Poradniki/Tworzenie paczki zasobów

Ten element dotyczy wyłącznie Java Edition.

Rozpoczęcie edytuj

Wykonanie tego poradnika powinno zająć od jednej do półtora godziny.

Paczki zasobów mogą modyfikować tekstury, modele, animacje, dźwięki(w tym też muzykę), interfejs użytkownika oraz języki.

Czego nie robić edytuj

Jest kilka rzeczy, których nie powinieneś robić przy tworzeniu paczki zasobów. Oto lista zakazanych czynności:

  • Robienie czegokolwiek, co łamie zasady użytkowania Minecrafta.
  • Wydawanie wersji Minecrafta lub modyfikacje, które pozwalają na granie bez potrzeby kupowania gry od Mojangu.
  • Wydawanie zdekompilowanego kodu źródłowego gry w jakikolwiek sposób.

Tworzenie paczki edytuj

Zacznij od nawigacji do folderu resourcepacks. Aby go znaleźć, najpierw musisz zlokalizować folder Minecrafta. Kiedy już znajdziesz się w folderze resourcepacks, utwórz nowy folder i nazwij go: "Poradnikowa_Paczka_Zasobów". Po tej czynności otwórz ten folder.

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest stworzenie pliku pack.mcmeta. Pozwala on Minecraftowi rozpoznać folder jako paczkę zasobów i daje możliwość zmiany opisu widocznego podczas wybierania paczki w grze.

Tworzenie pliku MCMETA edytuj

Aby stworzyć plik MCMETA, kliknij prawym przyciskiem w folderze i utwórz nowy dokument tekstowy. Nazwij ten plik "pack.mcmeta".

Wymagania edytuj

  • Każdy edytor tekstu powinien zadziałać, jednak zalecane jest używanie edytora tekstowego wykorzystującego programowanie IDE.

Upewnij się, że rozszerzenie pliku to .mcmeta a nie .txt kiedy zmieniasz mu nazwę. Otrzymasz ostrzeżenie, że zmiana rozszerzenia może sprawić, że plik będzie nieużyteczny.
Jest to w porządku!

Jeśli nie widzisz rozszerzeń plików, możesz je włączyć w zakładce Widok eksploratora i zaznaczając Rozszerzenia nazw plików.

 

pack.mcmeta edytuj

Otwórz pack.mcmeta w wybranym przez Ciebie edytorze tekstowym i skopiuj następujący kod:

 {
    "pack": {
       "pack_format": 8,
       "description": "Opis paczki"
    }
 }

pack_format edytuj

Jeśli grasz na starszej wersji, będziesz musiał zamienić 6 po "pack_format" w zależności od wersji.

Ten poradnik zakłada, że tworzysz paczkę na najnowszą wersję gry, co oznacza, że Twoja paczka zasobów może nie działać na starszych wersjach.

"pack_format" wymaga:


(Dla formatu paczki 3 i wyżej(1.11 i wyżej) wszystkie nazwy plików nie mogą mieć dużych liter)

Opis edytuj

Możesz nadać własny opis dla paczki zasobów. Jeśli uznasz, że potrzebujesz kilku specjalnych znaków, możesz poszukać ich kodów tutaj. Powiedzmy, że chcesz użyć takiej litery: Þ. Użyjesz wtedy kodu \u00DE. Upewnij się, że używasz \ zamiast zwykłego /. (Jedynie znaki 0000-FFFF (BMP) są wspierane przez Minecraft)

Nota

Ten plik jest napisany w formacie JSON! Bądź świadomy jak wszystko jest ułożone. Uważaj, aby nie zapominać o takich znakach jak cudzysłowia, dwukropki, oraz klamrowe bądź kwadratowe nawiasy. Jeśli w jakimś miejscu jednego z tych znaków zabraknie, może to spowodować niepoprawne działanie paczki!

Testowanie paczki edytuj

Jesteśmy teraz gotowi do przetestowania paczki w grze! Otwórz Minecrafta i przejdź do ustawień, potem kliknij na Paczki zasobów. Powinno to wyglądać mniej więcej tak, jeżeli użyłeś kodu powyżej:

 

Rozwiązywanie problemów edytuj

Jeśli nie widzisz swojej paczki w grze, upewnij się, że plik pack.mcmeta jest poprawny. Jeśli nie jest, poszukaj brakujących klamrowych nawiasów { }, przecinków, dwukropków :, cudzysłowów "", oraz kwadratowych nawiasów [ ]. Pamiętaj, że dla każdej otwartej klamry, cudzysłowia, lub kwadratowego nawiasu, musisz mieć zamykającą klamrę, cudzysłów, oraz nawias kwadratowy.Upewnij się także, że plik ma format zwykłego tekstu, a nie tekst sformatowany.

Ikona paczki edytuj

Jeżeli ikona paczki nie zostanie zdefiniowana, będzie wyświetlana ikona bruku obok paczki. Każdy obraz może zostać użyty, pod warunkiem, że jest nazwany pack.png. Plik pack.png musi mieć rozdzielczość 64 x 64 pikseli aby był poprawnie wyświetlany.

Dodawanie rzeczy edytuj

Modyfikacja tekstury moba edytuj

Teraz gdy już mamy naszą paczkę skonfigurowaną, pora zmodyfikować teksturę creepera!

Aczkolwiek, zanim to zrobimy, musimy utworzyć strukturę folderów, której Minecraft oczekuje, że będzie obecna w paczce. Aby to zrobić, wykonaj następujące czynności:

  1. Utwórz folder nazwany "assets" w folderze Poradnikowa_Paczka_Zasobów
  2. W folderze "assets", utwórz kolejny folder i nazwij go "minecraft"
  3. W "minecraft", stwórz folder "textures"
  4. W "textures", utwórz następny folder, nazywając go "entity"
  5. W "entity", utwórz folder "creeper"
  6. Skopiuj teksturę creepera z domyślnej paczki zasobów Minecrafta do nowo stworzonego folderu creeper w Twojej paczce. (Będziesz potrzebować archiwera plików, takiego jak 7zip, aby wyodrębnić domyślne tekstury. Przejdź do Windows: C:\Users\nazwa\AppData\Roaming\.minecraft\versions\wersja gry Linux: ~/.minecraft/versions/wersja gry i wypakuj plik .jar.W nowym wypakowanym folderze znajdź assets/minecraft/textures/entity.)

Teraz gdy już mamy teksturę creepera, otwórz ją w wybranym przez siebie edytorze graficznym obsługującym przezroczystość. Powinno to wyglądać jak poniżej:

 

Zauważysz, że tekstura jest dosyć mała. W programie PaintDotNet możesz kontrolować przybliżenie w prawym dolnym rogu.

 
Szybka nota na temat tekstur

Jeśli nigdy przedtem nie widziałeś tekstury, powyższy obraz może Cię zaskoczyć. Najlepiej wyobrazić sobie to jako zawijanie prezentu papierem do pakowania, tylko że naszym papierem w tym przypadku jest tekstura. Oto jak ułożona jest tekstura creepera:

 
Klucz
T Góra
B Spód
L Lewa strona
F Przód
R Prawa strona
Bck Tył

Obszary mające ten sam kolor są zwrócone w jednym kierunku(np. Niebieskie obszary są zwrócone w przód).

Jak to wygląda w grze:

 

Nadszedł czas na odrobinę kreatywności! Zmodyfikuj teksturę creepera tak jak chcesz. Ja postanowiłem zmienić oczy na czerwone.

 

Kiedy już jesteś zadowolony ze swojej tekstury, zapisz plik jako .png i upewnij się, że nosi on nazwę "creeper". Gra będzie szukać tylko plików z poprawnymi nazwami.

Modelowanie bloków/przedmiotów edytuj

  Osobny artykuł: Modele bloków.

Paczki zasobów oferują możliwość zmiany modelu dla bloków, bądź przedmiotów. Oto szybki i łatwy sposób tworzenia modeli.

Wymagania edytuj

  • Program do modelowania 3D, np.:Blockbench. Możesz użyć innego programu, jednak ten jest zalecany ze względu na prostotę użytkowania i możliwość eksportu do formatu .json.
  • Program do otwierania plików ZIP, np.:7zip dla Windowsa. Inne programy mogą być użyte, aczkolwiek ten jest też w stanie otwierać pliki JAR.

Podmiana modelu bloku edytuj

Ponieważ domyślny model drabiny w Minecraftcie nie jest trójwymiarowy, możesz podmienić go na swój model. Wpierw, umieść wszystkie pliki dla drabiny w swojej paczce zasobów:

  1. Otwórz plik JAR wersji używając wybranego przez Ciebie oprogramowania do otwierania plików ZIP.
  • Przejdź do folderu assets/minecraft/blockstates i skopiuj ladder.json do Poradnikowa_Paczka_Zasobów/assets/minecraft/blockstates
  • Przejdź do folderu assets/minecraft/models/block i skopiuj ladder.json do Poradnikowa_Paczka_Zasobów/assets/minecraft/models/block
  • Przejdź do folderu assets/minecraft/models/item i skopiuj ladder.json do Poradnikowa_Paczka_Zasobów/assets/minecraft/models/item
  • Na koniec, przejdź do folderu assets/minecraft/textures/block i skopiuj ladder.png do Poradnikowa_Paczka_Zasobów/assets/minecraft/textures/block.

Teraz możesz edytować plik ladder.png używając preferowanego programu graficznego, bądź zmodyfikować model drabiny w wybranym przez siebie programie do modelowania.

Modelowanie drabiny edytuj

Modelując drabinę będziemy używać rekomendowanego programu Blockbench. Kiedy program jest otwarty, naciśnij Ctrl+O(bądź przycisk "Open model" na ekranie startowym) aby otworzyć plik modelu drabiny. Kiedy wyświetli się okno dialogowe, przejdź do lokalizacji, gdzie zapisałeś plik, zaznacz go i naciśnij przycisk Otwórz.

Powinna ukazać Ci się płaska ścianka zwrócona na południową stronę.

  • Z górnego paska wybierz "Edit -> Add Cube" aby utworzyć nowy blok.
  • Dopasuj jego rozmiar do obrazu. W panelu Textures po lewej stronie kliknij prawym przyciskiem na ladder.png i wybierz Apply to Untextured Faces.
  • Nad panelem Textures w lewym górnym rogu będzie znajdował się obraz drabiny, z podświetlonym regionem 1x1. Przeciągając jego rogi dopasuj go do obrazu tak jak chcesz. Powtarzaj ten proces do czasu kiedy wszystkie ściany bloku będą miały ustawione położenie obrazu.
  • Naciśnij Ctrl+S aby zapisać swój postęp w Poradnikowa_Paczka_Zasobów/assets/minecraft/models/block/ladder.json(Dla 1.12 i niżej zamień nazwę folderu block na blocks).

Wykańczanie edytuj

Kiedy skończysz swój model i go zapiszesz, otwórz grę i przetestuj go. Połóż drabinę na ścianie, powinieneś zobaczyć zmieniony model.

Własna muzyka i dźwięki edytuj

Możesz zmieniać, bądź dodawać nową muzykę używając paczki zasobów.

Zmiana muzyki edytuj

W podanym przykładzie, nauczysz się jak zmienić muzykę graną podczas walki ze smokiem Endu.

Znajdywanie lokalizacji dźwięków edytuj

Jeśli chcesz zmienić dźwięk, najpierw musisz poznać ścieżkę dźwięku, który chcesz zmienić.

  1. W folderze .minecraft, przejdź do assets/indexes.
  2. Znajdź plik .json odpowiadający Twojej wersji Minecraft (np. 1.16.json) i otwórz go w edytorze tekstowym.
  3. W tym pliku możesz znaleźć wszystkie dźwięki z gry. Naciśnij CTRL+F aby poszukać wybranego przez Ciebie dźwięku do zamiany.
  4. Ścieżka dla Twojego dźwięku będzie wyglądać mniej więcej tak: minecraft/sounds/music/game/end/boss.ogg
Zmiana dźwięku edytuj
  1. W folderze twojej paczki zasobów, przejdź do assets/minecraft.
  2. Utwórz nowy folder i nazwij go sounds.
  3. W folderze sounds, musisz utworzyć foldery na bazie ścieżki twojego dźwięku. Na przykład, jeżeli twoja ścieżka to minecraft/sounds/music/game/end/boss.ogg, musisz utworzyć foldery sounds/music/game/end.
  4. W ostatnim folderze (w tym przypadku, jest to folder end) możesz umieścić swój nowy plik dźwiękowy. Upewnij się, że jest on nazwany tak jak plik dźwięku, który zamieniasz, lub w tym przykładzie, boss.ogg.
    • Zauważ, że plik musi być plikiem .ogg. Aby przekonwertować swój plik do formatu .ogg, możesz użyć strony Online-Convert.com.
Testowanie dźwięku edytuj

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, dźwięk został zamieniony. Aby go przetestować:

  1. Upewnij się, że masz włączoną paczkę zasobów.
    • Jeśli już miałeś otwartego Minecrafta z włączoną paczką, możesz użyć kombinacji F3+T aby ją przeładować.
  2. Użyj komendy /playsound aby otworzyć dźwięk. W naszym przypadku, wpisz: /playsound minecraft:music.dragon master @s

Dodawanie dźwięku bądź muzyki edytuj

W tym przykładzie, nowy dźwięk obrażeń gracza może zostać dodany, bez zamiany istniejących już dźwięków.

Znajdywanie lokalizacji dźwięku edytuj

Aby dodać dźwięk, musisz wiedzieć, gdzie powinien się znajdować, określając jego ścieżkę. W przeciwieństwie do zamiany dźwięku, przejdziesz bezpośrednio do folderu paczki zasobów i tam będziesz szukać.

  1. W folderze .minecraft, przejdź do assets/indexes.
  2. Znajdź plik .json odpowiadający wersji (np. 1.16.json), i otwórz go.
  3. Naciśnij CTRL+F aby znaleźć ścieżkę dla dźwięku.
    • W tym przypadku, ścieżka dla dźwięku obrażeń gracza będzie wyglądała tak: minecraft/sounds/damage/.
Dodawanie folderów i dźwięków w twojej paczce zasobów edytuj
  1. W folderze twojej paczki zasobów, przejdź do assets/minecraft.
  2. Utwórz nowy folder o nazwie sounds.
  3. Utwórz kolejny pod-folder. Jego nazwa będzie zależeć od znalezionej przez ciebie ścieżki. Zatem tutaj, w twoim folderze sounds, utwórz folder nazwany damage.
  4. Dodaj swój dźwięk tutaj.
    • Pamiętaj, że dźwięk musi mieć rozszerzenie .ogg. Tak jak w poprzedniej sekcji, możesz użyć Online-Convert.com aby go przekonwertować.
    • Zwróć również uwagę na już istniejące dźwięki widoczne w pliku .json. W tym przypadku, pięć innych dźwięków obrażeń znajduje się w folderze minecraft/sounds/damage/, dwa dla upadku z różnych wysokości (fallbig.ogg i fallsmall.ogg) oraz trzy inne, kiedy gracz zostanie zraniony (hit1.ogg, hit2.ogg, i hit3.ogg). Ponieważ chcemy dodać czwarty dźwięk do istniejących trzech pozostałych, nie możemy ponownie użyć tych nazw plików. Dla uproszczenia nazwij swój dźwięk hit4.ogg.
Tworzenie pliku sounds.json edytuj

Ponieważ dodajemy dźwięk, będzie konieczne zdefiniowanie gdzie on zostanie użyty poprzez plik sounds.json.

  1. Wróć do assets/minecraft w swojej paczce zasobów.
  2. Utwórz plik tekstowy o nazwie sounds.json. Upewnij się, że plik faktycznie ma rozszerzenie .json i nic innego.
  3. Wklej poniższy kod do swojego pliku sounds.json.
    {
      "entity.player.hurt": {
        "sounds": [
          {
            "name": "damage/hit1"
          },
          {
            "name": "damage/hit2"
          },
          {
            "name": "damage/hit3"
          },
          {
            "name": "damage/hit4"
          }
        ],
        "subtitle": "Hurt"
      }
    }
    
    • Powyższy kod obowiązuje tylko dla tego przykładu. Zastąp/zmień nazwę wszystkiego, co konieczne, aby mogło mieć zastosowanie do wybranego dźwięku.
    • Możesz znaleźć id używane przez Minecraft dla każdego dźwięku. Używając /playsound w grze, możesz określić to id. W tym przykładzie, użycie /playsound minecraft:entity.player.hurt master @s potwierdzi, że dźwięk obrażeń gracza rzeczywiście został zaklasyfikowany jako entity.player.hurt.
  4. Poprawne formatowanie .json jest wymagane! Jakikolwiek brakujący nawias, przecinek, itd. może sprawić, że paczka nie będzie działać poprawnie.
Testowanie twojego dźwięku edytuj

Jeśli wszystko zostało zrobione poprawnie, dźwięk został dodany. Aby go przetestować:

  1. Upewnij się, że masz włączoną paczkę zasobów.
    • Jeśli masz już otwartą grę z włączoną paczką, użyj F3+T aby ją przeładować.
  2. Ponownie użyj komendy /playsound aby otworzyć swój dźwięk. W naszym przypadku, wpisz: /playsound minecraft:entity.player.hurt master @s. Dla tego przykładu, będzie to wymagało kilku prób jako iż dźwięk jest wybierany losowo spośród dostępnych dźwięków obrażeń.

Dodawanie języków edytuj

Możesz dodać nowe języki do Minecrafta poprzez paczki zasobów. Załóżmy, że kod dla twojego języka to 'LANG'[1] a dla kraju/regionu jest to 'COUNTRY',[2] pack.mcmeta będzie wyglądał tak:

pack.mcmeta
{
   "pack": {
      "pack_format": 6,
      "description": "Poradnikowa paczka zasobów"
   },
   "language": {
      "LANG_COUNTRY": {
         "name": "Poradnikowy język",
         "region": "Nazwa kraju/regionu",
         "bidirectional": false
      }
   }
}

Jeśli chcesz, aby Twój język był od prawej do lewej, ustaw "bidirectional" na true.

Potem, umieść LANG_COUNTRY.json w assets/minecraft/json w twojej paczce zasobów. Kiedy uruchomisz grę, wybierz swoją paczkę zasobów, otwórz ustawienia języka, twój nowy język będzie się tam znajdował.

Noty

Plik pack.mcmeta znajduje się w głównym folderze twojej paczki zasobów, nie w assets/minecraft/lang. Zwróć również uwagę, że powyższy plik pack.mcmeta jest tym samym plikiem co pack.mcmeta, który stworzyłeś jakiś czas temu. Od wersji 1.7-pre, możesz wybrać kilka paczek naraz. Jeżeli chcesz użyć nowego języka i paczki zasobów przed 1.7, musisz połączyć je ręcznie, ponieważ wybieranie kilku paczek naraz nie było możliwe przed tą wersją.

Animowanie tekstur edytuj

Przykładem pliku dla animacji jest kod poniżej:

stone.png.mcmeta
{ 
   "animation": {
      "interpolate": true,
      "width": 1,
      "height": 7,
      "frametime": 1,
      "frames": [
         {
            "index": 0,
            "time": 0
         },
         1, 2, 3, 4, 5, 6, 4, 2
      ]
   }
}
Nota

Wszystko, czego tak naprawdę potrzebujesz aby uczynić teksturę animowaną jest następujący kod. Domyślnie, każda klatka animacji będzie trwała tylko jeden tick:

stone.png.mcmeta
{
  "animation": {}
}

Zapisz plik z tą samą nazwą co tekstura, którą animujesz, z rozszerzeniem .mcmeta i tym samym folderze co ona.

Właściwości tekstur edytuj

Przykład właściwości tekstury znajduje się niżej:

shadow.png.mcmeta
{ 
   "texture": {
      "blur": false,
      "clamp": true
   }
}

Czcionki edytuj

Rozmiary znaków w czcionkach zależą od ostatniego wiersza pikseli zawierającego piksele będące nieprzezroczyste. Pozwala to na dodanie marginesu wokół znaków poprzez dodanie koloru o poziomie alfa równego 1, który Minecraft uzna za część znaku.

Testowanie paczki zasobów edytuj

  • Uruchom grę
  • Przejdź do Opcji
  • Kliknij na Paczki zasobów
  • Znajdź "Poradnikowa_Paczka_Zasobów" na liście po lewej stronie i kliknij strzałkę znajdującą się na ikonie paczki
  • Kliknij Gotowe

Jeśli zdecydujesz, że chcesz dokonać kilku zmian do swojej paczki zasobów, po prostu zamknij grę, edytuj paczkę zasobów, otwórz grę ponownie i postępuj zgodnie z powyższymi instrukcjami aby przetestować swoją paczkę ponownie. Również, zapisanie tekstury w paczce zasobów i naciśnięcie F3+T przeładuje paczkę bez potrzeby zamykania gry.

Pakowanie paczki zasobów do świata edytuj

Do użycia na światach jednoosobowych, możesz zapakować swoją paczkę zasobów jako plik ZIP nazwany resources.zip w katalogu świata. Paczka będzie automatycznie używana podczas gry na tym świecie.

Serwerowe paczki zasobów edytuj

Jeżeli jesteś właścicielem serwera, możesz ustawić dla niego paczkę zasobów.

  1. Upewnij się, że twoja paczka ma format .zip.
  2. Prześlij paczkę na stronę do hostowania plików, na przykład Dropbox.
  3. Skopiuj link do pobrania twojej paczki. WAŻNE: Musi być to link bezpośredni, dla przykładu Dropbox będzie miał adres kończący się na "dl=0". Jeżeli używasz Dropboxa, wszystko co musisz zrobić to zmiana tego na "dl=1".
  4. Otwórz plik server.properties używając edytora tekstowego.
  5. Poszukaj wiersza zawierającego "resource-pack=".
  6. Wklej link po znaku równania.
  7. Zapisz zmiany i zrestartuj serwer.
  8. Gotowe!

Serwery mogą mieć własną ikonę wyświetlaną na liście wyboru w trybie wieloosobowym.

  1. Utwórz obraz PNG o rozmiarach 64 na 64 piksele, przezroczystość jest wspierana.
  2. Zapisz(lub zmień nazwę pliku) plik jako server-icon.png.
  3. Przenieś plik do folderu serwera.
  4. Zrestartuj serwer.
  5. Ikona serwera będzie się pokazywać obok jego nazwy.


Przypisy edytuj

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.