Pomoc:Edytowanie

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł w budowie!
Trwa budowa strony Edytowanie. Jej autor prosi, abyś w miarę możliwości pomógł mu przy jej tworzeniu.


Ten artykuł podpowie Ci, jak zacząć edytować i korzystać z szablonów.
Dla stylów i sposobie użytku szablonów zobacz Pisanie artykułów.

Rozpoczęcie edytowania można rozpocząć na dwa sposoby. Dla początkujących zalecany jest edytor wizualny. Aby uruchomić edytor wystarczy nacisnąć przycisk Edytuj znajdujący się na wstążce opcji. Pamiętaj, że niestaranna lub nieodpowiednia zmiana może zostać usunięta!

Linkowanie

Link to odwołanie do innej strony lub artykułu, co na Minepedii jest bardzo często widziane. Przykładem linku może być pomarańczowe warzywo, które odnosi się do artykułu marchewka. Linki łatwiej robi się w edytorze kodu źródłowego.

Edytor wizualny

Edytor kodu źródłowego

W edytorze kodu źródłowego, aby zalinkować tekst wystarczy go wpisać w dwóch kwadratowych nawiasach, np. [[marchewka]], co wy efekcie da marchewka.

Różne nazwy

Aby stworzyć link, który ma inną nazwę niż nazwa artykułu jak, np. pomarańczowe warzywo, należ również zamknąć nazwę artykułu w dwóch kwadratowych nawiasach, ale po tej nazwie należy dopisać znak | i potrzebną nazwę. W ten sposób powstanie kod wyglądający tak [[marchewka|pomarańczowe warzywo]].

Ważne

Likowany tekst nie jest tylko zapisywany w dwóch kwadratowych nawiasach, ale także obok linku, np. w Minecrafcie mamy wiele [[Biom|]]ów, zostanie zalinkowane jako w Minecrafcie mamy wiele Biomów.

Szablony

Szablony to jeden z podstawowych elementów Minepedii, są nimi między innymi receptury, tabelka historia czy podstawowe informacje o przedmiocie.

Stół rzemieślniczy

Aby stworzyć szablon receptury stołu rzemieślniczego w edytorze wizualnym należy na wstążce edytora wybrać Wstaw, a następnie Szablon. W polu wyszukiwania szablonu wyszukać i załączyć: Grid/Crafting Table. Następnie we wybieraniu szczegółów szablonu wybierz te potrzebnie, według poniższego wzoru.

W odpowiednich miejscach wpisz odpowiednie elementy, np. dla pochodni będzi w B2 węgiel, a w B3 patyk, zaś polu Output wpisz po prostu pochodnia. Wyjdzie w ten sposób:












W ten sposób jednak będzie jeden błąd, gdyż powinny powstać cztery, a nie jedna pochodnia. Można to łatwo naprawić zmieniając składnik w polu Output z Pochodnia, na Pochodnia,4. W ten sposób krafting będzie wyglądał po prawnie.






4