Niestandardowe serwery: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja przejrzana] |
d Aktualizacja |
d tylko kategoria |
||
| (Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 4 użytkowników) | |||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
{{Odpowiedzialność}} | {{Odpowiedzialność}} | ||
'''Niestandardowe serwery''' | '''Niestandardowe serwery''' – jest to nieoficjalne, stworzone przez społeczność, oprogramowanie serwerowe dla Minecrafta. Zazwyczaj są one tworzone w celu ułatwienia tworzenia serwerów z rozgrywką niestandardową względem Vanilli. Oprogramowanie to może działać jako modyfikacja serwera Vanilla (Spigot, Sponge, itd.), jednak często nie bazuje ono na kodzie oficjalnego serwera. | ||
== Główne różnice względem serwera Vanilla == | |||
= | |||
=== Wsparcie dla modyfikacji/wtyczek === | |||
Większość niestandardowych serwerach wspiera zewnętrzne modyfikacje lub pluginy. Pozwalają one na urozmaicenie gry w dowolny sposób, zaczynając od stylizacji czatu, na nowych przedmiotach kończąc. | |||
== | === Możliwość dołączenia z wielu wersji klienta === | ||
Część niestandardowego oprogramowanie serwerowego wspiera wiele wersji klienta gry, co może okazać się przydatne na serwerach typu mini-gierki, Gracz kontra Gracz czy lobby. Główną limitacją tego rozwiązania jest wymóg limitowania funkcjonalności nowych wersji lub próba emulacji na starszych. | |||
=== Naprawa błędów === | |||
Niestandardowe oprogramowanie będące modyfikacją Vanilli często naprawia wszelakiego rodzaju błędy i eksploity przed oficjalnymi łatkami od Mojangu. Jest to przydatne na serwerach każdego typu, ponieważ mogą one powodować niestabilność serwera. | |||
== Niestandardowe serwery (Java Edition) == | == Niestandardowe serwery (Java Edition) == | ||
=== | === Modyfikujące serwer Vanilla === | ||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
!Nazwa | !Nazwa | ||
!Twórcy | !Twórcy | ||
! | !Wspierane wersje | ||
!Bazuje na | |||
!Język | !Język | ||
!Status | |||
!Licencja | !Licencja | ||
!Platforma | !Platforma | ||
| Linia 32: | Linia 29: | ||
|[https://www.spigotmc.org/ Spigot] | |[https://www.spigotmc.org/ Spigot] | ||
| md_5 i inni | | md_5 i inni | ||
| | | Stabilnie: 1.17.1 | ||
|Bukkit/Vanilla | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[https://papermc.io/ Paper] | |[https://papermc.io/ Paper] | ||
|aikar i inni | |aikar i inni | ||
| | |Stabilnie: 1.17.1, 1,16,5 | ||
|[https://www.spigotmc.org/ Spigot] | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] oraz [[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] oraz [[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
| Linia 46: | Linia 47: | ||
|[https://www.spongepowered.org/ Sponge] | |[https://www.spongepowered.org/ Sponge] | ||
|gabizou, bloodmc i inni | |gabizou, bloodmc i inni | ||
| | |Stabilnie: 1.12.2 | ||
Testowo: 1.17.1 | |||
|Vanilla | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[https://fabricmc.net/ Fabric] | |||
|asiekierka, modmuss50 i [[github:FabricMC/fabric-loader/graphs/contributors|inni]] | |||
|Stabilnie: 1.17.1, 1.16.5 | |||
|Vanilla | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[github:FabricMC/fabric-loader/blob/master/LICENSE|Apache License 2.0]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|} | |} | ||
| Linia 56: | Linia 69: | ||
!Nazwa | !Nazwa | ||
!Twórcy | !Twórcy | ||
! | !Wspierane wersje | ||
!Język | !Język | ||
!Status | |||
!Licencja | !Licencja | ||
!Platforma | !Platforma | ||
|- | |||
|[https://github.com/Minestom/Minestom Minestorm] | |||
|TheMode, jglrxavpok | |||
|1.17.1 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:Apache License|Apache License 2.0]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[https://github.com/LanternPowered/Lantern/ Lantern] | |||
|Cybermaxke | |||
|1.16.5, 1.12.2 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[http://cuberite.org/ Cuberite] | |||
|[[github:cuberite/cuberite/blob/master/CONTRIBUTORS|Wielu]] | |||
|1.8 - 1.12 | |||
|[[Wikipedia:C++|C++]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:Apache License|Apache License 2.0]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac|Android}} | |||
|- | |||
|[[github:GlowstoneMC/Glowstone|Glowstone]] | |||
|[https://github.com/GlowstoneMC/Glowstone/graphs/contributors Wielu] | |||
| 1.12.2 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[[github:GoLangMc/minecraft-server|GoLangMc]] | |||
|Sxtanna | |||
| 1.15.2 | |||
|[[Wikipedia:Go (programming language)|Go]] | |||
|Nieaktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
|[https://github.com/apotter96/GemsCraft GemsCraft] | |[https://github.com/apotter96/GemsCraft GemsCraft] | ||
| Linia 65: | Linia 119: | ||
|1.13.2 | |1.13.2 | ||
|[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | |[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win||}}|- | |{{OS|Win||}} | ||
|- | |||
|[http://diorite.org/ Diorite] | |[http://diorite.org/ Diorite] | ||
| GotoFinal, NorthPL93 | | GotoFinal, NorthPL93 | ||
| | | 1.8 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[http://bravoserver.org/ Bravo] | |[http://bravoserver.org/ Bravo] | ||
| C. and others | | C. and others | ||
| | | Beta | ||
|[http://python.org/ Python] 2 | |[http://python.org/ Python] 2 | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://github.com/chraft/c-raft C#raft] | ||
| ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) | | ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) | ||
| | | 1.5 | ||
|[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | |[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:AGPL|AGPL3]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[http://github.com/huin/chunkymonkey Chunky Monkey] | |[http://github.com/huin/chunkymonkey Chunky Monkey] | ||
| huin, agon, nictuku | | huin, agon, nictuku | ||
| | | Beta | ||
|[[Wikipedia:Go (programming language)|Go]] | |[[Wikipedia:Go (programming language)|Go]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[http://mc.kev009.com/craftd/ craftd] | |[http://mc.kev009.com/craftd/ craftd] | ||
| | | kev009, meh, PrecipiceGames oraz inni | ||
| | | Beta | ||
|[[Wikipedia:C99|C99]] | |[[Wikipedia:C99|C99]] | ||
|Porzucony | |||
|[[wikipedia:Licencje_BSD|Simplified BSD]] | |||
|{{OS|Linux}} | |{{OS|Linux}} | ||
|- | |- | ||
|[https://github.com/clonejo/mc-erl mc-erl] | |[https://github.com/clonejo/mc-erl mc-erl] | ||
| Apiocera, clonejo | | Apiocera, clonejo | ||
| | | 1.4.7 | ||
|[[Wikipedia:Erlang (programming language)|Erlang]] | |[[Wikipedia:Erlang (programming language)|Erlang]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPL v3]] | |||
|{{OS|Linux}} | |{{OS|Linux}} | ||
|- | |- | ||
|[https://github.com/BizarreCake/hCraft hCraft] | |[https://github.com/BizarreCake/hCraft hCraft] | ||
| BizarreCake | | BizarreCake | ||
| | | 1.7.2 | ||
|[[Wikipedia:C++ (programming language)|C++]] | |[[Wikipedia:C++ (programming language)|C++]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] | |||
|{{OS|Linux}} | |{{OS|Linux}} | ||
|- | |- | ||
|[http://libopencraft.com LibOpenCraft] | |[http://libopencraft.com LibOpenCraft] | ||
| Geramy, Alex, Zahndy | | Geramy, Alex, Zahndy | ||
| | | 1.2.4 | ||
|[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | |[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPL v3]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[http://mineserver.be/ Mineserver] | |[http://mineserver.be/ Mineserver] | ||
| Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... | | Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... | ||
| | | 1.5.2 | ||
|[[Wikipedia:C++|C++]] | |[[Wikipedia:C++|C++]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:BSD licenses|New BSD]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[http://spoutcraft.org/ Spout]<br>(with [http://github.com/SpoutDev/Vanilla Vanilla] plugin) | |[http://spoutcraft.org/ Spout]<br>(with [http://github.com/SpoutDev/Vanilla Vanilla] plugin) | ||
|[http://spoutcraft.org/team/ SpoutDev] | |[http://spoutcraft.org/team/ SpoutDev] | ||
| | | 1.6.4 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Porzucony | |||
|[http://spout.org/SpoutDevLicenseV1.txt SpoutDev v1] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|} | |} | ||
| Linia 165: | Linia 210: | ||
!Wersja MC | !Wersja MC | ||
!Język | !Język | ||
!Status | |||
!Licencja | !Licencja | ||
!Platforma | !Platforma | ||
| Linia 170: | Linia 216: | ||
|[https://github.com/SpigotMC/BungeeCord/ Bungeecord] | |[https://github.com/SpigotMC/BungeeCord/ Bungeecord] | ||
| md_5 i inni | | md_5 i inni | ||
| 1. | | 1.8–1.17.1 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |||
|[[wikipedia:Licencje_BSD|BSD]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[https://github.com/PaperMC/Waterfall Waterfall] | |[https://github.com/PaperMC/Waterfall Waterfall] | ||
|jamierocks, electronicboy i inni | |jamierocks, electronicboy i inni | ||
|1. | |1.8–1.17.1 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
| Linia 184: | Linia 232: | ||
|[https://github.com/PaperMC/Travertine Traveltine] | |[https://github.com/PaperMC/Travertine Traveltine] | ||
|jamierocks, electronicboy i inni | |jamierocks, electronicboy i inni | ||
|1. | |1.7–1.17.1 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
| Linia 191: | Linia 240: | ||
|[https://www.velocitypowered.com/ Velocity] | |[https://www.velocitypowered.com/ Velocity] | ||
|astei oraz inni | |astei oraz inni | ||
|1. | |1.8–1.17.1 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|} | |} | ||
[[Kategoria:Serwer]] | |||
Aktualna wersja na dzień 19:27, 27 lis 2025
| Treść strony Niestandardowe serwery nie jest wspierana przez Mojang Studios ani Minecraft Wiki. Strona opisuje element stworzony przez społeczność gry. |
Niestandardowe serwery – jest to nieoficjalne, stworzone przez społeczność, oprogramowanie serwerowe dla Minecrafta. Zazwyczaj są one tworzone w celu ułatwienia tworzenia serwerów z rozgrywką niestandardową względem Vanilli. Oprogramowanie to może działać jako modyfikacja serwera Vanilla (Spigot, Sponge, itd.), jednak często nie bazuje ono na kodzie oficjalnego serwera.
Główne różnice względem serwera Vanilla
Wsparcie dla modyfikacji/wtyczek
Większość niestandardowych serwerach wspiera zewnętrzne modyfikacje lub pluginy. Pozwalają one na urozmaicenie gry w dowolny sposób, zaczynając od stylizacji czatu, na nowych przedmiotach kończąc.
Możliwość dołączenia z wielu wersji klienta
Część niestandardowego oprogramowanie serwerowego wspiera wiele wersji klienta gry, co może okazać się przydatne na serwerach typu mini-gierki, Gracz kontra Gracz czy lobby. Główną limitacją tego rozwiązania jest wymóg limitowania funkcjonalności nowych wersji lub próba emulacji na starszych.
Naprawa błędów
Niestandardowe oprogramowanie będące modyfikacją Vanilli często naprawia wszelakiego rodzaju błędy i eksploity przed oficjalnymi łatkami od Mojangu. Jest to przydatne na serwerach każdego typu, ponieważ mogą one powodować niestabilność serwera.
Niestandardowe serwery (Java Edition)
Modyfikujące serwer Vanilla
| Nazwa | Twórcy | Wspierane wersje | Bazuje na | Język | Status | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Spigot | md_5 i inni | Stabilnie: 1.17.1 | Bukkit/Vanilla | Java | Aktywny | GPLv3 | |
| Paper | aikar i inni | Stabilnie: 1.17.1, 1,16,5 | Spigot | Java | Aktywny | GPLv3 oraz MIT | |
| Sponge | gabizou, bloodmc i inni | Stabilnie: 1.12.2
Testowo: 1.17.1 |
Vanilla | Java | Aktywny | MIT | |
| Fabric | asiekierka, modmuss50 i inni | Stabilnie: 1.17.1, 1.16.5 | Vanilla | Java | Aktywny | Apache License 2.0 |
Niebazujące na oficjalnym silniku od Mojang
| Nazwa | Twórcy | Wspierane wersje | Język | Status | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Minestorm | TheMode, jglrxavpok | 1.17.1 | Java | Aktywny | Apache License 2.0 | |
| Lantern | Cybermaxke | 1.16.5, 1.12.2 | Java | Aktywny | MIT | |
| Cuberite | Wielu | 1.8 - 1.12 | C++ | Aktywny | Apache License 2.0 | |
| Glowstone | Wielu | 1.12.2 | Java | Aktywny | MIT | |
| GoLangMc | Sxtanna | 1.15.2 | Go | Nieaktywny | MIT | |
| GemsCraft | apotter96 | 1.13.2 | C# | Porzucony | MIT | |
| Diorite | GotoFinal, NorthPL93 | 1.8 | Java | Porzucony | MIT | |
| Bravo | C. and others | Beta | Python 2 | Porzucony | MIT | |
| C#raft | ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) | 1.5 | C# | Porzucony | AGPL3 | |
| Chunky Monkey | huin, agon, nictuku | Beta | Go | Porzucony | MIT | |
| craftd | kev009, meh, PrecipiceGames oraz inni | Beta | C99 | Porzucony | Simplified BSD | |
| mc-erl | Apiocera, clonejo | 1.4.7 | Erlang | Porzucony | GPL v3 | |
| hCraft | BizarreCake | 1.7.2 | C++ | Porzucony | GPLv3 | |
| LibOpenCraft | Geramy, Alex, Zahndy | 1.2.4 | C# | Porzucony | GPL v3 | |
| Mineserver | Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... | 1.5.2 | C++ | Porzucony | New BSD | |
| Spout (with Vanilla plugin) |
SpoutDev | 1.6.4 | Java | Porzucony | SpoutDev v1 |
Serwery używane do przenoszenia graczy (proxy):
| Nazwa | Twórcy | Wersja MC | Język | Status | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bungeecord | md_5 i inni | 1.8–1.17.1 | Java | Aktywny | BSD | |
| Waterfall | jamierocks, electronicboy i inni | 1.8–1.17.1 | Java | Aktywny | MIT | |
| Traveltine | jamierocks, electronicboy i inni | 1.7–1.17.1 | Java | Aktywny | MIT | |
| Velocity | astei oraz inni | 1.8–1.17.1 | Java | Aktywny | MIT |