Użytkownik:GumliTheDwarf/sandbox: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 26: Linia 26:
|[[12w01a]]
|[[12w01a]]
| {{Etykieta|17|afrikaans, arabski, baskijski, chiński (tradycyjny) (Tajwan), grecki, gruziński, kataloński, klingoński, łotewski, malajski, piracki angielski, rumuński, serbski (cyrylica), słowacki, tajski, ukraiński, wenezuelski hiszpański}}
| {{Etykieta|17|afrikaans, arabski, baskijski, chiński (tradycyjny) (Tajwan), grecki, gruziński, kataloński, klingoński, łotewski, malajski, piracki angielski, rumuński, serbski (cyrylica), słowacki, tajski, ukraiński, wenezuelski hiszpański}}
| {{Etykieta|2|austriacki niemiecki, latynoamerykański hiszpański}}
| {{Etykieta|3|austriacki niemiecki, latynoamerykański hiszpański, maltański}}
| {{Etykieta|51|afrikaans, amerykański angielski, arabski, argentyński hiszpański, baskijski, brazylijski portugalski, brytyjski angielski, bułgarski, chiński (tradycyjny) (Tajwan), chiński (uproszczony), chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, gruziński, hebrajski, hiszpański, holenderski, islandzki, japoński, kanadyjski angielski, kanadyjski francuski, kataloński, klingoński, koreański, litewski, łotewski, malajski, maltański, niemiecki, norweski (Norsk (Bokmål)), nowonorweski, piracki angielski, polski, portugalski, rosyjski, rumuński, serbski (cyrylica), słowacki, słoweński, szwedzki, tajski, turecki, ukraiński, walijski, wenezuelski hiszpański, węgierski, włoski}}
| {{Etykieta|50|afrikaans, amerykański angielski, arabski, argentyński hiszpański, baskijski, brazylijski portugalski, brytyjski angielski, bułgarski, chiński (tradycyjny) (Tajwan), chiński (uproszczony), chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, gruziński, hebrajski, hiszpański, holenderski, islandzki, japoński, kanadyjski angielski, kanadyjski francuski, kataloński, klingoński, koreański, litewski, łotewski, malajski, niemiecki, norweski (Norsk (Bokmål)), nowonorweski, piracki angielski, polski, portugalski, rosyjski, rumuński, serbski (cyrylica), słowacki, słoweński, szwedzki, tajski, turecki, ukraiński, walijski, wenezuelski hiszpański, węgierski, włoski}}
|-align="center"
|-align="center"
|[[1.1]]
|[[1.1]]
| {{Etykieta|6|galicyjski, hindi, meksykański hiszpański, quenejski, urugwajski hiszpański, wietnamski}}
| {{Etykieta|6|galicyjski, hindi, meksykański hiszpański, quenejski, urugwajski hiszpański, wietnamski}}
|—
| rowspan="4" |—
| {{Etykieta|57|afrikaans, amerykański angielski, arabski, argentyński hiszpański, baskijski, brazylijski portugalski, brytyjski angielski, bułgarski, chiński (tradycyjny) (Tajwan), chiński (uproszczony), chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, galicyjski, grecki, gruziński, hebrajski, hindi, hiszpański, holenderski, islandzki, japoński, kanadyjski angielski, kanadyjski francuski, kataloński, klingoński, koreański, litewski, łotewski, malajski, maltański, meksykański hiszpański, niemiecki, norweski (Norsk (Bokmål)), nowonorweski, piracki angielski, polski, portugalski, quenejski, rosyjski, rumuński, serbski (cyrylica), słowacki, słoweński, szwedzki, tajski, turecki, ukraiński, urugwajski hiszpański, walijski, wenezuelski hiszpański, węgierski, wietnamski, włoski}}
|56
|-align="center"
|-align="center"
! rowspan="2" scope="row" |1.2.x
! rowspan="2" scope="row" |1.2.x
| rowspan="2" |[[1.2.1]]
| rowspan="2" |[[1.2.1]]
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.2#12w05a| 12w05a]]
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.2#12w05a| 12w05a]]
|1
| {{Etykieta|1|esperanto}}
| {{Etykieta|1|maltański}}
|57
|57
|-align="center"
|-align="center"
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.2#12w07a| 12w07a]]
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.2#12w07a| 12w07a]]
|1
| {{Etykieta|1|maltański}}
| rowspan="2" |
|58
|58
|-align="center"
|-align="center"
Linia 49: Linia 47:
|[[1.3.1]]
|[[1.3.1]]
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.3#12w21b| 12w21b]]
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.3#12w21b| 12w21b]]
|3
| {{Etykieta|3|australijski angielski, indonezyjski, irlandzki}}
|61
|61
|-align="center"
|-align="center"
Linia 55: Linia 53:
|[[1.5]]
|[[1.5]]
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.5#13w02a| 13w02a]]
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.5#13w02a| 13w02a]]
|2
| {{Etykieta|2|kornijski, norweski bokmål}}
| {{Etykieta|1|norweski (Norsk (Bokmål))}}
| {{Etykieta|1|norweski (Norsk (Bokmål))}}
|62
| {{Etykieta|62|afrikaans, amerykański angielski, arabski, argentyński hiszpański, australijski angielski, baskijski, brazylijski portugalski, brytyjski angielski, bułgarski, chiński (tradycyjny) (Tajwan), chiński (uproszczony), chorwacki, czeski, duński, esperanto, estoński, fiński, francuski, galicyjski, grecki, gruziński, hebrajski, hindi, hiszpański, holenderski, indonezyjski, irlandzki, islandzki, japoński, kanadyjski angielski, kanadyjski francuski, kataloński, klingoński, koreański, kornijski, litewski, łotewski, malajski, maltański, meksykański hiszpański, niemiecki, norweski bokmål, nowonorweski, piracki angielski, polski, portugalski, quenejski, rosyjski, rumuński, serbski (cyrylica), słowacki, słoweński, szwedzki, tajski, turecki, ukraiński, urugwajski hiszpański, walijski, wenezuelski hiszpański, węgierski, wietnamski, włoski}}
|-align="center"
|-align="center"
! rowspan="4" scope="row" |1.7.x
! rowspan="4" scope="row" |1.7.x
|[[1.7.2]]
|[[1.7.2]]
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.7#13w38c| 13w38c]]
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.7#13w38c| 13w38c]]
|4
| {{Etykieta|4|armeński, luksemburski, łaciński, oksytański}}
| rowspan="9" |—
| rowspan="9" |—
|66
|66
|-align="center"
|-align="center"
| colspan="2" |[[1.7.2]]
| colspan="2" |[[1.7.2]]
|2
| {{Etykieta|2|filipiński, perski}}
|68
|68
|-align="center"
|-align="center"
| colspan="2" |[[1.7.4]]
| colspan="2" |[[1.7.4]]
|4
| {{Etykieta|4|asturyjski, dolnoniemiecki, manx, walencki}}
|72
|72
|-align="center"
|-align="center"
| colspan="2" |[[1.7.10]]
| colspan="2" |[[1.7.10]]
|2
| {{Etykieta|2|azerbejdżański, maoryski}}
|74
|74
|-align="center"
|-align="center"
! scope="row" |1.8.x
! scope="row" |1.8.x
| colspan="2" |[[1.8]]
| colspan="2" |[[1.8]]
|1
| {{Etykieta|1|północnolapoński}}
|75
|75
|-align="center"
|-align="center"
! rowspan="2" scope="row" |1.9.x
! rowspan="2" scope="row" |1.9.x
| colspan="2" |[[1.9]]
| colspan="2" |[[1.9]]
|13
| {{Etykieta|13|albański, białoruski (cyrylica), bretoński, farerski, fryzyjski, gwara kolońska/gwary rypuaryjskie, limburski, LOLCAT, lożban, macedoński, nowozelandzki angielski, somalijski, talossański}}
|88
|88
|-align="center"
|-align="center"
|[[1.9.2]]
|[[1.9.2]]
|25 kwietnia 2016
|25 kwietnia 2016
|2
| {{Etykieta|2|(ᴉɯɐƃou ʎɹóƃ op) ᴉʞslǝᴉƃuɐ ᴉʞsɾʎʇʎɹq, gaelicki szkocki}}
|90
|90
|-align="center"
|-align="center"
! scope="row" |1.10
! scope="row" |1.10
| colspan="2" | [[1.10]]
| colspan="2" | [[1.10]]
|5
| {{Etykieta|5|algawski niemiecki, austriacki niemiecki, hawajski, mongolski, Południowoafrykańska odmiana języka angielskiego}}
|95
|95
|-align="center"
|-align="center"
!1.11.x
!1.11.x
| colspan="2" |[[1.11]]
| colspan="2" |[[1.11]]
|1
| {{Etykieta|1|ido}}
|96
|96
|-align="center"
|-align="center"
Linia 106: Linia 104:
| rowspan="6" |[[1.13]]
| rowspan="6" |[[1.13]]
|pomiędzy 18w02a a 18w06a
|pomiędzy 18w02a a 18w06a
|1
| {{Etykieta|1|szekspirowski angielski}}
|1
| {{Etykieta|1|Południowoafrykańska odmiana języka angielskiego}}
|96
| {{Etykieta|96|(ᴉɯɐƃou ʎɹóƃ op) ᴉʞslǝᴉƃuɐ ᴉʞsɾʎʇʎɹq, afrikaans, albański, algawski niemiecki, amerykański angielski, arabski, argentyński hiszpański, armeński, asturyjski, australijski angielski, austriacki niemiecki, azerbejdżański, baskijski, białoruski (cyrylica), brazylijski portugalski, bretoński, brytyjski angielski, bułgarski, chiński (tradycyjny) (Tajwan), chiński (uproszczony), chorwacki, czeski, dolnoniemiecki, duński, esperanto, estoński, farerski, filipiński, fiński, francuski, fryzyjski, gaelicki szkocki, galicyjski, grecki, gruziński, gwara kolońska/gwary rypuaryjskie, hawajski, hebrajski, hindi, hiszpański, holenderski, ido, indonezyjski, irlandzki, islandzki, japoński, kanadyjski angielski, kanadyjski francuski, kataloński, klingoński, koreański, kornijski, limburski, litewski, LOLCAT, lożban, luksemburski, łaciński, łotewski, macedoński, malajski, maltański, manx, maoryski, meksykański hiszpański, mongolski, niemiecki, norweski bokmål, nowonorweski, nowozelandzki angielski, oksytański, perski, piracki angielski, polski, portugalski, północnolapoński, quenejski, rosyjski, rumuński, serbski (cyrylica), słowacki, słoweński, somalijski, szekspirowski angielski, szwedzki, tajski, talossański, turecki, ukraiński, urugwajski hiszpański, walencki, walijski, wenezuelski hiszpański, węgierski, wietnamski, włoski, wski niemiecki}}
|-align="center"
|-align="center"
|[[18w15a]]
|[[18w15a]]
|4
| {{Etykieta|4|igbo, joruba, kabylski, szwajcarski niemiecki}}
| rowspan="14" |—
| rowspan="14" |—
|100
|100
|-align="center"
|-align="center"
|[[18w16a]]
|[[18w16a]]
|5
| {{Etykieta|5|bośniacki, chilijski hiszpański, flamandzki, kannada, tamilski}}
|105
|105
|-align="center"
|-align="center"
|[[1.13-pre1]]
|[[1.13-pre1]]
|1
| {{Etykieta|1|wenecki}}
|106
|106
|-align="center"
|-align="center"
|[[1.13-pre3]]
|[[1.13-pre3]]
|3
| {{Etykieta|3|elfdalski, etnolekt śląski, górnosaksoński niemiecki}}
|109
|109
|-align="center"
|-align="center"
|[[1.13-pre5]]
|[[1.13-pre5]]
|2
| {{Etykieta|2|Anglish, odżibwe}}
|111
|111
|-align="center"
|-align="center"
| rowspan="2" |[[1.13.1]]
| rowspan="2" |[[1.13.1]]
|[[1.13.1-pre1]]
|[[1.13.1-pre1]]
|1
| {{Etykieta|1|brabancki}}
|112
|112
|-align="center"
|-align="center"
|[[1.13.1-pre2]]
|[[1.13.1-pre2]]
|1
| {{Etykieta|1|Nuu-chah-nulth}}
|113
|113
|-align="center"
|-align="center"
| colspan="2" |[[1.13.1]]
| colspan="2" |[[1.13.1]]
|3
| {{Etykieta|3|frankoński, mohawk, tatarski}}
|116
|116
|-align="center"
|-align="center"
Linia 147: Linia 145:
|[[1.14]]
|[[1.14]]
|[[18w48a]]
|[[18w48a]]
|2
| {{Etykieta|2|bawarski, kazachski}}
|118
|118
|-align="center"
|-align="center"
|[[1.14.3]]
|[[1.14.3]]
|[[1.14.3-pre3]]
|[[1.14.3-pre3]]
|2
| {{Etykieta|2|baszkirski, gocki}}
|120
|120
|-align="center"
|-align="center"
Linia 158: Linia 156:
|[[1.15]]
|[[1.15]]
|[[19w34a]]
|[[19w34a]]
|1
| {{Etykieta|1|jidysz}}
|121
|121
|-align="center"
|-align="center"
|[[Java Edition 1.15.1| 1.15.1]]
|[[Java Edition 1.15.1| 1.15.1]]
|[[1.15.1-pre1]]
|[[1.15.1-pre1]]
|2
| {{Etykieta|2|sycylijski, tagalski}}
|123
|123
|-align="center"
|-align="center"
Linia 169: Linia 167:
| rowspan="2" |[[1.16]]
| rowspan="2" |[[1.16]]
|[[20w07a]]
|[[20w07a]]
|2
| {{Etykieta|2|andaluzyjski, międzysłowiański}}
|125
|125
|-align="center"
|-align="center"
|[[20w22a]]
|[[20w22a]]
|1
| {{Etykieta|1|ekwadorski hiszpański}}
|126
|126
|-align="center"
|-align="center"
Linia 180: Linia 178:
|[[21w03a]]
|[[21w03a]]
|—
|—
|7
| {{Etykieta|7|gocki, kabylski, maoryski, mohawk, Nuu-chah-nulth, odżibwe, talossański}}
|119
| {{Etykieta|119|(ᴉɯɐƃou ʎɹóƃ op) ᴉʞslǝᴉƃuɐ ᴉʞsɾʎʇʎɹq, afrikaans, albański, algawski niemiecki, amerykański angielski, andaluzyjski, Anglish, arabski, argentyński hiszpański, armeński, asturyjski, australijski angielski, austriacki niemiecki, azerbejdżański, baskijski, baszkirski, bawarski, białoruski (cyrylica), bośniacki, brabancki, brazylijski portugalski, bretoński, brytyjski angielski, bułgarski, chilijski hiszpański, chiński (tradycyjny) (Tajwan), chiński (uproszczony), chorwacki, czeski, dolnoniemiecki, duński, ekwadorski hiszpański, elfdalski, esperanto, estoński, etnolekt śląski, farerski, filipiński, fiński, flamandzki, francuski, frankoński, fryzyjski, gaelicki szkocki, galicyjski, górnosaksoński niemiecki, grecki, gruziński, gwara kolońska/gwary rypuaryjskie, hawajski, hebrajski, hindi, hiszpański, holenderski, ido, igbo, indonezyjski, irlandzki, islandzki, japoński, jidysz, joruba, kanadyjski angielski, kanadyjski francuski, kannada, kataloński, kazachski, klingoński, koreański, kornijski, limburski, litewski, LOLCAT, lożban, luksemburski, łaciński, łotewski, macedoński, malajski, maltański, manx, meksykański hiszpański, międzysłowiański, mongolski, niemiecki, norweski bokmål, nowonorweski, nowozelandzki angielski, oksytański, perski, piracki angielski, polski, portugalski, północnolapoński, quenejski, rosyjski, rumuński, serbski (cyrylica), słowacki, słoweński, somalijski, sycylijski, szekspirowski angielski, szwajcarski niemiecki, szwedzki, tagalski, tajski, tamilski, tatarski, turecki, ukraiński, urugwajski hiszpański, walencki, walijski, wenecki, wenezuelski hiszpański, węgierski, wietnamski, włoski, wski niemiecki}}
|-align="center"
|-align="center"
|[[21w16a]]
|[[21w16a]]
|2
| {{Etykieta|2|chiński (tradycyjny) (Hong Kong), rosyjski (przedrewolucyjny)}}
|—
|—
|121
|121
Linia 190: Linia 188:
|[[Java Edition 1.17.1| 1.17.1]]
|[[Java Edition 1.17.1| 1.17.1]]
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.17#1.17.1_Pre-release_2|1.17.1-pre2]]
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.17#1.17.1_Pre-release_2|1.17.1-pre2]]
|1
| {{Etykieta|1|klasyczny chiński}}
|3
| {{Etykieta|3|algawski niemiecki, manx, sycylijski}}
|119
| {{Etykieta|119|(ᴉɯɐƃou ʎɹóƃ op) ᴉʞslǝᴉƃuɐ ᴉʞsɾʎʇʎɹq, afrikaans, albański, amerykański angielski, andaluzyjski, Anglish, arabski, argentyński hiszpański, armeński, asturyjski, australijski angielski, austriacki niemiecki, azerbejdżański, baskijski, baszkirski, bawarski, białoruski (cyrylica), bośniacki, brabancki, brazylijski portugalski, bretoński, brytyjski angielski, bułgarski, chilijski hiszpański, chiński (tradycyjny) (Hong Kong), chiński (tradycyjny) (Tajwan), chiński (uproszczony), chorwacki, czeski, dolnoniemiecki, duński, ekwadorski hiszpański, elfdalski, esperanto, estoński, etnolekt śląski, farerski, filipiński, fiński, flamandzki, francuski, frankoński, fryzyjski, gaelicki szkocki, galicyjski, górnosaksoński niemiecki, grecki, gruziński, gwara kolońska/gwary rypuaryjskie, hawajski, hebrajski, hindi, hiszpański, holenderski, ido, igbo, indonezyjski, irlandzki, islandzki, japoński, jidysz, joruba, kabylski, kanadyjski angielski, kanadyjski francuski, kannada, kataloński, kazachski, klasyczny chiński, klingoński, koreański, kornijski, limburski, litewski, LOLCAT, lożban, luksemburski, łaciński, łotewski, macedoński, malajski, maltański, maoryski, meksykański hiszpański, międzysłowiański, mohawk, mongolski, niemiecki, norweski bokmål, nowonorweski, nowozelandzki angielski, Nuu-chah-nulth, odżibwe, oksytański, perski, piracki angielski, polski, portugalski, północnolapoński, quenejski, rosyjski, rosyjski (przedrewolucyjny), rumuński, serbski (cyrylica), słowacki, słoweński, somalijski, szekspirowski angielski, szwajcarski niemiecki, szwedzki, tagalski, tagalski, tajski, talossański, tamilski, tatarski, turecki, ukraiński, urugwajski hiszpański, walencki, walijski, wenecki, wenezuelski hiszpański, węgierski, wietnamski, włoski, wski niemiecki}}
|-align="center"
|-align="center"
! rowspan="2" |1.18.x
! rowspan="2" |1.18.x
|[[1.18]]
|[[1.18]]
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.18#21w38a|21w38a]]
|[[Historia_wersji_deweloperskich_w_Java_Edition/1.18#21w38a|21w38a]]
|2
| {{Etykieta|2|lombardzki, toki pona}}
| rowspan="12" |—
| rowspan="12" |—
|121
|121
Linia 203: Linia 201:
|[[Java Edition 1.18.2| 1.18.2]]
|[[Java Edition 1.18.2| 1.18.2]]
|[[22w03a]]
|[[22w03a]]
|1
| {{Etykieta|1|friulski}}
|122
|122
|-align="center"
|-align="center"
Linia 209: Linia 207:
|[[1.19]]
|[[1.19]]
|[[1.19-pre4]]
|[[1.19-pre4]]
|1
| {{Etykieta|1|jawi}}
|123
|123
|-align="center"
|-align="center"
|[[1.19.3]]
|[[1.19.3]]
|[[22w43a]]
|[[22w43a]]
|2
| {{Etykieta|2|nahuatl, rusiński}}
|125
|125
|-align="center"
|-align="center"
! rowspan="3" |1.20.x
! rowspan="3" |1.20.x
| colspan="2" |[[1.20]]
| colspan="2" |[[1.20]]
|2
| {{Etykieta|2|jakucki, laotański}}
|127
|127
|-align="center"
|-align="center"
|[[Java Edition 1.20.1| 1.20.1]]
|[[Java Edition 1.20.1| 1.20.1]]
|[[1.20.1-rc1]]
|[[1.20.1-rc1]]
|1
| {{Etykieta|1|serbski (łacina)}}
|128
|128
|-align="center"
|-align="center"
|[[1.20.5]]
|[[1.20.5]]
|[[1.20.5-pre1]]
|[[1.20.5-pre1]]
|1
| {{Etykieta|1|viossa}}
|129
|129
|-align="center"
|-align="center"
Linia 235: Linia 233:
|[[1.21.1]]
|[[1.21.1]]
|[[1.21.1-rc1]]
|[[1.21.1-rc1]]
|2
| {{Etykieta|2|białoruski (łacina), tsotsil}}
|131
|131
|-align="center"
|-align="center"
|[[1.21.2]]
|[[1.21.2]]
|[[24w38a]]
|[[24w38a]]
|1
| {{Etykieta|1|wysokonorweski}}
|132
|132
|-align="center"
|-align="center"
|[[1.21.4]]
|[[1.21.4]]
|[[1.21.4-rc1]]
|[[1.21.4-rc1]]
|1
| {{Etykieta|1|popoloca}}
|133
|133
|-align="center"
|-align="center"
|[[1.21.5]]
|[[1.21.5]]
|[[25w04a]]
|[[25w04a]]
|1
| {{Etykieta|1|kirgiski}}
|134
|134
|-align="center"
|-align="center"
| colspan="2" |[[1.21.6]]
| colspan="2" |[[1.21.6]]
|2
| {{Etykieta|2|indonezyjski (przed reformami pisania), kantabryjski}}
|136
|136
|-
|-
! colspan="6" |<big>Pocket Edition</big>
! colspan="6" |<big>Pocket Edition</big>
|-
|-
Linia 267: Linia 266:
!Pre-release
!Pre-release
| colspan="2" |[[Pocket Edition Pre-release| Pre-release]]
| colspan="2" |[[Pocket Edition Pre-release| Pre-release]]
|1
| {{Etykieta|1|amerykański angielski}}
| rowspan="6" |—
| rowspan="6" |—
|1
| {{Etykieta|1|amerykański angielski}}
|-align="center"
|-align="center"
!Alpha 0.11
!Alpha 0.11
| colspan="2" |[[Pocket Edition/Historia wersji| v0.11.0]]
| colspan="2" |[[Pocket Edition/Historia wersji| v0.11.0]]
|12
| {{Etykieta|12|
|13
| {{Etykieta|13|
|-align="center"
|-align="center"
!Alpha 0.12
!Alpha 0.12
| colspan="2" |[[Pocket Edition/Historia wersji| v0.12.1]]
| colspan="2" |[[Pocket Edition/Historia wersji| v0.12.1]]
|1
| {{Etykieta|1|meksykański hiszpański}}
|14
| {{Etykieta|14|
|-align="center"
|-align="center"
!Alpha 0.15
!Alpha 0.15
| colspan="2" |[[Pocket Edition/Historia wersji| v0.15.0]]
| colspan="2" |[[Pocket Edition/Historia wersji| v0.15.0]]
|1
| {{Etykieta|1|brytyjski angielski}}
|15
| {{Etykieta|15|
|-align="center"
|-align="center"
!Build 1.0
!Build 1.0
| colspan="2" |[[Pocket Edition/Historia wersji| 1.0.3]]
| colspan="2" |[[Pocket Edition/Historia wersji| 1.0.3]]
|1
| {{Etykieta|1|holenderski}}
|16
| {{Etykieta|16|
|-align="center"
|-align="center"
!Build 1.1
!Build 1.1
| colspan="2" |[[Pocket Edition/Historia wersji| 1.1.0]]
| colspan="2" |[[Pocket Edition/Historia wersji| 1.1.0]]
|13
| {{Etykieta|13|
|29
| {{Etykieta|29|
|}
 
=== Przyszłe tłumaczenia ===
Przyszłe i wciąż trwające tłumaczenia są wymienione na [https://crowdin.net/project/minecraft oficjalnej stronie projektu tłumaczenia Minecrafta.]
 
=== Usunięte tłumaczenia ===
{| class="wikitable" style="width: "
|+
! colspan="7" |<big>Java Edition</big>
|-
!Nazwa
!Język
!Kod
!Język urzędowy (pogrubiony) <br>Rejon, w którym jest używany
!Dodany
!Usunięty
!Powód
|-align="center"
|Español (Latinoamérica)
|latynoamerykański hiszpański
|es_419
|Ameryka Łacińska i Karaiby
| rowspan="2" |11w49a (1.1)
|12w01a (1.1)
|Zamienione na tłumaczenia na język hiszpański: argentyński, meksykański, wenezuelski i urugwajski.
|-align="center"
|Norsk (Bokmål)
|norweski
|nb_NO
|'''Norwegia'''
|13w02a (1.5)
|Zamieniony na 'Norsk' (no_NO).
|-align="center"
|English (South Africa)
|Południowoafrykańska odmiana języka angielskiego
|en_za
|'''Afryka Południowa'''
|1.10
|''Before 18w06a''
|''(potrzeba więcej informacji)''
|-align="center"
|Te Reo Māori
|maoryski
|mi_nz
|'''Nowa Zelandia'''
|1.7.10
| rowspan="7" |21w03a (1.17)
| rowspan="7" |Bardzo duża liczba nieprzetłumaczonych wyrażeń.
|-align="center"
|Talossan
|talossański
|tzl_tzl
|Język sztuczny (Talossa)
|1.9
|-align="center"
|Taqbaylit
|kabylski
|kab_dz
|'''Algieria (Kabylia)'''
|18w15a (1.13)
|-align="center"
|Ojibwemowin
|odżibwe
|oji
|'''Kanada:''' Quebec, Ontario, Manitoba, Saskatchewan, Alberta, Kolumbia Brytyjska
'''Stany Zjednoczone:''' Michigan, Wisconsin, Minnesota, Dakota Północna, Montana
|1.13-pre5 (1.13)
|-align="center"
|Nuučaan̓uł
|Nuu-chah-nulth
|nuk
|'''Kanada''' (północno-zachodnie wybrzeże Pacyfiku)
|1.13.1-pre2 (1.13.1)
|-align="center"
|Kanien’kéha
|mohawk
|moh_ca
|'''Kanada''', Stany Zjednoczone
|1.13.1
|-align="center"
|Gutrazda
|gocki
|got
|'''Oium, Dacja,''' Panonia, Dalmacja, Włochy, Gallia Narbonensis, Gallia Aquitania, Hispania, Krym, Kaukaz Północny (brak rodzimych użytkowników języka; język używany przez Gotów)
|1.14.3-pre3 (1.14.3)
|-align="center"
|Gaelg (Mannin)
|manx
|gv_im
|'''Wyspa Man'''
|1.7.4
| rowspan="3" |1.17.1-pre2 (1.17.1)
| rowspan="3" |Potencjalna liczba nieprzetłumaczonych wyrażeń.
|-align="center"
|Oschdallgaierisch
|algawski niemiecki
|swg
|'''Niemcy'''
|1.10
|-align="center"
|Sicilianu
|sycylijski
|scn
|'''Sycylia''', Kalabria
|1.15.1-pre1 (1.15.1)
|}
 
=== Tłumaczenia które były usunięte ale zostały przywrócone ===
{| class="wikitable"
|+
! colspan="8" |<big>Java Edition</big>
|-
!Nazwa w grze
!Język
!Kod
!Język urzędowy (pogrubiony) <br>Rejon, w którym jest używany
!Dodany
!Usunięty
!Dodany ponownie
!Opis
|-align="center"
|Deitsch (Österreich)
|austriacki niemiecki
|de_at
|'''Austria'''
|11w49a
|12w01a
|1.10
|Język austriacki niemiecki został usunięty gdyż był zbyt podobny do niemieckiego.
|-align="center"
|Malti (Malta)
|maltański
|mt_mt
|'''Malta'''
|11w49a
|12w01a
|12w07a
|—
|}
|}
== Tłumaczenia ==
[[Java Edition]] i [[Minecraft Launcher]] są tłumaczone w Crowdin. Każdy może dołączyć i zaproponować tłumaczenia, a weryfikatorzy zadecydują, czy tłumaczenie jest dobre, czy nie.
Natomiast [[BE|Bedrock Edition]] jest tłumaczony prywatnie przez [[Mojang]]
== Czcionka ==
<div style="text-align:center;font-family:minecraft;font-size:16px">Aa Ąą Bb Cc Ćć Dd Ee Ęę Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Łł Mm<br>Nn Ńń Oo Óó Pp Qq Rr Ss Śś Tt Uu Ww Yy Zz Źź Żż<br>1 2 3 4 5 6 7 8 9 0<br>` ! @  #  $  £  %  ^  &  *  (  )  _ - + = ~ [ ] { } | \ : ; " ' , < > . ? /</div>
Czcionka ''Minecrafta'' jest zrobiona z kwadratów. Każdy obsługiwany symbol jest szerokości 1-6 kwadratów, jednak większość jest szerokości pięciu. Nieobsługiwane znaki mają cieńsze linie, zamiast większych kwadratów - tak, jak wspierane symbole. Od wersji 1.13-pre6 wszystkie litery polskiego alfabetu są obsługiwane.
Cieńsza czcionka, używana do wyświetlania znaków, których nie ma w tej Minecraftowej, nazywa się [http://unifoundry.com/unifont.html GNU Unifont].

Wersja z 20:57, 5 sie 2025

Historia

Poniżej znajduje się tabela podsumowująca zmiany wprowadzone w językach w ramach aktualizacji:

Java Edition
Nazwa wersji Wersja Dodano Usunięto Razem
Oficjalna Nieoficjalna
Classic 0.0.2a 1 1
1.1 11w49a 35 36
12w01a 17 3 50
1.1 6 56
1.2.x 1.2.1 12w05a 1 57
12w07a 1 58
1.3.x 1.3.1 12w21b 3 61
1.5.x 1.5 13w02a 2 1 62
1.7.x 1.7.2 13w38c 4 66
1.7.2 2 68
1.7.4 4 72
1.7.10 2 74
1.8.x 1.8 1 75
1.9.x 1.9 13 88
1.9.2 25 kwietnia 2016 2 90
1.10 1.10 5 95
1.11.x 1.11 1 96
1.13.x 1.13 pomiędzy 18w02a a 18w06a 1 1 96
18w15a 4 100
18w16a 5 105
1.13-pre1 1 106
1.13-pre3 3 109
1.13-pre5 2 111
1.13.1 1.13.1-pre1 1 112
1.13.1-pre2 1 113
1.13.1 3 116
1.14.x 1.14 18w48a 2 118
1.14.3 1.14.3-pre3 2 120
1.15.x 1.15 19w34a 1 121
1.15.1 1.15.1-pre1 2 123
1.16.x 1.16 20w07a 2 125
20w22a 1 126
1.17.x 1.17 21w03a 7 119
21w16a 2 121
1.17.1 1.17.1-pre2 1 3 119
1.18.x 1.18 21w38a 2 121
1.18.2 22w03a 1 122
1.19.x 1.19 1.19-pre4 1 123
1.19.3 22w43a 2 125
1.20.x 1.20 2 127
1.20.1 1.20.1-rc1 1 128
1.20.5 1.20.5-pre1 1 129
1.21.x 1.21.1 1.21.1-rc1 2 131
1.21.2 24w38a 1 132
1.21.4 1.21.4-rc1 1 133
1.21.5 25w04a 1 134
1.21.6 2 136
Pocket Edition
Nazwa wersji Wersja Dodano Usunięto Razem
Pre-release Pre-release 1 1
Alpha 0.11 v0.11.0 12| 13|
Alpha 0.12 v0.12.1 1 14|
Alpha 0.15 v0.15.0 1 15|
Build 1.0 1.0.3 1 16|
Build 1.1 1.1.0 13| 29|

Przyszłe tłumaczenia

Przyszłe i wciąż trwające tłumaczenia są wymienione na oficjalnej stronie projektu tłumaczenia Minecrafta.

Usunięte tłumaczenia

Java Edition
Nazwa Język Kod Język urzędowy (pogrubiony)
Rejon, w którym jest używany
Dodany Usunięty Powód
Español (Latinoamérica) latynoamerykański hiszpański es_419 Ameryka Łacińska i Karaiby 11w49a (1.1) 12w01a (1.1) Zamienione na tłumaczenia na język hiszpański: argentyński, meksykański, wenezuelski i urugwajski.
Norsk (Bokmål) norweski nb_NO Norwegia 13w02a (1.5) Zamieniony na 'Norsk' (no_NO).
English (South Africa) Południowoafrykańska odmiana języka angielskiego en_za Afryka Południowa 1.10 Before 18w06a (potrzeba więcej informacji)
Te Reo Māori maoryski mi_nz Nowa Zelandia 1.7.10 21w03a (1.17) Bardzo duża liczba nieprzetłumaczonych wyrażeń.
Talossan talossański tzl_tzl Język sztuczny (Talossa) 1.9
Taqbaylit kabylski kab_dz Algieria (Kabylia) 18w15a (1.13)
Ojibwemowin odżibwe oji Kanada: Quebec, Ontario, Manitoba, Saskatchewan, Alberta, Kolumbia Brytyjska

Stany Zjednoczone: Michigan, Wisconsin, Minnesota, Dakota Północna, Montana

1.13-pre5 (1.13)
Nuučaan̓uł Nuu-chah-nulth nuk Kanada (północno-zachodnie wybrzeże Pacyfiku) 1.13.1-pre2 (1.13.1)
Kanien’kéha mohawk moh_ca Kanada, Stany Zjednoczone 1.13.1
Gutrazda gocki got Oium, Dacja, Panonia, Dalmacja, Włochy, Gallia Narbonensis, Gallia Aquitania, Hispania, Krym, Kaukaz Północny (brak rodzimych użytkowników języka; język używany przez Gotów) 1.14.3-pre3 (1.14.3)
Gaelg (Mannin) manx gv_im Wyspa Man 1.7.4 1.17.1-pre2 (1.17.1) Potencjalna liczba nieprzetłumaczonych wyrażeń.
Oschdallgaierisch algawski niemiecki swg Niemcy 1.10
Sicilianu sycylijski scn Sycylia, Kalabria 1.15.1-pre1 (1.15.1)

Tłumaczenia które były usunięte ale zostały przywrócone

Java Edition
Nazwa w grze Język Kod Język urzędowy (pogrubiony)
Rejon, w którym jest używany
Dodany Usunięty Dodany ponownie Opis
Deitsch (Österreich) austriacki niemiecki de_at Austria 11w49a 12w01a 1.10 Język austriacki niemiecki został usunięty gdyż był zbyt podobny do niemieckiego.
Malti (Malta) maltański mt_mt Malta 11w49a 12w01a 12w07a

Tłumaczenia

Java Edition i Minecraft Launcher są tłumaczone w Crowdin. Każdy może dołączyć i zaproponować tłumaczenia, a weryfikatorzy zadecydują, czy tłumaczenie jest dobre, czy nie.

Natomiast Bedrock Edition jest tłumaczony prywatnie przez Mojang

Czcionka

Aa Ąą Bb Cc Ćć Dd Ee Ęę Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Łł Mm
Nn Ńń Oo Óó Pp Qq Rr Ss Śś Tt Uu Ww Yy Zz Źź Żż
1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
` ! @ # $ £  % ^ & * ( ) _ - + = ~ [ ] { } | \ : ; " ' , < > . ? /

Czcionka Minecrafta jest zrobiona z kwadratów. Każdy obsługiwany symbol jest szerokości 1-6 kwadratów, jednak większość jest szerokości pięciu. Nieobsługiwane znaki mają cieńsze linie, zamiast większych kwadratów - tak, jak wspierane symbole. Od wersji 1.13-pre6 wszystkie litery polskiego alfabetu są obsługiwane.

Cieńsza czcionka, używana do wyświetlania znaków, których nie ma w tej Minecraftowej, nazywa się GNU Unifont.