Ekwipunek

Z Minecraft Wiki Polska
Wersja z dnia 12:20, 20 sie 2016 autorstwa Infsai (dyskusja | edycje) (dodanie </gallery> i zmienienie "==Przypisy== (...)" na "{{Przypisy}})
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błąd przy generowaniu miniatury: Nie można zapisać miniatury do miejsca docelowego
Ekwipunek

Ekwipunek (ang. Inventory) jest GUI pokazującym nam jakie bloki lub przedmioty posiadamy w ekwipunku. Można tutaj zakładać na siebie pancerz, przekładać przedmioty do ręki i tworzyć przedmioty z craftingu wymagające pola 2x2 w tym najbardziej potrzebny stół warsztatowy. Widoczne jest też okienko z animowanym wyglądem bohatera, pokazujący założoną zbroję i osobisty wygląd.

Wygląd

Ekwipunek dzieli się na 4 miejsca na zbroje (hełm, napierśnik, nogawice i buty), w których musi znajdować się zbroja, aby dawała ochronę, 27 miejsc składowania, 9 miejsc ekwipunku podręcznego, czyli to co może trzymać gracz w głównej ręce, oraz 1 miejsce na przedmiot trzymany w drugiej ręce.

Przedmioty te wybieramy za pomocą numerów klawiatury (1-9) lub kółka myszy. Przedmioty lub bloki, które podnosimy najpierw wpadają do slotów skrótów (jeżeli jakiś jest wolny), a dopiero potem w składziku. W wersji Alpha możliwe było umieszczanie przedmiotów w polu craftingu i pozostawały tam one po wyłączeniu inwentarza. Zostało to zmienione w wersji Beta - przedmioty które się tam znajdowały podczas zamykania okna ekwipunku zostaną wyrzucone na ziemię i mogą być ponownie podniesione. Począwszy od wersji Beta po najechaniu na ikonę przedmiotu w inwentarzu pokaże się nam jego nazwa.

Najeżdżanie na miejsce w ekwipunku

Niektóre z przedmiotów umieszczonych w ekwipunku możemy grupować (ang. stackować). Bloki i niektóre przedmioty są grupowane po 64 sztuki w jednym polu, podczas gdy narzędzia, łóżka, wagoniki i łódki już nie. Śnieżki, puste wiadra, Perły Kresu i jajka łączą się tylko do 16 sztuk.

Używanie

Przedmioty grupują się automatycznie po podniesieniu. Dzielić je możemy na połowy, gdy klikamy prawym przyciskiem myszy na takie złączenie przedmiotów w ekwipunku i odkładamy wziętą w ten sposób połowę na inne miejsce lub oddzielać po jednej sztuce - to robimy podnosząc złączenie lewym przyciskiem i klikając prawym na puste pole w ekwipunku. Łączyć w złączenia możemy stawiając przedmioty/bloki na sobie.

Aby przenieść szybko przedmiot lub nawet złączenie, wystarczy kliknąć dowolnym przyciskiem myszy na przedmiot przytrzymując klawisz Shift.

Wyrzucić coś z ekwipunku możemy, gdy klikniemy poza oknem trzymając jakiś przedmiot lub gdy zamkniemy je podczas gdy coś znajduje się w polu craftingu. Jest to łatwiejsza metoda wyrzucania niż używanie "Q", ponieważ pozwala na wyrzucanie całych złączeń za jednym razem. Wyrzucone przedmioty znikną po pięciu minutach.

Historia

  • Od wersji Alpha 1.1.0, stan inwentarza zapisywany jest na serwerach multiplayer, więc stan ekwipunku, skrzyń pozostaje taki sam do ponownego wejścia na serwer.
  • Funkcję klawisza Shift dodano dopiero w patchu Beta 1.5.
  • Pierwotnie do wersji Beta 1.3_01 domyślnym przyciskiem otwierania Ekwipunku było "I", później zmienione na "E" w Beta 1.4, ponieważ Notch uważał to za bardziej wygodne i skuteczne.[1] Skrót może być oczywiście przypisany innemu klawiszowi w opcjach gry.

Znane błędy

  • Umierając, gdy okno inwentarza jest otwarte zauważysz, że postać upada na prawo, a do wersji beta 1.3_01 skórka jest zmieniona na domyślną, nawet jeżeli ustawioną masz inną.
  • Gdy zasypiasz w łóżku i otworzysz okienko ekwipunku, postać będzie leżała na lewej stronie. W tej sytuacji skin pozostanie jednak ten sam.

Ciekawostki

  • Otwarcie ekwipunku jest pierwszym osiągnięciem jakie możemy osiągnąć w Minecraft.
  • Po otworzeniu ekwipunku, gra się nie zatrzyma jak w przypadku przyciśnięcia Esc. Czas będzie płynął normalnie, a moby będą mogły atakować gracza.
  • Po otworzeniu ekwipunku przy jakimkolwiek portalu, postać zostanie do niego wciągnięta, a ekwipunek się zamknie.
  • Po włączeniu widoczności hitboxów (F3 + B) widoczny będzie hitbox postaci w ekwipunku.

Galeria


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.