Niestandardowe serwery: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja przejrzana] |
Nie podano opisu zmian |
d tylko kategoria |
||
| (Nie pokazano 36 wersji utworzonych przez 13 użytkowników) | |||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
{{Odpowiedzialność}} | {{Odpowiedzialność}} | ||
'''Niestandardowe serwery''' | '''Niestandardowe serwery''' – jest to nieoficjalne, stworzone przez społeczność, oprogramowanie serwerowe dla Minecrafta. Zazwyczaj są one tworzone w celu ułatwienia tworzenia serwerów z rozgrywką niestandardową względem Vanilli. Oprogramowanie to może działać jako modyfikacja serwera Vanilla (Spigot, Sponge, itd.), jednak często nie bazuje ono na kodzie oficjalnego serwera. | ||
== Główne różnice względem serwera Vanilla == | |||
=== | === Wsparcie dla modyfikacji/wtyczek === | ||
Większość niestandardowych serwerach wspiera zewnętrzne modyfikacje lub pluginy. Pozwalają one na urozmaicenie gry w dowolny sposób, zaczynając od stylizacji czatu, na nowych przedmiotach kończąc. | |||
=== Możliwość dołączenia z wielu wersji klienta === | |||
Część niestandardowego oprogramowanie serwerowego wspiera wiele wersji klienta gry, co może okazać się przydatne na serwerach typu mini-gierki, Gracz kontra Gracz czy lobby. Główną limitacją tego rozwiązania jest wymóg limitowania funkcjonalności nowych wersji lub próba emulacji na starszych. | |||
=== Naprawa błędów === | |||
Niestandardowe oprogramowanie będące modyfikacją Vanilli często naprawia wszelakiego rodzaju błędy i eksploity przed oficjalnymi łatkami od Mojangu. Jest to przydatne na serwerach każdego typu, ponieważ mogą one powodować niestabilność serwera. | |||
== Niestandardowe serwery (Java Edition) == | |||
{| class="wikitable" | === Modyfikujące serwer Vanilla === | ||
{| class="wikitable sortable" | |||
!Nazwa | |||
!Twórcy | |||
!Wspierane wersje | |||
!Bazuje na | |||
!Język | |||
!Status | |||
!Licencja | |||
!Platforma | |||
|- | |- | ||
|[https://www.spigotmc.org/ Spigot] | |||
| md_5 i inni | |||
| Stabilnie: 1.17.1 | |||
|Bukkit/Vanilla | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
| || | | |[https://papermc.io/ Paper] | ||
| | |aikar i inni | ||
| | |Stabilnie: 1.17.1, 1,16,5 | ||
| | |[https://www.spigotmc.org/ Spigot] | ||
| | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
| | |Aktywny | ||
| | |[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] oraz [[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
| | |[https://www.spongepowered.org/ Sponge] | ||
| | |gabizou, bloodmc i inni | ||
|Stabilnie: 1.12.2 | |||
Testowo: 1.17.1 | |||
|Vanilla | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
| | |[https://fabricmc.net/ Fabric] | ||
| | |asiekierka, modmuss50 i [[github:FabricMC/fabric-loader/graphs/contributors|inni]] | ||
|Stabilnie: 1.17.1, 1.16.5 | |||
|Vanilla | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[github:FabricMC/fabric-loader/blob/master/LICENSE|Apache License 2.0]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|} | |||
=== Niebazujące na oficjalnym silniku od Mojang === | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
!Nazwa | |||
!Twórcy | |||
!Wspierane wersje | |||
!Język | |||
!Status | |||
!Licencja | |||
!Platforma | |||
|- | |- | ||
| | |[https://github.com/Minestom/Minestom Minestorm] | ||
| | |TheMode, jglrxavpok | ||
|1.17.1 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:Apache License|Apache License 2.0]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
| | |[https://github.com/LanternPowered/Lantern/ Lantern] | ||
| | |Cybermaxke | ||
|1.16.5, 1.12.2 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
| | |[http://cuberite.org/ Cuberite] | ||
| | |[[github:cuberite/cuberite/blob/master/CONTRIBUTORS|Wielu]] | ||
|1.8 - 1.12 | |||
|[[Wikipedia:C++|C++]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:Apache License|Apache License 2.0]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac|Android}} | |||
|- | |- | ||
| | |[[github:GlowstoneMC/Glowstone|Glowstone]] | ||
| | |[https://github.com/GlowstoneMC/Glowstone/graphs/contributors Wielu] | ||
| 1.12.2 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[[github:GoLangMc/minecraft-server|GoLangMc]] | |||
|Sxtanna | |||
| 1.15.2 | |||
|[[Wikipedia:Go (programming language)|Go]] | |||
|Nieaktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
| | |[https://github.com/apotter96/GemsCraft GemsCraft] | ||
| | |apotter96 | ||
|1.13.2 | |||
|[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | |||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win||}} | |||
|- | |||
|[http://diorite.org/ Diorite] | |||
| GotoFinal, NorthPL93 | |||
| 1.8 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[http://bravoserver.org/ Bravo] | |||
| C. and others | |||
| Beta | |||
|[http://python.org/ Python] 2 | |||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[https://github.com/chraft/c-raft C#raft] | |||
| ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) | |||
| 1.5 | |||
|[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | |||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:AGPL|AGPL3]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[http://github.com/huin/chunkymonkey Chunky Monkey] | |||
| huin, agon, nictuku | |||
| Beta | |||
|[[Wikipedia:Go (programming language)|Go]] | |||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[http://mc.kev009.com/craftd/ craftd] | |||
| kev009, meh, PrecipiceGames oraz inni | |||
| Beta | |||
|[[Wikipedia:C99|C99]] | |||
|Porzucony | |||
|[[wikipedia:Licencje_BSD|Simplified BSD]] | |||
|{{OS|Linux}} | |||
|- | |||
|[https://github.com/clonejo/mc-erl mc-erl] | |||
| Apiocera, clonejo | |||
| 1.4.7 | |||
|[[Wikipedia:Erlang (programming language)|Erlang]] | |||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPL v3]] | |||
|{{OS|Linux}} | |||
|- | |||
|[https://github.com/BizarreCake/hCraft hCraft] | |||
| BizarreCake | |||
| 1.7.2 | |||
|[[Wikipedia:C++ (programming language)|C++]] | |||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] | |||
|{{OS|Linux}} | |||
|- | |||
|[http://libopencraft.com LibOpenCraft] | |||
| Geramy, Alex, Zahndy | |||
| 1.2.4 | |||
|[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | |||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPL v3]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[http://mineserver.be/ Mineserver] | |||
| Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... | |||
| 1.5.2 | |||
|[[Wikipedia:C++|C++]] | |||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:BSD licenses|New BSD]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
| | |[http://spoutcraft.org/ Spout]<br>(with [http://github.com/SpoutDev/Vanilla Vanilla] plugin) | ||
| | |[http://spoutcraft.org/team/ SpoutDev] | ||
| | | 1.6.4 | ||
| | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
| | |Porzucony | ||
|[http://spout.org/SpoutDevLicenseV1.txt SpoutDev v1] | |||
| | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|} | |||
=== Serwery używane do przenoszenia graczy (proxy): === | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
!Nazwa | |||
!Twórcy | |||
!Wersja MC | |||
!Język | |||
!Status | |||
!Licencja | |||
!Platforma | |||
|- | |- | ||
| | |[https://github.com/SpigotMC/BungeeCord/ Bungeecord] | ||
| | | md_5 i inni | ||
| 1.8–1.17.1 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[wikipedia:Licencje_BSD|BSD]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
| | |[https://github.com/PaperMC/Waterfall Waterfall] | ||
| | |jamierocks, electronicboy i inni | ||
|1.8–1.17.1 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
| | |[https://github.com/PaperMC/Travertine Traveltine] | ||
| | |jamierocks, electronicboy i inni | ||
|1.7–1.17.1 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
| | |[https://www.velocitypowered.com/ Velocity] | ||
| | |astei oraz inni | ||
|1.8–1.17.1 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|} | |} | ||
[[Kategoria:Serwer]] | |||
Aktualna wersja na dzień 19:27, 27 lis 2025
| Treść strony Niestandardowe serwery nie jest wspierana przez Mojang Studios ani Minecraft Wiki. Strona opisuje element stworzony przez społeczność gry. |
Niestandardowe serwery – jest to nieoficjalne, stworzone przez społeczność, oprogramowanie serwerowe dla Minecrafta. Zazwyczaj są one tworzone w celu ułatwienia tworzenia serwerów z rozgrywką niestandardową względem Vanilli. Oprogramowanie to może działać jako modyfikacja serwera Vanilla (Spigot, Sponge, itd.), jednak często nie bazuje ono na kodzie oficjalnego serwera.
Główne różnice względem serwera Vanilla
Wsparcie dla modyfikacji/wtyczek
Większość niestandardowych serwerach wspiera zewnętrzne modyfikacje lub pluginy. Pozwalają one na urozmaicenie gry w dowolny sposób, zaczynając od stylizacji czatu, na nowych przedmiotach kończąc.
Możliwość dołączenia z wielu wersji klienta
Część niestandardowego oprogramowanie serwerowego wspiera wiele wersji klienta gry, co może okazać się przydatne na serwerach typu mini-gierki, Gracz kontra Gracz czy lobby. Główną limitacją tego rozwiązania jest wymóg limitowania funkcjonalności nowych wersji lub próba emulacji na starszych.
Naprawa błędów
Niestandardowe oprogramowanie będące modyfikacją Vanilli często naprawia wszelakiego rodzaju błędy i eksploity przed oficjalnymi łatkami od Mojangu. Jest to przydatne na serwerach każdego typu, ponieważ mogą one powodować niestabilność serwera.
Niestandardowe serwery (Java Edition)
Modyfikujące serwer Vanilla
| Nazwa | Twórcy | Wspierane wersje | Bazuje na | Język | Status | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Spigot | md_5 i inni | Stabilnie: 1.17.1 | Bukkit/Vanilla | Java | Aktywny | GPLv3 | |
| Paper | aikar i inni | Stabilnie: 1.17.1, 1,16,5 | Spigot | Java | Aktywny | GPLv3 oraz MIT | |
| Sponge | gabizou, bloodmc i inni | Stabilnie: 1.12.2
Testowo: 1.17.1 |
Vanilla | Java | Aktywny | MIT | |
| Fabric | asiekierka, modmuss50 i inni | Stabilnie: 1.17.1, 1.16.5 | Vanilla | Java | Aktywny | Apache License 2.0 |
Niebazujące na oficjalnym silniku od Mojang
| Nazwa | Twórcy | Wspierane wersje | Język | Status | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Minestorm | TheMode, jglrxavpok | 1.17.1 | Java | Aktywny | Apache License 2.0 | |
| Lantern | Cybermaxke | 1.16.5, 1.12.2 | Java | Aktywny | MIT | |
| Cuberite | Wielu | 1.8 - 1.12 | C++ | Aktywny | Apache License 2.0 | |
| Glowstone | Wielu | 1.12.2 | Java | Aktywny | MIT | |
| GoLangMc | Sxtanna | 1.15.2 | Go | Nieaktywny | MIT | |
| GemsCraft | apotter96 | 1.13.2 | C# | Porzucony | MIT | |
| Diorite | GotoFinal, NorthPL93 | 1.8 | Java | Porzucony | MIT | |
| Bravo | C. and others | Beta | Python 2 | Porzucony | MIT | |
| C#raft | ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) | 1.5 | C# | Porzucony | AGPL3 | |
| Chunky Monkey | huin, agon, nictuku | Beta | Go | Porzucony | MIT | |
| craftd | kev009, meh, PrecipiceGames oraz inni | Beta | C99 | Porzucony | Simplified BSD | |
| mc-erl | Apiocera, clonejo | 1.4.7 | Erlang | Porzucony | GPL v3 | |
| hCraft | BizarreCake | 1.7.2 | C++ | Porzucony | GPLv3 | |
| LibOpenCraft | Geramy, Alex, Zahndy | 1.2.4 | C# | Porzucony | GPL v3 | |
| Mineserver | Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... | 1.5.2 | C++ | Porzucony | New BSD | |
| Spout (with Vanilla plugin) |
SpoutDev | 1.6.4 | Java | Porzucony | SpoutDev v1 |
Serwery używane do przenoszenia graczy (proxy):
| Nazwa | Twórcy | Wersja MC | Język | Status | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bungeecord | md_5 i inni | 1.8–1.17.1 | Java | Aktywny | BSD | |
| Waterfall | jamierocks, electronicboy i inni | 1.8–1.17.1 | Java | Aktywny | MIT | |
| Traveltine | jamierocks, electronicboy i inni | 1.7–1.17.1 | Java | Aktywny | MIT | |
| Velocity | astei oraz inni | 1.8–1.17.1 | Java | Aktywny | MIT |