Woda

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Woda

Typ

Ciecze

Fizyka

?

Przezroczystość

Częściowo (-2 światła)

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

500 bloków

Palność

Nie

Narzędzie

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Nie


Woda jest jednym z dwóch elementów płynnych w grze. Jest jednym z najpowszechniejszych elementów na generowanych mapach. Spotykana jest w postaci rzek, jezior i mórz, a także podziemnych potoków. Zarazem, jako jedna z niewielu nie może być przenoszona w ekwipunku bez odpowiedniego przyrządu; może być przenoszona tylko w wiadrze. Woda jako animowany blok z widzianą obecnie teksturą pojawiła się po raz pierwszy w wersji 0.0.19a; od tego czasu nie zmieniała się zbytnio.

Duplikowanie

Woda duplikuje się w nieskończoność od źródła, spływając i zalewając wszystkie tereny do których może dotrzeć. Fala wody na płaskich terytoriach zmniejsza się wraz z każdym kolejnym pokonanym odcinkiem, i zmniejsza się po pewnym czasie do stopnia, gdy nie jest zdolna dalej płynąć. Płynąc bezpośrednio w dół, woda duplikuje się w nieskończoność, dopóki nie sięgnie dna, a spływająca fala nie zmniejsza się.

Zastosowanie

Zastosowanie wody w rolnictwie w postaci kanałów nawadniających

Już od pierwszych wersji gry gdzie woda się pojawiała, używana była jako dekoracja w domach i ogródkach, jak i jako środek transportu (patrz niżej). Oprócz tego, uprawianie rolnictwa bez nawadniania gleby jest niemalże niemożliwe, dlatego też tworzy się specjalne kanały nawadniające glebę, podwyższające tempo rozwoju roślin.

Transport

Typowa winda wodna

Ze względu na dużą szybkość spadania, woda wykorzystywana jest często jako winda prowadząca w dół. Oprócz samej szybkości, taki rodzaj transportu jest znacznie tańszy. Stworzenie drabiny o długości 20 bloków wymaga 140 patyków (tj. 70 desek, tj. ok 18 drewien), natomiast stworzenie windy wodnej tej samej długości wymaga zaledwie jednego wiadra wody. Ma też walory estetyczne (często windy służą nie tylko do transportu, lecz także do ozdoby). Jednakże, używanie windy wodnej do poruszania się w górę jest niewskazane; naraża to gracza na śmierć przez uduszenie się, jak i jest znacznie wolniejsze niż wspinanie się po drabinie.

Spotykane są również kanały lekko pochylone, służące do szybkiego przemieszczania się po lekko nachylonym terenie, jak i długie i szerokie kanały służące do poruszania się łodzią.

Woda w różnych biomach

Lód na powierzchni wody

Woda - tak samo jak trawa - różni się w różnych biomach. Choć to wciąż niepotwierdzone, gracze zauważyli, że głębokość dna morskiego może różnić się w różnych biomach; ponadto, w najchłodniejszych biomach (np. tundra) woda przykryta jest zazwyczaj jednoblokową warstwą lodu.

Usuwanie wody

Woda duplikuje się od źródła, więc jej usunięcie bywa trudne. W starszych wersjach (np. Indev) znaleźć można było gąbki, które usuwały wodę w bloku o wymiarach 5x5x5. W wersji Beta gąbka nadal jest obecna, ale nie jest generowana na standardowych mapach, a dostępna jest tylko przez użycie komendy /give, co uznawane jest za oszukiwanie. Zamiast tego, głównie podczas oczyszczania podwodnych tuneli, stosuje się metodę "schodkową":

WWWWWWWWWWW
SSSSSSSSSSS
GPPPZWWWWŹW
GPPZZWWWWWW
SSSSSSSSSSS
WWWWWWWWWWW

Gdzie:

Metoda ta polega na stopniowym zakrywaniu kolejnych etapów korytarza, gdy do źródła jest daleko i nie można sięgnąć wiaderkiem; stawia się dwa bloki ziemi na sobie w miejscu, gdzie jest woda, usuwa górny, i ustawia kolejne bloki ziemi dalej, po czym usuwa się dolne bloki i przechodzi dalej. Metoda ta jest jednak zbędna, gdy źródło wody znajduje się blisko i można usunąć je wiaderkiem.

Mechanika wody

Gdy wodę postawi się na płaskim terenie, to rozleje się na wszystkie strony, lecz jeśli w odległości do sześciu bloków od źródła (działa to też na ukos, ale w sensie takim, że np. 4 bloki na wprost i jeden w prawo) będzie znajdować się jakikolwiek uskok lub zbiornik wodny, woda popłynie w jego stronę nie rozlewając się na inne.

Związane z mechaniką wody jest też zjawisko "dopełniania". Dzięki temu zjawisku można stworzyć nieskończone źródło. Polega ono na tym, że gdy dwa źródła są obok siebie, ale na ukos, to w miejscu gdzie spotykają się dwa strumienie wody, powstaje nowe źródło. Taki sam efekt powstaje gdy zamiast na ukos, są położone na wprost a między nim jest jedna kratka odstępu (nie więcej). Dopełnianie nie zachodzi na głębokości większej niż jeden.

Woda w Minecrafcie ma też tę dziwną właściwość, że gdy wypływa się na powierzchnię przy ścianie to trwa to wolniej niż gdyby zrobić to samo nie przylegając do żadnej powierzchni. Dlatego gdy wypływa się z większych głębokości, lepiej nie być przy ścianie.

Ciekawostki

  • Od wersji 1.9 woda może przeciekać przez jedną warstwę bloków postawioną zaraz pod nią.
  • W wodzie nie zapalisz pochodni. Zniknie ona w ułamku sekundy pozostawiąjąc leżący przedmiot.
  • Woda jest zasobem odnawialnym dzięki możliwości utworzenia nieskończonego źródła wody.
  • Łącząc strumień wody ze strumieniem lawy, można utworzyć fabrykę bruku.
  • Woda chroni gracza przed śmiercią od upadku, jednakże gdy źródło wody jest zbyt płytkie, gracz może nadal zginąć uderzając o dno.
  • Nieumarłe moby nie giną w świetle słońca, gdy pływają w wodzie.
  • W wodzie wydobywanie bloków trwa znacznie dłużej niż normalnie, lecz gdy znajdujesz się nad wodą, a blok jest pod nią, to kopiesz z normalną szybkością.
  • W trybie pokojowym gracz może przebywać dłużej pod wodą i z powodu regeneracji tonięcie będzie trwać dwa razy dłużej.
  • Kiedy źródło lawy zostanie zalane wodą, zmieni się w obsydian.

Galeria