Dyskusja szablonu:BlockSprite/positions

Z Minecraft Wiki Polska
Najnowszy komentarz napisał 1 miesiąc temu Melwin22 w wątku Moja koncepcja tego szablonu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Moja koncepcja tego szablonu

Od razu mówię, że nie uważam tej koncepcji za "jedyną słuszną", zapraszam do dyskusji/własnych sugestii.

Oczywiście atlas jest ogromny (chociaż i tak mniejszy niż Plik:InvCSS.png) i lepiej byłoby przejść na indywidualne sprite'y dla każdego bloku osobno. Ale to jest gigantyczna ilość roboty, więc chwilowo odrzuciłem ten koncept, bo są pilniejsze rzeczy do zrobienia. Tak więc przy założeniu, że ten atlas zostaje, chciałbym, żeby był w miarę uporządkowany, bo znalezienie konkretnej tekstury w takiej masie jest nie lada przedsięwzięciem. Oto moje propozycje:

  1. Aliasy powinny być wypisane w takiej kolejności, w jakiej pojawiają się ich tekstury w atlasie.
  2. Jeśli dany blok istnieje w formie przedmiotu (a większość istnieje), można łatwo podejrzeć w grze jego polską nazwę, umieszczając go w ekwipunku. Tak więc Blok trawy zapisujemy jako blok-trawy, a nie np. jako "Trawa", "Trawiasty blok", "Blok z trawą" itp.
  3. Sprawa się nieco komplikuje, jeśli blok nie istnieje w formie przedmiotu (co dotyczy bloków technicznych, aczkolwiek tamten artykuł nie jest zbyt aktualny, więc proszę go nie traktować jako wyczerpującą listę wyjątków). Tutaj występuje pewna swoboda co do nazewnictwa, bo z reguły nie ma sposobu, by się przekonać, jaką polską nazwę ma blok. Czasami nazwa takiego bloku może się pojawić np. w postępie, ale ogólnie trzeba zgadywać. Przykładowo, blok portalu bramy Endu jest obecnie zapisany jako brama-portalu-endu. W sumie dobrze byłoby, żeby alias zgadzał się z tytułem artykułu, ale to drobiazg.
  4. Jeśli nazwa bloku się zmieni, albo zmieni się jej polskie tłumaczenie, co zdarza się całkiem często, stara nazwa może, ale nie musi zostać. Natomiast nowa nazwa musi się pojawić.
  5. Uważam, że nie powinno być żadnych angielskich aliasów. Polacy nie gęsi, swój język mają.
  6. Jest jeszcze kwestia "dodatkowych" aliasów: przykładowo, dębowy-pień=1193 ma dodatkowe nazwy pień, dębowe-drewno i drewno. Dębowe drewno wygląda po prostu tak samo jak boczna tekstura pnia i uważam, że jest to lepsza tekstura reprezentująca pień niż góra pnia (dębowy-pień-góra=1194). Co do aliasów "drewno" i "pień", to takie aliasy przydają się, kiedy piszemy o wszystkich blokach jako o grupie, która ma jakąś wspólną cechę. Tu już występuje szersze pole do dyskusji:
    1. Pousuwałem numerację tych dodatkowych aliasów, tzn. jest pień, a nie pień=1193, bo szablon i tak pobiera tę wartość z dębowego pnia poniżej. Optymalizacja kodu. Ale może warto je przywrócić dla większej czytelności?
    2. Alternatywnie, może lepiej żeby wyłącznie tekstury mieszane były pod tymi uogólnionymi aliasami, np. pień=1774. W niektórych przypadkach właśnie takie tekstury mieszane podpiąłem pod uogólnione aliasy, np. klapa=1681. Niemniej uważam, że jeśli taka mieszana tekstura łączy bardzo wiele różnych tekstur, a tak właśnie jest w przypadku pni, to ciężko rozpoznać, co ona w ogóle przedstawia, dlatego jest niereprezentatywna.
    3. A może w ogóle nie powinno być takich uogólnionych aliasów? Ostatecznie zawsze można pisać coś w rodzaju {{BlockLink|id=dębowy-pień|Pień}} zamiast {{BlockLink|Pień}}. Uogólnione aliasy upraszczają robotę, ale nie są niezbędne.

Melwin22 (dyskusja) 13:43, 17 maj 2025 (CEST)Odpowiedz