Jasnogłaz

Z Minecraft Wiki Polska
Wersja z dnia 16:54, 11 lis 2013 autorstwa BartoszKonkol (dyskusja | edycje) (Usunięto Stub)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Jasnogłaz

Typ

Nether

Fizyka

?

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Tak, 15

Odporność na eksplozje

1,5 bloku

Palność

Nie

Narzędzie

Żadne

Odnawialne

Nie

Możliwość grupowania

Tak (64)


Jasnogłaz (stare nazwy to Glowstone, Lightstone, Brittle Gold, Brightstone, Australium lub Brimstone) jest pozłacanym blokiem, który świeci przez nieokreślony czas. Naturalnie ten blok można spotkać tylko w Netherze. Wyrasta na spodach bloków, najczęściej w pobliżu lawy. Bloki jasnogłazu przyjmują formację koralowco-podobną. Luminacja jasnogłazu wynosi 15.

Niszcząc blok jasnogłazu zyskamy jego pył. W przeciwieństwie do pochodni, jasnogłaz nie zostaje zniszczony w kontakcie z wodą i nie przestaje oświetlać otoczenia. Można z tego bloku wykonać podwodne oświetlenie. Jest on również naturalnym źródłem ciepła, i jak każde takie źródło - topi śnieg oraz lód.

Otrzymywanie

Składniki Wejście » Wyjście
Jasnopył










Zastosowania

Składniki Wejście » Wyjście
Pył czerwonego kamienia
+
Jasnogłaz










Historia

  • Jasnogłaz został wprowadzony w wersji 1.2.0 (Halloween Update)
  • Od wersji 1.6.6, zmieniono materiał jasnogłazu na kamień - więc do wydobycia tegoż surowca potrzebny jest kilof. Od tej aktualizacji, po zniszczeniu wypada od 1 do 4 sztuk pyłu jasnogłazu, zmieniła się również receptura - blok jasnogłazu uzyskamy, robiąc kwadrat o wymiarach 2x2 (zgodnie z rysunkiem poniżej) z czterech sztuk pyłu.
  • Od 1.0.0 materiał jasnogłazu został zmieniony z powrotem na szkło - od tej wersji nie można zasilić tego bloku i kłaść na nim czerwonego proszku.
  • Od aktualizacji 12w07a jasnogłaz jest wykorzystywany do tworzenia lamp.
  • Od 1.2 energia wciąż nie przepływa przez jasnogłaz, ale można już na nim stawiać czerwony proszek. Po tej aktualizacji jasnogłaz to jedyny blok który nie przecina kabli, ale można je na nim kłaść - gracze z tego korzystają aby szybko transportować energię w górę.

Galeria

Ciekawostki

  • Czasami występuje błąd, który powoduje brak emitowanego światła z bloku jasnogłazu.
  • Jasnogłaz można też wykorzystać jako X-ray. Jeśli gracz będzie miał głowę w jasnogłazie, i jeżeli janogłaz będzie przylegać do jakiegoś bloku, patrząc się w stronę tego klocka, będziemy widzieć, co się dzieje za ścianą. Do tej sztuczki możemy użyć lepkich tłoków.