraft apotter96 1.13.2 C# Porzucony MIT Windows
Diorite GotoFinal, NorthPL93 1.8 Java Porzucony MIT WindowsLinuxMac OS
Bravo C. and others Beta Python 2 Porzucony MIT WindowsLinuxMac OS
C#raft ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) 1.5 C# Porzucony AGPL3 WindowsLinuxMac OS
Chunky Monkey huin, agon, nictuku Beta Go Porzucony MIT WindowsLinuxMac OS
craftd kev009, meh, PrecipiceGames oraz inni Beta C99 Porzucony Simplified BSD Linux
mc-erl Apiocera, clonejo 1.4.7 Erlang Porzucony GPL v3 Linux
hCraft BizarreCake 1.7.2 C++ Porzucony GPLv3 Linux
LibOpenCraft Geramy, Alex, Zahndy 1.2.4 C# Porzucony GPL v3 WindowsLinuxMac OS
Mineserver Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... 1.5.2 C++ Porzucony New BSD WindowsLinuxMac OS
Spout
(with Vanilla plugin)
SpoutDev 1.6.4 Java Porzucony SpoutDev v1 WindowsLinuxMac OS

Serwery używane do przenoszenia graczy (proxy):

Nazwa Twórcy Wersja MC Język Status Licencja Platforma
Bungeecord md_5 i inni 1.8-1.16.5 Java Aktywny BSD WindowsLinuxMac OS
Waterfall jamierocks, electronicboy i inni 1.8-1.16.5 Java Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS
Traveltine jamierocks, electronicboy i inni 1.7-1.16.5 Java Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS
Velocity astei oraz inni 1.8-1.16.5 Java Aktywny MIT WindowsLinuxMac OS