Informacje zawarte w tym artykule opisują element niedostępny lub przestarzały.
Ten element został usunięty z gry lub nigdy nie został do niej dodany.

Tryb zimowy był losowo występującym typem mapy w wersji Alpha. Dodany został 9. lipca i może zostać uznany za swego rodzaju pierwszy biom wprowadzony do Minecrafta. Światy wygenerowane w tym trybie nie mogły powrócić do normalnego wyglądu bez śniegu, co działa także w drugą stronę. Gracze mogli jednak zmienić plik zapisu gry na taki z Trybem zimowym aktywując zmienną SnowCovered w pliku level.dat przy użyciu edytora map.

Krajobraz z padającym śniegiem.

Aktualizacja Halloweenowa usunęła Tryb zimowy z gry wraz z opadami śnieżnymi (animacja opadów pozostała jednak w plikach). Tryb zimowy stał się nieaktualny, ponieważ występowanie śniegu jest teraz charakterystyczne dla zimowych biomów.

Opady śniegu powróciły w patchu 1.5 wraz z opadami deszczu. Padające płatki śniegu regenerują wcześniej wykopaną warstwę śnieżną.

Różnice

Jedną z różnic jest wygląd płatków śniegu, są cztery wzory. Płątki te utworzą śnieg na powierzchni bezpośrednio wystawionej pod padający śnieg. Śnieg w przeciwieństwie od trawy nie będzie zbierał się na osłonionym terenie. Źródło światła postawione w pobliżu warstwy śniegu stopi go. Bloki śnieżne można zniszczyć rękami lub narzędziami, lecz jedynie użycie łopaty pozwoli nam pozyskać śnieżki. Kulkami można rzucać lub zbić je blok śniegu. Śnieg zostanie od razu zniszczony jeżeli postawiony zostanie na nim inny blok lub będzie unosił sięw powietrzu, jeżeli umieścimy go na pół-bloku.

Drugi, odmienny element to lód. Podczas generowania mapy powierzchnia wszystkich odsłoniętych bloków wody zamarza tworząc półprzezroczysty i śliski lód. Obszary nie znajdujące się w biomie zimowym od razu się roztopią. Lód można stopić w źródło wody uderzając ręką bądź szybciej kilofem. Podobnie jak w przypadku śniegu, każde pobliskie źródło światła zacznie topić lód.