Rośliny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Thn70 (dyskusja | edycje)
Dodanie do tabeli azalii oraz jaskiniowych pnączy
ProBot (dyskusja | edycje)
d Robot dodał lzh:艸木
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Rośliny''' – rodzaj organicznych bloków w [[Minecraft|grze]].
{{Nieaktualne}}
'''Rośliny''' – rodzaj organicznych bloków w grze.


== Opis ==
== Opis ==
Linia 5: Linia 6:


== Rodzaje roślin ==
== Rodzaje roślin ==
 
=== Spotykane w [[Nadziemie|Nadziemiu]] ===
=== Normalne (rosnące na [[Powierzchnia|Powierzchni]]) ===
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
|-
|-
! Roślina !! Blok stały !! Ozdoba !! Wypada !! [[Barwniki|Barwnik]] !! Rozrost !! Naturalne występowanie
! Roślina !! Blok stały !! Ozdoba !! Wypada !! [[Barwnik]] !! Rozrost !! Naturalne występowanie
|-
|-
|{{BlockLink|Arbuz}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|kawałek arbuza|Kawałek arbuza|Kawałki arbuza}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak ([[dżungla]])}}
|{{BlockLink|Arbuz}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|kawałek arbuza|Kawałek arbuza|Kawałki arbuza}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak ([[dżungla]])}}
Linia 25: Linia 25:
|{{BlockLink|Blok mchu}}|| {{tc|tak}} || {{tc|Tak}} || {{BlockLink|Blok mchu}} || {{tc|nie}} || {{tc|częściowo|Po użyciu mączki kostnej jest 25% szans na pojawienie się warstwy mchu, 15% na azalię, a 5% na kwitnącą azalię.}} || {{tc|tak|Tak (bujne jaskinie)}}
|{{BlockLink|Blok mchu}}|| {{tc|tak}} || {{tc|Tak}} || {{BlockLink|Blok mchu}} || {{tc|nie}} || {{tc|częściowo|Po użyciu mączki kostnej jest 25% szans na pojawienie się warstwy mchu, 15% na azalię, a 5% na kwitnącą azalię.}} || {{tc|tak|Tak (bujne jaskinie)}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=401|Bielica}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Ziemia}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak ([[Biom|mega tajga]])}}
|{{BlockLink|Bielica}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Ziemia}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak ([[Biom|starodrzew świerkowy i sosnowy, las bambusowy]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=beetroot|Burak}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Burak}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 7 faz rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak (wioski)}}
|{{BlockLink|id=burak4|Burak}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Burak}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 7 faz rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak (wioski)}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=1193|Pień}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|id=1193|Pień}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (w losowych miejscach na świecie)}}
|{{BlockLink|Pień}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Pień}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (w losowych miejscach na świecie)}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=175|Dynia}}|| {{tc|tak}} || {{tc|tak}} || {{BlockLink|id=175|Dynia}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (w losowych miejscach na świecie)}}
|{{BlockLink|Dynia}}|| {{tc|tak}} || {{tc|tak}} || {{BlockLink|Dynia}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (w losowych miejscach na świecie)}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=1988|Jaskiniowe pnącza}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Świecące jagody}} (od jaskiniowych pnączy z jagodami) || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 2 fazy rozrostu, od 2 do 26 bloków w dół}} || {{tc|tak|Tak (bujne jaskinie)}}
|{{BlockLink|Jaskiniowe pnącza}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Świecące jagody}} (od jaskiniowych pnączy z jagodami) || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 2 fazy rozrostu, od 2 do 26 bloków w dół}} || {{tc|tak|Tak (bujne jaskinie)}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=kakao|Kakao}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Ziarna kakaowe}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 3 fazy rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak (dżungla)}}
|{{BlockLink|Kakao}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Ziarna kakaowe}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 3 fazy rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak (dżungla)}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=cactus-side|Kaktus}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Kaktus}} || {{tc|tak|[[Barwniki|Zielony]]}} || {{tc|tak|Tak, 3 kratki w górę}} || {{tc|tak|Tak ([[pustynia]])}}
|{{BlockLink|Kaktus}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Kaktus}} || {{tc|tak|[[Zielony barwnik|Zielony]]}} || {{tc|tak|Tak, 3 kratki w górę}} || {{tc|tak|Tak ([[pustynia]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|Krzak słodkich jagód}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Słodkie jagody}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 4 fazy rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak (tajga, ośnieżona tajga, las świerkowy, las sekwojowy)}}
|{{BlockLink|Krzak słodkich jagód}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Słodkie jagody}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 4 fazy rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak (tajga, ośnieżona tajga, las świerkowy, las sekwojowy)}}
Linia 43: Linia 43:
|{{BlockLink|Kwiaty}}|| {{tc|nie}} || {{tc|tak}} || {{BlockLink|Kwiaty}} || {{tc|tak|[[Barwniki|Zależy od rodzaju kwiatu]]}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak ([[Las|lasy]], [[Bagno|bagna]], [[góry]])}}
|{{BlockLink|Kwiaty}}|| {{tc|nie}} || {{tc|tak}} || {{BlockLink|Kwiaty}} || {{tc|tak|[[Barwniki|Zależy od rodzaju kwiatu]]}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak ([[Las|lasy]], [[Bagno|bagna]], [[góry]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|Lilia wodna|id=109}}
|{{BlockLink|Lilia wodna}}
|{{tc|tak}}
|{{tc|tak}}
|{{tc|tak}}
|{{tc|tak}}
Linia 51: Linia 51:
|{{tc|tak|Tak (bagna)}}
|{{tc|tak|Tak (bagna)}}
|-
|-
|{{BlockLink|Liście}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || Czasami {{BlockLink|id=16|sadzonka}}, {{ItemLink|jabłko}} lub {{ItemLink|patyk}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (na [[Drzewo|drzewach]])}}
|{{BlockLink|Liście}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || Czasami {{BlockLink|sadzonka}}, {{ItemLink|jabłko}} lub {{ItemLink|patyk}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (na [[Drzewo|drzewach]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|Mały spadkoliść}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Mały spadkoliść}} || {{tc|nie}} || {{tc|częściowo|Zmiana w [[wielki spadkoliść]] tylko po użyciu mączki kostnej}} || {{tc|tak|Tak (bujne jaskinie)}}
|{{BlockLink|Mały spadkoliść}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Mały spadkoliść}} || {{tc|nie}} || {{tc|częściowo|Zmiana w [[wielki spadkoliść]] tylko po użyciu mączki kostnej}} || {{tc|tak|Tak (bujne jaskinie)}}
Linia 57: Linia 57:
|{{BlockLink|id=marchewki4|Marchewka}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Marchewka}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 7 faz rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak (wioski)}}
|{{BlockLink|id=marchewki4|Marchewka}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Marchewka}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 7 faz rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak (wioski)}}
|-
|-
|{{BlockLink|Paproć|id = 399}}
|{{BlockLink|Namorzynowe korzenie}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Namorzynowe korzenie}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (namorzynowe bagna)}}
|-
|{{BlockLink|Paproć}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|tak}}
|{{tc|tak}}
|{{BlockLink|Paproć|id = 399}}
|{{BlockLink|Paproć}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|tak|Tak (dżungla, tajga i mega tajga)}}
|{{tc|tak|Tak (dżungla, tajga i mega tajga)}}
|-
|-
|{{BlockLink|Pnącze}}|| {{tc|nie}} || {{tc|tak}} || Nic || {{tc|nie}} || {{tc|tak|W dół i w boki (na 1 kratkę)}} || {{tc|tak|Tak (na drzewach)}}
|{{BlockLink|Pnącza}}|| {{tc|nie}} || {{tc|tak}} || Nic || {{tc|nie}} || {{tc|tak|W dół i w boki (na 1 kratkę)}} || {{tc|tak|Tak (na drzewach)}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=wheat8|Pszenica}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Nasiona|Nasiona pszenicy}} i {{ItemLink|pszenica}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 7 faz rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak ([[wioski]])}}
|{{BlockLink|id=pszenica8|Pszenica}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Nasiona pszenicy}} i {{ItemLink|pszenica}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 7 faz rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak ([[wioski]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|Pylikwiat}}|| {{tc|nie}} || {{tc|tak}} || {{BlockLink|Pylikwiat}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (bujne jaskinie)}}
|{{BlockLink|Pylikwiat}}|| {{tc|nie}} || {{tc|tak}} || {{BlockLink|Pylikwiat}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (bujne jaskinie)}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=16|Sadzonka}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|id=16|Sadzonka}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|W górę (zamienia się w [[drzewo]])}} || {{tc|nie}}
|{{BlockLink|Sadzonka}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Sadzonka}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|W górę (zamienia się w [[drzewo]])}} || {{tc|nie}}
|-
|-
|{{BlockLink|Trzcina cukrowa}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Trzcina cukrowa}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 3 kratki w górę}} || {{tc|tak|Tak (obok zbiorników wodnych na [[Blok trawy|trawie]], [[Ziemia|ziemi]] lub [[Piasek|piasku]])}}
|{{BlockLink|Trzcina cukrowa}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Trzcina cukrowa}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 3 kratki w górę}} || {{tc|tak|Tak (obok zbiorników wodnych na [[Blok trawy|trawie]], [[Ziemia|ziemi]] lub [[Piasek|piasku]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=56|Uschnięty krzew}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|patyk|Patyk|Patyki}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (pustynia)}}
|{{BlockLink|Uschnięty krzak}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|patyk|Patyk|Patyki}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (pustynia)}}
|-
|-
|{{BlockLink|Warstwa mchu}}|| {{tc|nie}} || {{tc|tak}} || {{BlockLink|Warstwa mchu}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (bujne jaskinie, [[Bagno|namorzynowe bagna]])}}
|{{BlockLink|Warstwa mchu}}|| {{tc|nie}} || {{tc|tak}} || {{BlockLink|Warstwa mchu}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (bujne jaskinie, [[las namorzynowy]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|Wysoka trawa}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || Czasami {{ItemLink|Nasiona|nasiona pszenicy}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (lasy, [[równiny]], góry)}}
|{{BlockLink|Wysoka trawa}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || Czasami {{ItemLink|nasiona pszenicy}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (lasy, [[równiny]], góry)}}
|-
|-
|{{BlockLink|Wielki spadkoliść}}|| {{tc|Częściowo}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Wielki spadkoliść}} || {{tc|nie}} || {{tc|częściowo|Rozrost łodygi tylko po użyciu mączki kostnej}} || {{tc|tak|Tak (bujne jaskinie)}}
|{{BlockLink|Wielki spadkoliść}}|| {{tc|Częściowo}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Wielki spadkoliść}} || {{tc|nie}} || {{tc|częściowo|Rozrost łodygi tylko po użyciu mączki kostnej}} || {{tc|tak|Tak (bujne jaskinie)}}
|-
|{{BlockLink|Zabłocone namorzynowe korzenie}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Zabłocone namorzynowe korzenie}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak (namorzynowe bagna)}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=ziemniaki4|Ziemniak}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Ziemniak}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 7 faz rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak (wioski)}}
|{{BlockLink|id=ziemniaki4|Ziemniak}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Ziemniak}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 7 faz rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak (wioski)}}
Linia 91: Linia 95:
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
|-
|-
! Grzyb !! Blok stały !! Ozdoba !! Wypada !! [[Barwniki|Barwnik]] !! Rozrost !! Naturalne występowanie
! Grzyb !! Blok stały !! Ozdoba !! Wypada !! [[Barwnik]] !! Rozrost !! Naturalne występowanie
|-
|-
|{{BlockLink|id=brązowy-grzyb|Borowik}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|id=brązowy-grzyb|Borowik}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Na bloki po skosie w określonym świetle lub zmiana w [[wielkie grzyby]] przy pomocy mączki kostnej}} || {{tc|tak|Tak (bagna, lasy, góry, [[Jaskinia|jaskinie]])}}
|{{BlockLink|Borowik}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Borowik}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Na bloki po skosie w określonym świetle lub zmiana w [[wielkie grzyby]] przy pomocy mączki kostnej}} || {{tc|tak|Tak (bagna, lasy, góry, [[Jaskinia|jaskinie]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|Grzybnia}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Ziemia}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak ([[Biom|grzybowa wyspa]])}}
|{{BlockLink|Grzybnia}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Ziemia}} || {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak ([[pola grzybowe]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|Muchomor|Grzyb}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Muchomor}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Na bloki po skosie w określonym świetle lub zmiana w [[wielkie grzyby]] przy pomocy mączki kostnej}} || {{tc|tak|Tak (bagna, lasy, góry, [[Jaskinia|jaskinie]])}}
|{{BlockLink|Muchomor}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Muchomor}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Na bloki po skosie w określonym świetle lub zmiana w [[wielkie grzyby]] przy pomocy mączki kostnej}} || {{tc|tak|Tak (bagna, lasy, góry, [[Jaskinia|jaskinie]])}}
|}
|}


Linia 103: Linia 107:
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
|-
|-
! Roślina !! Blok stały !! Ozdoba !! Wypada !! [[Barwniki|Barwnik]] !! Rozrost !! Naturalne występowanie
! Roślina !! Blok stały !! Ozdoba !! Wypada !! [[Barwnik]] !! Rozrost !! Naturalne występowanie
|-
|-
|{{BlockLink|Trawa morska|id = 574}}
|{{BlockLink|Trawa morska}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
Linia 113: Linia 117:
|{{tc|tak|Tak ([[ocean]])}}
|{{tc|tak|Tak ([[ocean]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|Wodorosty|id = 573}}
|{{BlockLink|Wodorosty}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{ItemLink|Wodorosty}}
|{{ItemLink|Wodorost}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|tak|Tak, w górę}}
|{{tc|tak|Tak, w górę}}
Linia 122: Linia 126:
|}
|}


=== [[Nether|Netherowe]] ===
=== [[Nether]]owe ===
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
! Roślina
! Roślina
Linia 129: Linia 133:
! Ozdoba
! Ozdoba
! Wypada
! Wypada
! [[Barwniki|Barwnik]]
! [[Barwnik]]
! Rozrost
! Rozrost
! Naturalne występowanie
! Naturalne występowanie
|-
|-
|{{BlockLink|Blok netherowej brodawki}}
|{{BlockLink|Blok netherowych brodawek}}
|{{tc|tak}}
|{{tc|tak}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{BlockLink|Blok netherowej brodawki}}
|{{BlockLink|Blok netherowych brodawek}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|tak|Tak (na [[Wielki szkarłatny grzyb|wielkich szkarłatnych grzybach]])}}
|{{tc|tak|Tak (na [[Wielki szkarłatny grzyb|wielkich szkarłatnych grzybach]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|Blok spaczonej brodawki}}
|{{BlockLink|Blok spaczonych brodawek}}
|{{tc|tak}}
|{{tc|tak}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{BlockLink|Blok spaczonej brodawki}}
|{{BlockLink|Blok spaczonych brodawek}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|tak|Tak (na [[Wielki spaczony grzyb|wielkich spaczonych grzybach]])}}
|{{tc|tak|Tak (na [[Wielki spaczony grzyb|wielkich spaczonych grzybach]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=brązowy-grzyb|Borowik}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|id=brązowy-grzyb|Borowik}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Na bloki po skosie w określonym świetle lub zmiana w [[wielkie grzyby]] przy pomocy mączki kostnej}} || {{tc|tak|Tak (wszędzie w Netherze)}}
|{{BlockLink|Borowik}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Borowik}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Na bloki po skosie w określonym świetle lub zmiana w [[wielkie grzyby]] przy pomocy mączki kostnej}} || {{tc|tak|Tak (wszędzie w Netherze)}}
|-
|-
|{{BlockLink|id=nether-wart3|Brodawka}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|brodawka|Brodawka|Brodawki}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 3 fazy rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak ([[Forteca Netheru|fortece netherowe]])}}
|{{BlockLink|Netherowa brodawka}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|brodawka|Brodawka|Brodawki}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Tak, 3 fazy rozrostu, 1 blok}} || {{tc|tak|Tak ([[Forteca Netheru|fortece netherowe]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|Krętorośl}}
|{{BlockLink|Spaczone pnącza}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|Czasami {{BlockLink|krętorośl}}
|Czasami {{BlockLink|spaczone pnącza}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|tak|Tak, w górę}}
|{{tc|tak|Tak, w górę}}
|{{tc|tak|Tak ([[spaczony las]])}}
|{{tc|tak|Tak ([[spaczony las]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|Lamentorośl}}
|{{BlockLink|Płaczące pnącza}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|Czasami {{BlockLink|lamentorośl}}
|Czasami {{BlockLink|płaczące pnącza}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|nie}}
|{{tc|tak|Tak, w dół}}
|{{tc|tak|Tak, w dół}}
|{{tc|tak|Tak ([[szkarłatny las]])}}
|{{tc|tak|Tak ([[szkarłatny las]])}}
|-
|-
|{{BlockLink|Muchomor|Grzyb}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Muchomor}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Na bloki po skosie w określonym świetle lub zmiana w [[wielkie grzyby]] przy pomocy mączki kostnej}} || {{tc|tak|Tak (wszędzie w Netherze)}}
|{{BlockLink|Muchomor}}|| {{tc|nie}} || {{tc|nie}} || {{BlockLink|Muchomor}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak|Na bloki po skosie w określonym świetle lub zmiana w [[wielkie grzyby]] przy pomocy mączki kostnej}} || {{tc|tak|Tak (wszędzie w Netherze)}}
|-
|-
|{{BlockLink|Netherowe kiełki}}
|{{BlockLink|Netherowe kiełki}}
Linia 236: Linia 240:
|}
|}


=== [[End|Endowe]] ===
=== [[End]]owe ===
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
! Roślina
! Roślina
Linia 243: Linia 247:
! Ozdoba
! Ozdoba
! Wypada
! Wypada
! [[Barwniki|Barwnik]]
! [[Barwnik]]
! Rozrost
! Rozrost
! Naturalne występowanie
! Naturalne występowanie
|-
|-
|{{BlockLink|id=roślina-refrenu|Roślina refrenusu}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || {{ItemLink|Owoc refrenusu}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak}} || {{tc|tak|Tak ([[End]])}}
|{{BlockLink|Łodyga refrenusu}}|| {{tc|tak}} || {{tc|nie}} || Czasami {{ItemLink|owoc refrenusu}} || {{tc|nie}} || {{tc|tak}} || {{tc|tak|Tak ([[End]])}}
|}
|}


Linia 262: Linia 266:
[[hu:Növények]]
[[hu:Növények]]
[[ko:식물]]
[[ko:식물]]
[[lzh:艸木]]
[[nl:Planten]]
[[nl:Planten]]
[[ru:Растения]]
[[ru:Растения]]
[[th:พืช (แก้ความกำกวม)]]
[[th:พืช (แก้ความกำกวม)]]
[[zh:植物]]
[[zh:植物]]

Aktualna wersja na dzień 22:31, 4 gru 2025

Nieaktualne informacje!
Artykuł w całości lub w części jest nieaktualny i wymaga zaktualizowania. Jeśli jesteś gotów podjąć się tego, sprawdź stronę dyskusji.

Rośliny – rodzaj organicznych bloków w grze.

Opis

Rośliny nie mogą się przemieszczać, mogą tylko rosnąć i „odpadać” w określonych warunkach. Większość może być zasadzona bądź postawiona na bloku. Wzrost niektórych roślin można przyśpieszyć za pomocą mączki kostnej.

Rodzaje roślin

Spotykane w Nadziemiu

Roślina Blok stały Ozdoba Wypada Barwnik Rozrost Naturalne występowanie
BlockCSS_new.png/1649 Arbuz Tak Nie ItemCSS.png/504 Kawałki arbuza Nie Nie Tak (dżungla)
BlockCSS_new.png/1985 Azalia Tak Tak BlockCSS_new.png/1985 Azalia Nie Nie Tak (bujne jaskinie)
BlockCSS_new.png/901 Bambus Tak Nie ItemCSS.png/369 Bambus Nie Tak, do 16 kratek w górę Tak (dżungla, bambusowy las)
BlockCSS_new.png/1991 Blok mchu Tak Tak BlockCSS_new.png/1991 Blok mchu Nie Po użyciu mączki kostnej jest 25% szans na pojawienie się warstwy mchu, 15% na azalię, a 5% na kwitnącą azalię. Tak (bujne jaskinie)
BlockCSS_new.png/1160 Bielica Tak Nie BlockCSS_new.png/1145 Ziemia Nie Nie Tak (starodrzew świerkowy i sosnowy, las bambusowy)
BlockCSS_new.png/1627 Burak Nie Nie ItemCSS.png/487 Burak Nie Tak, 7 faz rozrostu, 1 blok Tak (wioski)
BlockCSS_new.png/1193 Pień Tak Nie BlockCSS_new.png/1193 Pień Nie Nie Tak (w losowych miejscach na świecie)
BlockCSS_new.png/1660 Dynia Tak Tak BlockCSS_new.png/1660 Dynia Nie Nie Tak (w losowych miejscach na świecie)
BlockCSS_new.png/1987 Jaskiniowe pnącza Nie Nie ItemCSS.png/733 Świecące jagody (od jaskiniowych pnączy z jagodami) Nie Tak, 2 fazy rozrostu, od 2 do 26 bloków w dół Tak (bujne jaskinie)
BlockCSS_new.png/1641 Kakao Tak Nie ItemCSS.png/587 Ziarna kakaowe Nie Tak, 3 fazy rozrostu, 1 blok Tak (dżungla)
BlockCSS_new.png/1326 Kaktus Tak Nie BlockCSS_new.png/1326 Kaktus Zielony Tak, 3 kratki w górę Tak (pustynia)
BlockCSS_new.png/1066 Krzak słodkich jagód Nie Nie ItemCSS.png/391 Słodkie jagody Nie Tak, 4 fazy rozrostu, 1 blok Tak (tajga, ośnieżona tajga, las świerkowy, las sekwojowy)
BlockCSS_new.png/1602 Kwiaty Nie Tak BlockCSS_new.png/1602 Kwiaty Zależy od rodzaju kwiatu Nie Tak (lasy, bagna, góry)
BlockCSS_new.png/1594 Lilia wodna Tak Tak BlockCSS_new.png/1594 Lilia wodna Nie Nie Tak (bagna)
BlockCSS_new.png/1618 Liście Tak Nie Czasami BlockCSS_new.png/1333 sadzonka, ItemCSS.png/484 jabłko lub ItemCSS.png/54 patyk Nie Nie Tak (na drzewach)
BlockCSS_new.png/1995 Mały spadkoliść Nie Nie BlockCSS_new.png/1995 Mały spadkoliść Nie Zmiana w wielki spadkoliść tylko po użyciu mączki kostnej Tak (bujne jaskinie)
BlockCSS_new.png/1633 Marchewka Nie Nie ItemCSS.png/491 Marchewka Nie Tak, 7 faz rozrostu, 1 blok Tak (wioski)
BlockCSS_new.png/2043 Namorzynowe korzenie Tak Nie BlockCSS_new.png/2043 Namorzynowe korzenie Nie Nie Tak (namorzynowe bagna)
BlockCSS_new.png/1591 Paproć Nie Tak BlockCSS_new.png/1591 Paproć Nie Nie Tak (dżungla, tajga i mega tajga)
BlockCSS_new.png/1597 Pnącza Nie Tak Nic Nie W dół i w boki (na 1 kratkę) Tak (na drzewach)
BlockCSS_new.png/1665 Pszenica Nie Nie ItemCSS.png/10 Nasiona pszenicy i ItemCSS.png/589 pszenica Nie Tak, 7 faz rozrostu, 1 blok Tak (wioski)
BlockCSS_new.png/1997 Pylikwiat Nie Tak BlockCSS_new.png/1997 Pylikwiat Nie Nie Tak (bujne jaskinie)
BlockCSS_new.png/1333 Sadzonka Nie Nie BlockCSS_new.png/1333 Sadzonka Nie W górę (zamienia się w drzewo) Nie
BlockCSS_new.png/1664 Trzcina cukrowa Nie Nie ItemCSS.png/588 Trzcina cukrowa Nie Tak, 3 kratki w górę Tak (obok zbiorników wodnych na trawie, ziemi lub piasku)
BlockCSS_new.png/1590 Uschnięty krzak Nie Nie ItemCSS.png/54 Patyki Nie Nie Tak (pustynia)
BlockCSS_new.png/1992 Warstwa mchu Nie Tak BlockCSS_new.png/1992 Warstwa mchu Nie Nie Tak (bujne jaskinie, las namorzynowy)
BlockCSS_new.png/1596 Wysoka trawa Nie Nie Czasami ItemCSS.png/10 nasiona pszenicy Nie Nie Tak (lasy, równiny, góry)
BlockCSS_new.png/1996 Wielki spadkoliść Częściowo Nie BlockCSS_new.png/1996 Wielki spadkoliść Nie Rozrost łodygi tylko po użyciu mączki kostnej Tak (bujne jaskinie)
BlockCSS_new.png/2041 Zabłocone namorzynowe korzenie Tak Nie BlockCSS_new.png/2041 Zabłocone namorzynowe korzenie Nie Nie Tak (namorzynowe bagna)
BlockCSS_new.png/1656 Ziemniak Nie Nie ItemCSS.png/511 Ziemniak Nie Tak, 7 faz rozrostu, 1 blok Tak (wioski)
BlockCSS_new.png/2137 Zwisające korzenie Nie Nie BlockCSS_new.png/2137 Zwisające korzenie Nie Nie Tak (bujne jaskinie)

Grzyby

Grzyb Blok stały Ozdoba Wypada Barwnik Rozrost Naturalne występowanie
BlockCSS_new.png/1631 Borowik Nie Nie BlockCSS_new.png/1631 Borowik Nie Na bloki po skosie w określonym świetle lub zmiana w wielkie grzyby przy pomocy mączki kostnej Tak (bagna, lasy, góry, jaskinie)
BlockCSS_new.png/1156 Grzybnia Tak Nie BlockCSS_new.png/1145 Ziemia Nie Nie Tak (pola grzybowe)
BlockCSS_new.png/1662 Muchomor Nie Nie BlockCSS_new.png/1662 Muchomor Nie Na bloki po skosie w określonym świetle lub zmiana w wielkie grzyby przy pomocy mączki kostnej Tak (bagna, lasy, góry, jaskinie)

Podwodne

Roślina Blok stały Ozdoba Wypada Barwnik Rozrost Naturalne występowanie
BlockCSS_new.png/460 Trawa morska Nie Nie Nic Nie Tak, w górę (na jeden blok) Tak (ocean)
BlockCSS_new.png/573 Wodorosty Nie Nie ItemCSS.png/338 Wodorost Nie Tak, w górę Tak (ocean)

Netherowe

Roślina Blok

stały

Ozdoba Wypada Barwnik Rozrost Naturalne występowanie
BlockCSS_new.png/1800 Blok netherowych brodawek Tak Nie BlockCSS_new.png/1800 Blok netherowych brodawek Nie Nie Tak (na wielkich szkarłatnych grzybach)
BlockCSS_new.png/1829 Blok spaczonych brodawek Tak Nie BlockCSS_new.png/1829 Blok spaczonych brodawek Nie Nie Tak (na wielkich spaczonych grzybach)
BlockCSS_new.png/1631 Borowik Nie Nie BlockCSS_new.png/1631 Borowik Nie Na bloki po skosie w określonym świetle lub zmiana w wielkie grzyby przy pomocy mączki kostnej Tak (wszędzie w Netherze)
BlockCSS_new.png/1653 Netherowa brodawka Nie Nie ItemCSS.png/126 Brodawki Nie Tak, 3 fazy rozrostu, 1 blok Tak (fortece netherowe)
BlockCSS_new.png/1882 Spaczone pnącza Nie Nie Czasami BlockCSS_new.png/1882 spaczone pnącza Nie Tak, w górę Tak (spaczony las)
BlockCSS_new.png/1828 Płaczące pnącza Nie Nie Czasami BlockCSS_new.png/1828 płaczące pnącza Nie Tak, w dół Tak (szkarłatny las)
BlockCSS_new.png/1662 Muchomor Nie Nie BlockCSS_new.png/1662 Muchomor Nie Na bloki po skosie w określonym świetle lub zmiana w wielkie grzyby przy pomocy mączki kostnej Tak (wszędzie w Netherze)
BlockCSS_new.png/2136 Netherowe kiełki Nie Nie Nic Nie Nie Tak (spaczony las)
BlockCSS_new.png/1868 Spaczone korzenie Nie Nie BlockCSS_new.png/1868 Spaczone korzenie Nie Nie Tak (spaczony las)
BlockCSS_new.png/1837 Spaczone nylium Tak Nie BlockCSS_new.png/1157 Netherrack Nie Przy pomocy mączki kostnej (na sąsiednie bloki netherracku) Tak (spaczony las)
BlockCSS_new.png/1826 Spaczony grzyb Nie Nie BlockCSS_new.png/1826 Spaczony grzyb Nie Zmiana w wielkie spaczone grzyby przy pomocy mączki kostnej Tak (spaczony las, rzadziej w szkarłatnym lesie)
BlockCSS_new.png/1866 Szkarłatne korzenie Nie Nie BlockCSS_new.png/1866 Szkarłatne korzenie Nie Nie Tak (szkarłatny las)
BlockCSS_new.png/1831 Szkarłatne nylium Tak Nie BlockCSS_new.png/1157 Netherrack Nie Przy pomocy mączki kostnej (na sąsiednie bloki netherracku) Tak (szkarłatny las)
BlockCSS_new.png/1825 Szkarłatny grzyb Nie Nie BlockCSS_new.png/1825 Szkarłatny grzyb Nie Zmiana w wielkie szkarłatne grzyby przy pomocy mączki kostnej Tak (szkarłatny las, rzadziej w spaczonym lesie)
BlockCSS_new.png/1835 Światłogrzyb Tak Tak BlockCSS_new.png/1835 Światłogrzyb Nie Nie Tak (na wielkich netherowych grzybach)

Endowe

Roślina Blok

stały

Ozdoba Wypada Barwnik Rozrost Naturalne występowanie
BlockCSS_new.png/1640 Łodyga refrenusu Tak Nie Czasami ItemCSS.png/493 owoc refrenusu Nie Tak Tak (End)