Niestandardowe serwery: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Poprawki tabeli #2 |
Uzupełnienie informacji |
||
| Linia 20: | Linia 20: | ||
== Niestandardowe serwery (Java Edition) == | == Niestandardowe serwery (Java Edition) == | ||
=== Bazujące na oficjalnym silniku od Mojang === | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
!Nazwa | |||
!Twórcy | |||
!Wersja MC | |||
!Język | |||
!Licencja | |||
!Platforma | |||
|- | |||
|[https://www.spigotmc.org/ Spigot] | |||
| md_5 i inni | |||
| Minecraft 1.14.4 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[https://papermc.io/ Paper] | |||
|aikar i inni | |||
|Minecraft 1.14.4 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] oraz [[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[https://www.spongepowered.org/ Sponge] | |||
|gabizou, bloodmc i inni | |||
|Minecraft 1.12.2 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|} | |||
=== Niebazujące na oficjalnym silniku od Mojang === | |||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
!Nazwa | !Nazwa | ||
| Linia 28: | Linia 61: | ||
!Platforma | !Platforma | ||
|- | |- | ||
| [http://diorite.org/ Diorite] | |[http://diorite.org/ Diorite] | ||
| GotoFinal, NorthPL93 | | GotoFinal, NorthPL93 | ||
| Minecraft 1.8 | | Minecraft 1.8 | ||
| [[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
| [[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
| {{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
| [http://bravoserver.org/ Bravo] | |[http://bravoserver.org/ Bravo] | ||
| C. and others | | C. and others | ||
| Minecraft Beta | | Minecraft Beta | ||
| [http://python.org/ Python] 2 | |[http://python.org/ Python] 2 | ||
| [[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
| {{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
| [[Custom servers/Chraft|C#raft]] | |[[Custom servers/Chraft|C#raft]] | ||
| ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) | | ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) | ||
| Release 1.5 | | Release 1.5 | ||
| [[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | |[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | ||
| [[Wikipedia:AGPL|AGPL3]] | |[[Wikipedia:AGPL|AGPL3]] | ||
| {{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
| [http://github.com/huin/chunkymonkey Chunky Monkey] | |[http://github.com/huin/chunkymonkey Chunky Monkey] | ||
| huin, agon, nictuku | | huin, agon, nictuku | ||
| Minecraft Beta | | Minecraft Beta | ||
| [[Wikipedia:Go (programming language)|Go]] | |[[Wikipedia:Go (programming language)|Go]] | ||
| [[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
| {{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
| [http://mc.kev009.com/craftd/ craftd] | |[http://mc.kev009.com/craftd/ craftd] | ||
| Founders (kev009, meh), PrecipiceGames (HACKhalo2, dotblank, alyawn), other contributors | | Founders (kev009, meh), PrecipiceGames (HACKhalo2, dotblank, alyawn), other contributors | ||
| Minecraft Beta | | Minecraft Beta | ||
| [[Wikipedia:C99|C99]] | |[[Wikipedia:C99|C99]] | ||
| [[ | |[[wikipedia:Licencje_BSD|Simplified BSD]] | ||
| {{OS|Linux}} | |{{OS|Linux}} | ||
|- | |- | ||
| [http://cuberite.org/ Cuberite] | |[http://cuberite.org/ Cuberite] | ||
| [https://github.com/cuberite/cuberite/blob/master/CONTRIBUTORS Many] | |[https://github.com/cuberite/cuberite/blob/master/CONTRIBUTORS Many] | ||
| Release 1.8 - 1.12 | | Release 1.8 - 1.12 | ||
| [[Wikipedia:C++|C++]] | |[[Wikipedia:C++|C++]] | ||
| [[Wikipedia:Apache License|Apache License 2.0]] | |[[Wikipedia:Apache License|Apache License 2.0]] | ||
| {{OS|Win|Linux|Mac|Android}} | |{{OS|Win|Linux|Mac|Android}} | ||
|- | |- | ||
| [https://github.com/clonejo/mc-erl mc-erl] | |[https://github.com/clonejo/mc-erl mc-erl] | ||
| Apiocera, clonejo | | Apiocera, clonejo | ||
| Release 1.4.7 | | Release 1.4.7 | ||
| [[Wikipedia:Erlang (programming language)|Erlang]] | |[[Wikipedia:Erlang (programming language)|Erlang]] | ||
| [[Wikipedia:GPL#Version 3|GPL v3]] | |[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPL v3]] | ||
| {{OS|Linux}} | |{{OS|Linux}} | ||
|- | |- | ||
| [https://github.com/GlowstoneMC/Glowstone Glowstone] | |[https://github.com/GlowstoneMC/Glowstone Glowstone] | ||
| SpaceManiac, deathcap, mastercoms, jimmikaelkael, gdude2002, momothereal, [https://github.com/GlowstoneMC/Glowstone/graphs/contributors others] | | SpaceManiac, deathcap, mastercoms, jimmikaelkael, gdude2002, momothereal, [https://github.com/GlowstoneMC/Glowstone/graphs/contributors others] | ||
| Release 1.12.2 | | Release 1.12.2 | ||
| [[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
| [[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
| {{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
| [https://github.com/BizarreCake/hCraft hCraft] | |[https://github.com/BizarreCake/hCraft hCraft] | ||
| BizarreCake | | BizarreCake | ||
| Release 1.7.2 | | Release 1.7.2 | ||
| [[Wikipedia:C++ (programming language)|C++]] | |[[Wikipedia:C++ (programming language)|C++]] | ||
| [[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] | |[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] | ||
| {{OS|Linux}} | |{{OS|Linux}} | ||
|- | |- | ||
| [http://libopencraft.com LibOpenCraft] | |[http://libopencraft.com LibOpenCraft] | ||
| Geramy, Alex, Zahndy | | Geramy, Alex, Zahndy | ||
| Release 1.2.4 | | Release 1.2.4 | ||
| [[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | |[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | ||
| [[Wikipedia:GPL#Version 3|GPL v3]] | |[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPL v3]] | ||
| {{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
| [http://mineserver.be/ Mineserver] | |[http://mineserver.be/ Mineserver] | ||
| Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... | | Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... | ||
| Release 1.5.2 | | Release 1.5.2 | ||
| [[Wikipedia:C++|C++]] | |[[Wikipedia:C++|C++]] | ||
| [[Wikipedia:BSD licenses|New BSD]] | |[[Wikipedia:BSD licenses|New BSD]] | ||
| {{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
| [http://sourceforge.net/projects/open-mc/ OpenMC] | |[http://sourceforge.net/projects/open-mc/ OpenMC] | ||
| Xinnx | | Xinnx | ||
| Beta 1.4 | | Beta 1.4 | ||
| [[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | |[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | ||
| [[Wikipedia:GPL#Version 3|GPL v3]] | |[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPL v3]] | ||
| {{OS|Win}} | |{{OS|Win}} | ||
|- | |- | ||
| [http://spoutcraft.org/ Spout]<br>(with [http://github.com/SpoutDev/Vanilla Vanilla] plugin) | |[http://spoutcraft.org/ Spout]<br>(with [http://github.com/SpoutDev/Vanilla Vanilla] plugin) | ||
| [http://spoutcraft.org/team/ SpoutDev]: Afforess, Wulfspider, alta189, raphfrk, Top_Cat, narrowtux, Olloth, Rycochet, RoyAwesome, zml2008 | |[http://spoutcraft.org/team/ SpoutDev]: Afforess, Wulfspider, alta189, raphfrk, Top_Cat, narrowtux, Olloth, Rycochet, RoyAwesome, zml2008 | ||
| Release 1.6.4 | | Release 1.6.4 | ||
| [[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
| [http://spout.org/SpoutDevLicenseV1.txt SpoutDev v1] | |[http://spout.org/SpoutDevLicenseV1.txt SpoutDev v1] | ||
| {{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|} | |} | ||
= | === Serwery używane do przenoszenia graczy (proxy): === | ||
{| class="wikitable sortable" | |||
!Nazwa | |||
{| class="wikitable" | !Twórcy | ||
!Wersja MC | |||
!Język | |||
!Licencja | |||
!Platforma | |||
|- | |||
|[https://github.com/SpigotMC/BungeeCord/ Bungeecord] | |||
| md_5 i inni | |||
| 1.8-1.14.4 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|[[wikipedia:Licencje_BSD|BSD]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[https://github.com/PaperMC/Waterfall Waterfall] | |||
|jamierocks, electronicboy i inni | |||
|1.8-1.14.4 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
|[https://github.com/PaperMC/Travertine Traveltine] | |||
|jamierocks, electronicboy i inni | |||
|1.7-1.14.4 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
| | |[https://www.velocitypowered.com/ Velocity] | ||
|astei oraz inni | |||
|1.8-1.14 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
| | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
| [ | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|} | |} | ||
Wersja z 14:43, 12 wrz 2019
| Treść strony Niestandardowe serwery nie jest wspierana przez Mojang Studios ani Minecraft Wiki. Strona opisuje element stworzony przez społeczność gry. |
Niestandardowe serwery - są to wersje plików serwerowych stworzonych poza Mojang. Pozwalają one na wgrywanie pluginów, czyli modyfikacji po stronie serwera, które urozmaicają rozgrywkę lub zabezpieczają serwer przed tzw. grieferami, czyli graczami niszczącymi mapę.
Najpopularniejsze silniki to:
- Bukkit - Jedna z najstarszych modyfikacji oficjalnego silnika gry. Umożliwia ona wgrywanie pluginów oraz modów. Jest on podstawą dla wielu nowych silników.
Cechy
Własne serwery posiadają szereg funkcji, z których niektóre są wspólne między nimi. Cechy te rozszerzają funkcjonalność rozgrywki, administracji czy nawet wiele innych rzeczy.
Kolorowe Kody
Tekst w Minecraft może być formatowany za pomocą paragrafu (§). W normalnym trybie rozgrywki (bez modyfikacji i pluginów) wprowadzenie tego znaku jest możliwe tylko w książce z piórem. Na serwerach używany jest zazwyczaj znak & oraz %.
Multiworld
Multiworld to nazwa cechy klienta Minecraft które może być wykorzystany przez niestandardowy serwer. Pierwszym serwerem na tej funkcji był Myne. Zazwyczaj na tych serwerach może być główny świat i portale przenoszące do innych map lub przez komendę. Mogą także tworzyć nowe światy i przypisać różne właściwości tym światom, na przykład: ograniczenia dotyczące tego, kto może wchodzić na pewne światy. To sprawia, że można pokazać stare światy, tworząc przekierowanie z publicznego świata.
Serwery, które są tutaj wymienione muszą mieć przynajmniej jeden publicznie dostępną wersję.
Niestandardowe serwery (Java Edition)
Bazujące na oficjalnym silniku od Mojang
| Nazwa | Twórcy | Wersja MC | Język | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|
| Spigot | md_5 i inni | Minecraft 1.14.4 | Java | GPLv3 | |
| Paper | aikar i inni | Minecraft 1.14.4 | Java | GPLv3 oraz MIT | |
| Sponge | gabizou, bloodmc i inni | Minecraft 1.12.2 | Java | MIT |
Niebazujące na oficjalnym silniku od Mojang
| Nazwa | Twórcy | Wersja MC | Język | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|
| Diorite | GotoFinal, NorthPL93 | Minecraft 1.8 | Java | MIT | |
| Bravo | C. and others | Minecraft Beta | Python 2 | MIT | |
| C#raft | ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) | Release 1.5 | C# | AGPL3 | |
| Chunky Monkey | huin, agon, nictuku | Minecraft Beta | Go | MIT | |
| craftd | Founders (kev009, meh), PrecipiceGames (HACKhalo2, dotblank, alyawn), other contributors | Minecraft Beta | C99 | Simplified BSD | |
| Cuberite | Many | Release 1.8 - 1.12 | C++ | Apache License 2.0 | |
| mc-erl | Apiocera, clonejo | Release 1.4.7 | Erlang | GPL v3 | |
| Glowstone | SpaceManiac, deathcap, mastercoms, jimmikaelkael, gdude2002, momothereal, others | Release 1.12.2 | Java | MIT | |
| hCraft | BizarreCake | Release 1.7.2 | C++ | GPLv3 | |
| LibOpenCraft | Geramy, Alex, Zahndy | Release 1.2.4 | C# | GPL v3 | |
| Mineserver | Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... | Release 1.5.2 | C++ | New BSD | |
| OpenMC | Xinnx | Beta 1.4 | C# | GPL v3 | |
| Spout (with Vanilla plugin) |
SpoutDev: Afforess, Wulfspider, alta189, raphfrk, Top_Cat, narrowtux, Olloth, Rycochet, RoyAwesome, zml2008 | Release 1.6.4 | Java | SpoutDev v1 |
Serwery używane do przenoszenia graczy (proxy):
| Nazwa | Twórcy | Wersja MC | Język | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|
| Bungeecord | md_5 i inni | 1.8-1.14.4 | Java | BSD | |
| Waterfall | jamierocks, electronicboy i inni | 1.8-1.14.4 | Java | MIT | |
| Traveltine | jamierocks, electronicboy i inni | 1.7-1.14.4 | Java | MIT | |
| Velocity | astei oraz inni | 1.8-1.14 | Java | MIT |