Usunięte elementy z Java Edition

Wersja z dnia 21:16, 25 wrz 2016 autorstwa TheTNT1500 (dyskusja | edycje) (Jutro poprawie)
Informacje zawarte w tym artykule opisują element niedostępny lub przestarzały.
Ten element został usunięty z gry lub nigdy nie został do niej dodany.

Bloki

Koło zębate

 
  Osobny artykuł: Koło zębate.

Przypuszcza się, że koła zębate miały zostać dodane do gry w wersji Indev, ponieważ to właśnie z tego okresu pochodzi pierwszy filmik przedstawiający je. Można było je uzyskać jedynie za pomocą edycji ekwipunku. Koła zębate egzystowały w Infdev jako czerwony proszek do dnia 27 czerwca 2010, kiedy to zostały usunięte. W wersji Alpha 1.0.1 ID koła zębatego otrzymał czerwony kamień.

Płaczący obsydian

Plik:Strangeorerender.png
  Osobny artykuł: Płaczący obsydian.

Płaczący obsydian najprawdopodobniej miał zostać dodany do gry w wersji Beta 1.3. Prawdopodobnie ten blok miał zmieniać punkt spawnu gracza, lecz po wprowadzeniu łóżek stał się bezużyteczny. Blok ten prawdopodobnie miał być tworzony z obsydianu oraz lazurytu. W wersji Beta 1.5 jego tekstura została usunięta z gry.

Latarnia

  Osobny artykuł: Latarnia.

Latarnie miały zostać dodane do gry w wersji Alpha 1.2.0. Miały służyć jako stałe źródło światła (pochodnie tymczasem miałyby się wypalać, lecz z tego również zrezygnowano). Na MineConie 2011 Notch oficjalnie z nich zrezygnował. W zamian zostały dodane inne rodzaje oświetlenia[1] na przykład lampy, czy glowstone. [2]

 
Półbloki ziemi

Półblok ziemi

  Osobny artykuł: Półblok#Półblok ziemi.

W wersji Survival Test 0.26 Notch przeprowadzał testy z jednym z pierwszych półbloków - półbokiem ziemi. Nigdy jednak nie został wprowadzony do gry.

Krzesło i inne meble

 
Krzesło z pliku terrain.png z wersji Indev
  Osobny artykuł: Krzesło.

W pliku terrain.png z wersji Indev znajdowały się dwie tekstury, które mogą być interpretowane jako krzesło (z boku i z przodu). Ich przeznaczenie nie jest znane. Na World of Notch, meble, a konkretnie krzesła zostały kilka razy wspomniane.[3][4][5][6]

Zamknięta Skrzynia

 
  Osobny artykuł: Zablokowana skrzynia.
Był to żart primaaprilisowym wprowadzonym w wersji 1.4 Beta. Próba otworzenia takiej skrzyni nakazywała przejść do sklepu Mojangu. Tam też można było znaleźć wiele przedmiotów, które rzekomo miałyby pomagać w rozgrywce. W snapshocie 13w41a ją usunięto

Róża

Plik:Red Rose.png

Był poniekąd rzadsze niż mniszki lekarskie, zazwyczaj rosnąc pojedynczo lub w grupach po 3-4. W wersji 1.7.2 zostały zastąpione makiem. Mogły być trzymane i upuszczane przez żelazne golemy.

Przedmioty

Skórzana kolczuga

W wersji Indev w pliku items.png pomiędzy skórzaną i kolczą zbroją można było znaleźć teksturę skórzanej kolczugi. Jej przeznaczenie nie jest znane, bowiem skórzana kolczuga nigdy nie została dodana do gry.

Kołczan

  Osobny artykuł: Kołczan.
 

Chociaż tekstura kołczanu była w grze w wersji Indev prawie nic o nim nie wiadomo (prawdopodobnie miał być używany do przechowywania strzał). Jeb powiedział, że nie ma zamiaru dodawać kołczanów.[7]

Siodło końskie

  Osobny artykuł: Siodło końskie.
 

W snapchocie 13w16a do gry zostało dodane siodło końskie. Jak sama nawa mówi za pomocą niego można było jeździć na koniu. Było ono pierwszym przedmiotem, którego można było grupować maksymalnie po 32 sztuki. Dwa snapshoty później, w wersji 13w18a siodło końskie zostało usunięte.




   






Mapa

W wersji Indev dodano możliwość ustalenia rodzaju, typu i kształtu mapy. Funkcja ta mocno wpłynęła na rozgrywkę i dostępność niektórych surowców takich jak woda, piasek, czy żwir. W wersji tej pojawiła się możliwość robienia rzutów izometrycznych.

Rzut izometryczny

Rzut izometryczny wykonywało się po wciśnięciu klawisza F7. Na obrazie zostaną zapisane pozycje wszystkich widocznych mobów i budowli zbudowanych przez gracza. Podczas wschodu słońca na obrazie może się również zachować słońce. Gracz nie będzie widoczny, chyba, że przed zrobieniem zdjęcia zmieni swoją perspektywę na trzecioosobową. Funkcja ta została usunięta w późniejszych wersjach.

Motyw mapy

  • Normalny - domyślny motyw. Na powierzchni spotykane są drzewa, a okolica wygląda przyjemnie. Pogoda jest czasem pochmurna, a dzień i noc są sobie równe w długości. Pod ziemią znajdziemy wszystkie typy surowców, a lawa występuje przy warstwie skały macierzystej.
  • Piekło - drugi typ charakteryzuje się zdecydowanie mniejszą ilością światła, co umożliwia pojawianie się mobów o każdej porze. Zamiast wody występuje lawa, a na ziemi nie rośnie trawa (choć niekiedy zachodzi taka możliwość). Bloki trawy pojawiają się w małych ilościach podczas generowania mapy. Uprawa roślin zachodzi o wiele wolniej niż w innych motywach. Na powierzchni bardzo obficie występują grzyby.
  • Raj - ten typ jest o wiele bardziej spokojny i łagodny niż pozostałe. Są w nim większe plaże, a roślinność o wiele bardziej bujna. Słońce nigdy nie zachodzi, ponieważ jest ciągłe południe; wrogie moby pojawią się jedynie w podziemiach. Uprawianie roślin jest bardzo szybkie.
  • Lasy - czwarty motyw mapy to średnia motywu Normalnego i Piekła. Występuje stałe zachmurzenie powodujące ściemnianie terenu. Znaleźć można grzyby.
 
Głęboka mapa
 
Lewitująca mapa

Kształt mapy

  • Sześcienna - domyślny kształt poziomu. Tworzy sześcienną mapę z równymi sobie długością, szerokością oraz wysokością.
  • Wydłużona - drugi z typów ukształtowania mapy. Długość jest potrójna, a szerokość i wysokość zmniejszona o połowę.
  • Głęboka - trzeci rodzaj ukształtowania mapy. Tworzy mapę potrójnie głęboką (wysoką) i połowicznie szeroką oraz długą.

Rodzaje mapy

  • Wyspa - domyślny typ mapy. Jak sama nazwa mówi jest to wyspa. Woda znajduje się na obrzeżach, i ciągnie się w nieskończoność. Wyspy mają małe wzgórza i urwiska. Zarówno woda, piasek, jak i żwir są bardzo powszechne.
  • Lewitująca - drugim i zapewne najciekawszym typem jest mapa "lewitująca". Odnaleźć można wiele unoszących się w powietrzu wysp. Wszystkie unoszą się tak wysoko, że ziemia nie jest z nich widziana. Niezależnie z jak wysoka się skoczy, upadek zabije gracza. Wartym zaznaczenia jest fakt, że grawitacja zachowuje się tu dość dziwnie. Można niekiedy odnaleźć pojedyncze warstwy piasku i żwiru unoszące się bez podpory. Ustawienie bloku obok takiej warstwy spowoduje jej upadek. Piasek i żwir są dość powszechne, a wodę spotyka się rzadko.
  • Płaska - trzeci typ mapy. Jest to płaska powierzchnia bez piasku czy wody. Pojedyncze kwiaty i drzewa mogą być znalezione na krańcach mapy, lecz oprócz tego i twoich budowli, ten typ mapy jest pustkowiem. Woda, piasek ani żwir nie występują.
  • Lądowa - czwarty typ mapy jest wyraźnie górzysty. Teren ukształtowany jak skorupka orzecha jest ogrodzony wodą, co powoduje że tereny będące normalnie zalane wodą, są odsłonięte. Piasek i żwir są bardzo częste, podczas gdy woda występuje rzadko.

Tryb zimowy

 
Zimowy krajobraz

Tryb zimowy był losowo występującym typem mapy w wersji Alpha. Dodany został 9 lipca 2010 roku (Seekretny Piątek 4) i może zostać uznany za swego rodzaju pierwszy biom wprowadzony do gry. Światy wygenerowane w tym trybie nie mogły powrócić do normalnego wyglądu bez śniegu, co działa także w drugą stronę. Gracze mogli jednak zmienić plik zapisu gry na taki z Trybem zimowym aktywując zmienną SnowCovered w pliku level.dat przy użyciu edytora map.

Muzyka

Calm4.ogg

Calm4.ogg był plikiem muzycznym stworzonym przez Notcha na potrzebę przetestowania, czy muzyka w grze działa, jak należy.

Menu główne

 
Przycisk poziomu poradnikowego w wersji Indev

Przycisk poziomu poradnikowego

W Indev został dodany niemożliwy do kliknięcia przycisk "Play Tutorial Level". Można go było znaleźć na ekranie tytułowym. Został usunięty podczas przejścia z fazy Alpha do Beta, ale żaden poziom poradnikowy nie istniał pomiędzy Indev a Beta.

Poziom poradnikowy został dodany w wersji na Xbox 360.

Ciekawostki

  • Dzięki modyfikacji "Not In Minecraft" można używać niewykorzystanych i usuniętych przedmiotów.


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.